Аз израснах в Германия, и затова съм скептичен към популярното схващане, че животът в страната е много по-рационален и ефективен, отколкото навсякъде другаде. Тези, които вярват, че немците са неспособни на ирационалност, нека се опитат да предложат ограничаване на скоростта по магистралите в страната. А тези, които вярват, че немците не знаят какво е неефективност, нека да научат колко време и колко пари са изразходвани за изграждането на новото летище в Берлин.
И все пак, откакто се върнах в Германия преди около месец, бях поразен от това колко по-рационално, ефективно и прагматично се справяше страната с късните етапи на пандемията от ковид. Докато американският отговор на Covid-19 едва надхвърли мерките, които бяха приети за първи път през пролетта на 2020 г., Германия въведе поетапно серия от нови допълнителни политики през последните 18 месеца. И нито една от тях не създава сериозни смущения в ежедневния живот и въпреки това те заедно поставят страната в много по-добра позиция да овладее вируса.
Отчасти в резултат на тези мерки последната вълна на пандемията, предизвикана от варианта Delta, беше много по-малко тежка в Германия, отколкото в САЩ. И въпреки че, напоследък броят на случаите на глава от населението започна да се покачва, средния брой за 7 дни остава значително по-нисък, отколкото в САЩ, а смъртните случаи остават много по-ниски. Отговорът на Германия на пандемията я поставя в рязко облекчение след продължаващия провал на Америка. Но също така сочи и големи възможности.
В момента голяма част от яростния дебат в Америка за ковид е съсредоточен върху най-трудните компромиси, пред които е изправена страната, докато се бори с проточващата и все още смъртоносна пандемия. Трябва ли децата в училищата да носят маски? Трябва ли служителите да бъдат уволнени, ако откажат да се ваксинират? Как се съпоставят ползите от ваксинацията на младите спрямо рисковете за тях?
Няма как да се заобиколят тези важни въпроси. Но вместо да се фокусират изключително върху най-спорните ограничения, които имат сериозни недостатъци, както и значителни ползи, политиците и здравните власти в страната трябва да приемат долупосочените 4 мерки, които могат да забавят разпространението на вируса и да намалят риска при поредната зимна вълна.
1. Уверете се, че масовите събития не улесняват масовото предаване
Наскоро се насладих на последния филм за Джеймс Бонд в пълен кинотеатър. Пиша тези редове в претъпкано кафене. През следващите няколко седмици имам планове да отида на опера и на футболен мач.
Защото животът в Германия почти се върна към нормалното. Но въпреки че, разпоредбите, регулиращи публичните събирания, се различават в детайлите си от една федерална република до друга, едно и също основно правило важи практически навсякъде: Всеки, който иска да вечеря на закрито, да отиде на театър или да присъства на голямо спортно събитие, трябва да бъде ваксиниран или да е преболедувал Covid-19 през последните 6 месеца. Тези, които нямат такъв имунитет, също могат да участват, но само ако тестът им за болестта е отрицателен през последните 24 часа.
Целта на правилото е да позволи нормалният живот да се възобнови колкото е възможно повече, без да се увеличава броят на инфекциите. И като цяло това работи.
В САЩ, разликата е в това, че организаторите на масови събития не са длъжни да гарантират, че за присъстващите има малък риск от разпространение на ковид. Много ресторантьори и спортни отбори доброволно молят своите босове да проверят, че са ваксинирани, а някои общини изискват от бизнеса да приеме такива политики, за да остане отворен. Но много други не го правят.
2. Направете тестването евтино и лесно
Германия хората обикновено се затрудняват да започнат нов бизнес или да променят предназначението на търговска сграда. Но по време на пандемията на коронавирус бях изумен от това колко чисто нови центрове за тестване се появиха на необичайни места. Берлинчаните могат да се тестват за Covid-19 в гръцки ресторант, в историческа църква или във фоайето на операта.
В резултат на това по-голямата част от хората в немските градове сега живеят на пешеходно разстояние от център за тестване и те получават своите резултати по имейл за по-малко от 15 минути. Доскоро те не плащаха нито цент за тези „граждански тестове“. Но след като повечето немци са напълно ваксинирани, допустимостта за безплатни тестове беше отменена през последните няколко седмици, което може и да е допринесло за прясното увеличаване на случаите.
Има още. Медицинските власти в Германия разрешиха голямо разнообразие от различни тестове, а евтините комплекти за дома са лесни и достъпни от месеци. Така че дори ако някой не е в състояние да стигне до център за тестване, той може да гарантира, че не е заразен от собствения си дом.
Евтините и лесни тестове не само помагат за предотвратяване на предаването на вируса и карат хората да се чувстват безопасно когато смесват на обществени места. Това е и една от причините голяма част от немците да приемат изискването да доказват, че не са изложени на риск от предаване на Covid-19 на другите.
В САЩ тестването продължава да бъде сравнително скъпо и недостъпно. Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) отдавна дава само приоритет на бавните и скъпи PCR тестове пред бързите и евтини тестове за антиген. Разрешаването на домашни тестове е много бавно, като много от тестове за антигени отдавна широко се използват в Европа. И въпреки че, някои общини и доставчици на здравни услуги предлагат безплатни тестове, други изпращат огромни сметки на нищо неподозиращите си пациенти.
3. Изхвърлете тези платнени маски
Когато се качих на моя полет до Германия на борда на Луфтханза през септември, аз носех стилна маска от плат, избродирана с логото на една от любимите ми организации. Когато влязох в самолета, стюардеса учтиво ме спря и ми връчи хирургическа маска FFP2 (подобна на тези, продавани като KN95 в САЩ), като ми каза, че платнените маски не са одобрени за използване на борда на самолета. Оказва се, че същото правило важи и за повечето обществени места в Германия.
В началото на пандемията всяка страна по света се сблъска с отчаян недостиг на висококачествени маски. Тъй като в лекарските кабинети и болниците липсват лични предпазни средства, импровизираните платнени маски помогнаха да се опазят милиони хора, а бързото им приемане бе голям подвиг на човешката изобретателност.
Но проучванията скоро показаха, че платнените маски са по-малко ефективни от хирургичните маски при спиране на разпространението на ковид. И след като маските FFP2 станаха широко достъпни, Германия насърчи своите граждани да ги носят вместо платнените и сега те са толкова повсеместни, че не си спомням да съм виждал някой с маска от плат, откакто пристигнах в страната преди месец.
Междувременно в САЩ използването на KN95 и други хирургически маски продължава да е рядкост. Извън болниците и лекарските кабинети много хора, включително и тези, които популяризират важността на маските, носят парчета пореста тъкан, които правят сравнително малко, за да предотвратят предаването на Covid-19.
4. Разберете, че проследяването на контактите е важно
В началото на октомври най-известният клуб в Берлин, Бергхайн, отново отвори врати. Въпреки предпазните мерки, първата клубна нощ в него изглежда, че доведе до 19 предавания на вируса. Пресата веднага третира това събитие като сериозен провал на здравната политика на страната.
Но ефективното проследяване на контактите вероятно ще намали въздействието на този провал. След като посетителите трябваше да предоставят своите данни за контакт, за да влязат в клуба, така както го правят посетителите на ресторанти, кина и други закрити помещения, здравните власти успяха да идентифицират онези, които може да са били заразени. И това бяха малко над 2500 души във връзка с това събитие.
Това прави много по-малко вероятно тази една нощ да е генерирала дълга верига от предавания. А последствията от тази щета, бяха по-малко тежки, отколкото биха били без да има проследяване на контактите, Бергхайн успя да запази вратите си отворени.
В САЩ, напълно се отказаха от всеки сериозен опит за проследяване на контактите. Въпреки че във всеки документ за пандемията, предписан от CDC и Белия дом през последните десетилетия, се призовава за проследяването на контактите на всеки, който може да е бил изложен на опасен патоген, здравните власти изоставиха тази амбиция няколко седмици след първата вълна на пандемията от ковид. И въпреки че здравните власти на федерално, щатско и общинско ниво досега са имали време над 1,5 години, за да въведат тази система, на практика никой от тях не положи реални усилия за това.
За да избягам от зимата в североизточната част на САЩ, прекарах януари и февруари тази година в малък пандемичен балон в Джаксънвил, Флорида. Моите приятели и аз бяхме много внимателни, за да избегнем контактите с COVID. Но когато излизахме за обяд, около веднъж седмично, за да хапнем навън на мекото слънце и да гледаме към прекрасния канал, бяхме учудени, когато видяхме десетки хора на 70 и 80 години, които се тълпяха в интериора на ресторанта. Може би, за тях времето беше твърде студено, за да могат тези възрастни хора да седят навън?
Месец по-късно времето се затопли. Температурата сега беше с около 10 градуса по-висока, но местните възрастни хора все още се тълпяха вътре в любимия ни ресторант. Може би, пък сега времето е станало твърде горещо за възрастните жители на Флорида?
С лятото всичко се промени и аз се върнах на североизток. Тук вече повечето хора бяха ваксинирани. Тъй като вариантът Delta все още не беше толкова разпространен, случаите на Covid-19 бяха относително редки. Отидох да видя моята племенница как играе футбол в предградията на Филаделфия, където имах подобно преживяване на това, което бях имал във Флорида.
Няколко месеца по-рано, в Джаксънвил, бях зашеметен от кавалерското отношение на толкова много хора. Сега, във Филаделфия, бях изненадан от екстремните предпазни мерки, които хората там предприеха. Макар че, семействата на децата, играещи футбол, седяха далече едно от друго на открито, много хора, включително и малките деца носеха маски.
В Германия, където повечето хора носят маски само на закрито и почти никой не ги носи навън, ми показа колко силно политическата поляризация сега оформя действията на много американци. В червената Флорида някои рискуваха живота си, за да докажат своята преданост към своето политическо племе. В синята Пенсилвания други предприеха крайни предпазни мерки, за да докажат своята преданост към противоположното политическо племе.
Тази политизация на всекидневното поведение помага да се обяснят много от начините, по които Америка реагира на на пандемията и те са много по-лоши от тези в другите западни демокрации. И аз съм скептичен дали САЩ някога ще успеят да приложат простите мерки, които позволяват на другите страни да преминат през още една пандемична зима. Няма сребърен куршум за коронавируса, което показва и неотдавнашното увеличение на случаите на европейския континент. Но това само прави още по-вбесяваща ситуацията, че Америка удължава пандемията, като отказва да приеме едни прости предпазни мерки като засилване на тестовете или носенето на едни по-добри маски.
Но ние никога не трябва да позволяваме на песимизма да се превърне във фатализъм. Основният факт е, че Америка все още има време да въведе тези допълнителни мерки, които биха помогнали на страната да се справи с Covid-19 без сериозни затруднения. И след почти 2 години от тази изтощителна пандемия, всички ние наистина можем да постигнем няколко лесни победи.
(Превод за "Труд" - Павел Павлов)
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш