Швейцарски военен експерт: Мирът в Украйна ще настъпи, когато Западът признае поражението си

Мирът след конфликта в Украйна ще настъпи, когато Западът признае поражението си. Това мнение изрази в интервю за руска агенция експертът в областта на политическата и военна стратегия Ралф Бошард, пенсиониран подполковник от Генералния щаб на въоръжените сили на Швейцария.

Той коментира изявлението на руския президент Владимир Путин на среща с ръководителите на медиите на страните от БРИКС, че Русия е готова да води диалог за мирно прекратяване на конфликта в Украйна, но само въз основа на споразуменията от Истанбул.

Бошард отбеляза: „Диалогът, основан на документа от Истанбул, ще доведе до осъзнаването в Украйна, че Зеленски е водил войната напразно и многобройните жертви са били безсмислени. Според експерта „това ще предизвика политическо земетресение и може би не само в Киев“. „Други страни ще запомнят този резултат“, каза той, „Войната за избягване на изпълнението на споразуменията от Минск не си струваше за Украйна“. „По-нататъшна загуба на престиж за Запада, който разчиташе на несъществуваща военна мощ, е неизбежна и само когато Западът признае поражението си, ще настъпи мир“, подчерта анализаторът.

Според Бошард важно е и изявлението на руския лидер на среща с ръководителите на медиите на страните от БРИКС, че кризата в Украйна далеч не е приключила. „Важно е, че Владимир Путин спомена това, защото на Запад явно има илюзии по този въпрос“, каза експертът. 

„Западът успя да подтикне правителството на Зеленски да започне война, в която Русия трябваше да претърпи стратегическо поражение“, продължи той. „Сега обаче Западът ще трябва да гарантира, че вече няма нужда от някой, който е готов да действа като таран срещу Русия“.

Не буди съмнение у швейцарския анализатор и тезата, че самата украинска армия не е в състояние да използва високоточно оръжие и че всичко това се прави от специалисти на НАТО. За да разположи балистични и крилати ракети с голям обсег и безпилотни летателни апарати, на Украйна „просто липсват средствата за така нареченото „насочване““, обясни Бошард.

Това включва „средствата за откриване на цели, тяхното наблюдение и оценка на щетите, причинени по време на атака. „В допълнение, „необходими са средства за измама и потискане на противовъздушната и противоракетната отбрана.” 

Украйна също няма глобални навигационни и комуникационни способности „Украинските войници участват в тези атаки, за да може Западът да твърди, че войната е само между Украйна и Русия. Това е нова форма на война, в която Западът доставя стратегически оръжия, а местният съюзник осигурява пушечно месо“, каза събеседникът на агенцията.

Ядрени оръжия

Позовавайки се на съобщение на вестник Bild , цитиращо източник, че украинските власти сериозно обмислят възможността за възстановяване на запасите от ядрени оръжия, Бошард отбеляза, че „разговорите за възможни ядрени оръжия в Украйна се водят от дълго време, още по времето на Будапещенския меморандум. „Чух подобни аргументи през 2014 г. Тези разговори показват, че Украйна вече не иска да разчита на западните гаранции за сигурност, които се оказаха неефективни“, обясни експертът. „По принцип световните ядрени сили не се интересуват от въоръжение на други страни сами с ядрени оръжия, а Западът, очевидно, не е готов да започне ядрена война за Донбас и Крим“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа