Експерт по водно спасяване предлага третокласниците в Бургас от догодина да преминават обучение по водна безопасност. Васил Загорчев е и общински съветник и вече е обсъдил идеята си със заместник кмета на Бургас Михаил Ненов.
"Предложих да започнем обучението пилотно с третите класове тъй като това е възраст, когато децата започват да се отделят от родителския контрол и да искат самостоятелно да плажуват, да влизат по- дълбоко във водата и един вид да пробват собствените си граници", обясни пред Труд news Васил Загорчев. - "Това е една възраст която е критична, затова сме избрали да започнем именно с тази целева група", обясни експертът.
Децата ще бъдат запознати с основните опасности по време на къпане в морето от цял екип специалист, старши спасители и инструктори по водно спасяване. Те ще научат как да си помагат сами или на някой друг, изпаднал в критична ситуация. След като знаят основните стъпки в такива критични моменти, децата, забелязвайки ситуацията, сами могат да се обадят на тел. 112, което най- често е достатъчно, за да се преодолее проблемът.
Идеята е подрастващите да се обучат как да се справят, не само докато плажуват. Дори и в малките населени места има множество водоеми, напоителни канали, язовири, езера. Най- важното е, че те са неохранявани. След като бъде повишена осведомеността на децата, съответно ще бъде намален рискът от инциденти в тази възраст. Освен това, преминавайки през подобно обучение, те дори ще могат да контролират възрастните, като напомнят, че не се влиза в морето примерно след нахранване или употреба на алкохол.
"Надяваме се тази програма да е с надграждане да се засегнат повече класове", коментираха и общинарите. Практическите занятия по водна безопасност ще се провеждат в басейните, а самото обучение е предвидено да се извършва в часа на класния ръководител.
Трябва да се обърне сериозно внимание и на спасителите, обясни още общинският съветник, който работи в БЧК и пряко наблюдава работата на морските стражи. Да се повиши не само тяхното заплащане, а и да се въведат смени по вишките, да се помисли за настаняването им в квартири, ако не са от града. Професията им е много тежка, работата която вършат изисква да са много свежи и отпочивали.
В средата сезона например, при тях вече има натрупана умора, а е всеизвестно че месец август е най- тежък заради опасните теченията, мъртвото вълнение и ветровете, които се появяват точно тогава.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш