Прочистването на избирателните списъци от „мъртвите души“ и активната гражданска регистрация се чуват най-често
В Конституционния съд има две искания за установяване на противоконституционност на изборите изцяло и три искания за оспорване на резултати в отделни райони и секции
Всичко започнало, когато Прометей откраднал огъня и го дал на хората. Тогава животът на земята станал по-щастлив. Но Зевс наказал Прометей жестоко и изпратил на Земята злото, не лично той, а чрез любопитната Пандора. Тя била създадена от ковача Хефест от земя и вода, на която вдъхнали живот и всеки от боговете и богините на Олимп дал дар, по нещо красиво (външен вид, женственост, дрехи), нежно (глас, поглед), прелестно (хитър ум и ловкост, сръчност в занаятите). Афродита – богинята на любовта дала на момичето чаровност, на която никой не можел да устои. Името й на гръцки означавало „този, който носи всички дарове“. Хермес е бил принуден от Зевс да я научи обаче да бъде измамна, упорита и любопитна.
Прометей посъветвал брат си Епиметей да не приема нищо от боговете, но когато той видял Пандора, пленен от нейната красота, я приел за своя жена веднага. На тяхната сватба Пандора получила кутия (в оригиналните източници се говори не за „кутия“, а за делва или подобен съд /питос/, гр. „pithos“). Версията, която добива най-голяма популярност в съвременността, е разказана от Еразъм Ротердамски. Именно той подменя „съдът“ (pithos) с „кутия“ (pyxis), при символизмът това означава неодобрението към жените в абстрактен вид.
Боговете й казали, че кутията съдържа специални подаръци от тях, но не ? било позволено да я отваря никога. Пандора се опитала да укроти любопитството си, но накрая не издържала и отворила кутията. Тогава всички болести и трудности, които боговете били скрили вътре, започнали да излизат. Пандора се уплашила и се опитала да затвори кутията възможно най-бързо, затваряйки Надеждата вътре.
Според древногръцкия поет Хезиод Надеждата наистина останала вътре, защото това била волята на Зевс. Той искал да остави хората да страдат, за да разберат, че не трябва да се подчиняват на боговете си. Пандора била точният човек да го направи, защото е достатъчно любопитна, но не и злонамерена.
Откриването на 51-вото Народно събрание беше съпътствано от протести, искания за касиране на изборите (пълно или частично в различните жалби) и предложения за промени в Изборния кодекс.
Какво можем да очакваме в следващите седмици и месеци по повод исканията за оспорване на законността на изборите и промените в правилата на изборния процес.
В Конституционния съд има две искания за установяване на противоконституционност на изборите изцяло и три искания за оспорване на резултати в отделни райони и секции. Проява на смелост от страна на конституционната юрисдикция ще е да назначи експертизи, които да доведат до отваряне на чувалите и до повторното преглеждане на хартиените бюлетини и бюлетините от машинното гласуване. Видеонаблюдението и видеозаснемането показаха в реално време какво правят членовете на секционните комисии. Отварянето на чувалите какво ще покаже? Имаме надежда, че бюлетините не са преправяни. Но излъчването в реално време показа друго – попълване на бюлетини вместо избирателите. Май така затваряме надеждата в кутията…
За съжаление поредица от избори в последните три години ЦИК не направи никакви усилия да осъществи одит (причини за недействителни бюлетини, намаляване на избирателната активност, обучения на членовете на СИК, анализ на проблемите в изборния процес с конкретни предложения и др.).
Конституционният съд ще работи по петте искания, с които се оспорват изборните резултати до края на м. декември 2024 г. – началото на м. януари 2025 г. Предмет на отделен анализ могат да бъдат исканията, които постъпиха в законово допустимия срок.
Не заради решението на конституционната юрисдикция (отхвърляне на исканията, удовлетворяване за пълна или в отделни случаи незаконосъобразност), а по други причини е много вероятно да отидем на поредни предсрочни избори. Поводът ще е невъзможността да се състави парламентарно подкрепено правителство. Причините за партийната неспособност да се дадат отговори на проблемите за развитието на българската държава и нашето общество са в основата на цикъла от избори, от който няма излизане.
По-неочаквани са последиците от отваряне за промени в Изборния кодекс. Много идеи се подхвърлят за изменения и допълнения в изборното законодателство. Част от тях се предлагат от десетилетия, други са по-нови. Много е вероятно при внесени проекти да се задвижи законодателната процедура в тази посока.
Какви предложения се лансират за изменения и допълнения в Изборния кодекс? Прочистването на избирателните списъци от „мъртвите души“ и активната гражданска регистрация се чуват най-често. Това е решаване на наболял проблем – колко са българските граждани, които имат избирателни права. Съставянето на избирателните списъци е по постоянен адрес на всички български граждани, независимо къде в страната или в чужбина живеят. Алтернативен вариант е съставяне на избирателните списъци е това да се прави по настоящ адрес. Тук възниква въпросът дали всички български граждани, които живеят зад граница, са заявили пред общината по постоянен адрес настоящия си адрес в чужбина, за да бъдат изключени от избирателните списъци в страната.
По действащата законодателна уредба в чужбина се формират избирателни секции, които се откриват по силата на нормата за участие на избиратели в изминалите 5 години. Списъците не са пълни (има пожелателен характер регистрацията преди съответния национален избор). В изборния ден членовете на СИК-овете зад граница пишат цял ден данни на избиратели, които са дошли, за да гласуват. Декларациите, че гражданите няма да гласуват на друго място, се попълват не лично, а от пишещи на български език. Възможно е да се въведе задължителна, а не доброволна, регистрация на избирателите зад граница.
Гласуването на български граждани зад граница поставя още един проблем, по който все още не се говори. Това е формирането на 32-ри избирателен район – „Чужбина“. Въпросите са повече от отговорите. Ще се запази ли този избирателен район, ако се запази то какви граници, избиратели, мандат или мандати, предизборна кампания, връзка на избирателите с техните политически представители? Ако съществува избирателен район „Чужбина“, то тогава от къде ще бъдат взети мандати, за да му бъдат дадени на него?
Друг въпрос, който ще се обсъжда е дали да се промени начина на преброяване на изборните резултати. Видеонаблюдението показа, че не е важно как гласуваме, а кой брои. Ще се прекъсне ли връзката между онези, които администрират гласуването в изборния ден, и онези, които броят и отчитат изборния резултат. Като алтернатива на настоящото положение се предлага създаването на регионални преброителни центрове. Няма яснота за техния брой, но между другото се подхвърля числото 31, което съответства на избирателните райони. Избирателните райони имат различни характеристики – граници, дължина на избирателния списък, избирателна активност. Необходим е сериозен анализ дали създаването на регионални преброителни центрове няма да забави съществено отчитането на изборните резултати.
Отварянето на Изборния кодекс ще доведе до множество предложения. Дано само промените да не се сведат до отмяна на машинното гласуване в среднощно пленарно заседание. В мита за Пандора, момичето отваря съда, в който боговете са поставили най-висшите дарове, като те се изпаряват към небето, а на Земята остава единствено Надеждата.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш