Скъпият PCR отказва кашлящите да се изследват за коклюш

"Скъпите PCR тестове в лабораториите отказват хората да се тестват за коклюш. Изследването е скъпо, хората нямат пари, продължават да си кашлят и не знаят, че разпространяват заразата".

Това заяви пред "Труд news" д-р Николай Христов, който зорко следи ситуацията с магарешката кашлица. В момента най-уязвими са бебетата под 2-месечна възраст, тъй като те все още нямат поставена имунизация срещу коклюш. 

Проверка на ценоразписите в конкурентните лаборатории показва, че цената на PCR тестът варира между 60 и 85 лева. Сумата автоматично отказва хората със симптоми да правят изследването, категорични са лекари. Заради което вече валят предложения тестът да се покрива от Здравната каса. 

"Коклюшът се лекува с антибиотици от Макролидната група. Основно Кларитромицин, по-рядко Азитромицин. При тежките случаи в болница има и други неща - кислород, кортикостероиди и други, но в амбулатория - това е основният подход", допълни д-р Христов.

Експертна група доктори отправиха препоръка на здравното министерство педиатрите да могат да поставят ваксината за коклюш, дифтерия и татанус на около месец - месец и половина след раждането на бебето, а не след 2-рия, както е досега по календар. Така ще се избегне евентуално заразяване, което при най-малките протича тежко, а смъртните случаи вече не са изключение.

Други инфекционисти пък предлагат у нас да се въведе задължителна ваксина за бременните в последния триместър. Само така новороденото се появява на бял свят с антитела. Повечето европейски държави поставят доза "Бустрикс" на бъдещите майки, именно за да предотвратят разпространението на коклюша. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве