Министърът на отбраната Николай Ненчев иска да купи осем безмоторни изтребителя срещу 1,5 млрд. лв. Вчера Съветът по отбрана гласува изискванията за бъдещата сделка. Очаква се днес те да бъдат представени на заседанието на комисията по отбрана, където миналата седмица избухна скандал. Повод за него бяха направени промени от Института по отбрана, който може да се занимава единствено с технически параметри. Оттам тихомълком са променили изискванията за предстоящия избор на оферта за нови самолети за ВВС, като е включил логистични и политически критерии.
С новите условия се дава предимство за купуване на употребявани американски изтребители F-16 (блок 15) от Португалия. Проблемът е, че самолетите са произведени през 1983-1984 г. и двигателите им са с изчерпан ресурс, т.е. тутакси трябва да бъдат сменени с нови. Експерти от ВВС коментираха, че ще се наложи да бъде подменена и авиониката им, както и да се модернизира софтуерът.
Има и още един проблем - в началото на юни Народното събрание подкрепи проекта на правителството за купуване на нов многоцелеви изтребител. Португалските F-16 обаче могат да изпълняват само мисии „въздух-въздух“. Вероятно това е и причината за искането на Института по отбрана да отпадне изискването изтребителите да изпълняват мисии „въздух-земя“.
Всички промени в условията за избор на оферта за нови изтребители са направени в края на септември под вещото ръководство на новия шеф на звеното - бившия служебен министър Тодор Тагарев.
Лобистките поправки
Сътрудничество с производителя е №1
Критерият „очакван живот“ на изтребителите, които страната ни ще купи, е понижен от 25% на незначителните пет.
За сметка на това условието „военно-техническо сътрудничество със страната производител“ е 40%. Този критерий автоматично изключва Швеция и нейните Saab Gripen, тъй като страната не е член на НАТО.
Военни пилоти припомниха, че Румъния преди 4 г. купи от Португалия 12 самолета F-16 втора употреба, а първите шест изтребителя получи след ремонт преди няколко месеца. Ако България предпочете сделка с Португалия, това означава планирано оставане на бойната ни авиация на земята поне за 4-5 г.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш