Вяра по време на чума

Вяра по време на чума

Папата е като затворник във Ватикана

Кааба в Мека затворен за първи път

Християни и евреи, мюсюлмани и индуси - опасният коронавирус засяга еднакво всички хора по света, без значение каква религия имат. В църкви, синагоги, джамии и храмове променят обичайните си ритуали и служби. В много случаи ги отменят и изцяло. Папата в Рим е като затворник зад дебелите стени на Ватикана - рано сутрин той отслужва единствената официална църковна служба в цяла Италия. Епископи и митрополити от различни църкви, националности и вероизповедания отменят конференции и служби.

Синагогите в САЩ затварят една след друга. Еврейският празник „Пурим“, който е жизнерадостен като карнавал, бе отбелязан твърде пестеливо или дори отменен. Ограничения имаше и за веселия празник на индусите „Холи“.

Централният съвет на мюсюлманите в Германия обяви, че е съвместимо с исляма местната „джамия да отменя петъчната молитва или други богослужения с цел да защити здравето на хората“.

А ислямоведът от Мюнстер Механад Корхиде подчертава нещо друго: „Затварянето на храма Кааба в Мека - това най-свещено място за исляма - е възможно най-строгата мярка. По нея личи голяма е отговорността и колко сериозно е положението“.

Религиите по света съзнателно и целенасочено залагат на чувството за общност и на чувствеността - миряните целуват свещени икони, разпятия, библии и скрижали и всички те пият от един и същи ритуален бокал. Всичко това сега е отменено.

Прави впечатление обаче, че някои вероизповедания и сами допринесоха за по-бързото разпространение на коронавируса. В Южна Корея такава беше например една християнска секта, предричаща края на света, която игнорира апелите на държавните институции и предизвика неимоверно бързо разрастване на заразата.

А иранският град Гом - едно от най-важните средища на шиитското учение - се превърна в източник на хиляди нови инфекции, защото аятоласите от строго клерикалната патриаршия отказаха да спазват карантина. Сега цялата страна страда от последиците.

Най-четени