Провокация срещу детската болница

Автор: Труд news
Прогнозната стойност на детската болница е 382 млн. евро, но в нея влиза не само строителството, но и оборудването, подчерта на брифинг здравният министър Силви Кирилов.

Асен Василев атакува здравното министерство, с твърдение, че е оскъпило бъдещото строителство 10 пъти

“Лъжа е, че строим златна болница за 1 млрд. лв., вместо за 100 млн. лв.”, категоричен е министър Силви Кирилов

IDOM са консултирали и детската болница в Бургас

*Функционалност-как да си взаимодействат отделенията, за да се получи модел, в който пациента/детето/ е в центъра *Оборудване-всичко нужно за модерна детска болница. 

“Няма да позволя Детската болница да бъде заложник на политически сметки, интриги и други действия. Прави се опит за открита манипулация. Лъжа е, че строим златна болница за 1 милиард, вместо за 100 милиона лв.” Това обяви на брифинг здравният министър Силви Кирилов. Той подчерта, че прогнозната стойност на детската болница е 382 млн. евро, но в нея влиза не само строителството, но и оборудването.

Повод за извънредното му неделно изявление бяха съботни твърдения на председателя на “Продължаваме промяната” Асен Василев, който размахвайки документ заяви следното: “Това е искане от министъра на здравеопазването към министъра на финансите за включване в бюджета на новата детска болница на, забележете, почти 1 млрд. лв. Като цената за строителството без оборудването е 4000 евро на кв. м. Като бях финансов министър, общественият съвет беше казал, че тази болница ще струва малко над 100 млн. лв.”.

Асен Василев каза пред журналисти, че здравното министерство чувствително е завишило прогнозната стойност за построяване на Национална детска болница. Той подчерта, че един от вариантите за вот на недоверие, който партията му смята да внесе през септември е здравеопазване.

“Изграждането на Национална многопрофилна детска болница е национален приоритет. Целта е да се създаде лечебно заведение, отговарящо на всички световни стандарти в грижата за детско здраве. Изключително жалко е, че този ключов проект се превръща в инструмент на политически войни”, заяви вчера министър Кирилов.

Той припомни, че прогнозната оценка е направена експертите на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), които реално са поели проекта и с които договор е подписан по времена на правителството на Николай Денков, когато Асен Василев е бил финансов министър.

“Договорът между Здравната инвестиционна компания и Европейската инвестиционна банка е подписан от изпълнителния директор, който е назначен по време на правителството на академик Денков, в което с финансов министър е Асен Василев. Ние не сме предприели съществени промени”, заяви министърът.

Десислава Малинова, директор на Здравната инвестиционна компания за детска болница добави: “В публичното пространство се разпространява невярна цифра - почти милиард, манипулация. Реалната стойност на проекта е 382 млн. евро, дадена от ЕИБ по договор, сключен за безвъзмездна помощ. Цифра, която обхваща всички етапи на проекта”.

“Труд news” разполага с писмото на здравния министър Силви Кирилов до финансовия министър Теменужка Петкова, както и с доклада на консултантите от IDOM. Публикуваме и таблица за разходите по години, от която е видно, че въпросните 382 281 375 евро са за проектиране, строителство, строителен надзор, оборудване и обзавеждане.

Европейската инвестиционна банка е възложила на IDOM - белгийско-испански консорциум с множество проекти в изграждане на болници да направи разчетите. ЕИБ по същия начин, чрез IDOM са консултирали и детската болница в Бургас. Европейската инвестиционна банка е сключила договор със ЗИКДБ (Здравно-инвестиционна компания за детска болница ЕАД) за безвъзмездна помощ за консултиране по проекта Национална детска болница.

До този момент консултантите са изготвили и предали три доклада - *Структура, обхват и капацитет-изследвали са наличния капацитет, нуждите от детски грижи и възможности.

Позиция на Обществения съвет: Всяка политическа игра поставя под въпрос бъдещето на проекта

Всяка политическа игра с Националната детска болница поставя под въпрос бъдещето. 

Темата за Детската болница е болезнена, загубила доверие и злоупотребата с планирането на бюджета, необходим за създаването, най-малкото не носи ползи.

Ето и фактите, които знаем от участието си Обществения съвет. 

1. Не сме виждали показаното вчера пред медиите писмо.

2. Виждали сме обаче числата в него - поисканият бюджет от 400 милиона евро е базиран на изчисленията на международните консултанти, които планираха капацитета и функционалната програма на бъдещата болница. Той включва всичко - от оборудването до детайли в строителството като специалните инсталации и настилки, но е базиран на средноевропейски цени и не взема предвид, че част от клиниките в новата болница вероятно ще дойдат от старите си локации частично оборудвани. В този смисъл е неточен, но засега липсват по-точни изчисления. 

3. Цената от 4000 евро на квадрат е за сложните и високо оборудвани помещения като хирургия, интензивно отделение и неонатология. Тази цена е изведена от реалните разходи за създаването на най-новите европейски детски болници. 

4. 100 млн. лева беше бюджетът, определен от МС преди 6 години за довършването на рушащото се скеле в двора на Александровска болница. То беше с повече от два пъти по-малка планирана разгъната застроена площ, а в предвидените пари не влизаха разходите за оборудване и обзавеждане.

5. Цялата предварителна работа по определянето на параметрите на болницата дотук е финансирана от Европейската инвестиционна банка и българската държава не е похарчила пари за нея. 

6. На база на работата ни в изминалите две години смятаме, че рисковете пред проекта са свързани със заложените крайно нереалистични срокове за проектиране, недостатъчни за изготвянето на качествен проект, и липсата на усилия за съпътстващи изграждането на болницата реформи, свързани с гарантиране на кадрова обезпеченост и устойчивост на финансирането в детското здравеопазване изобщо. 

7. Към настоящия момент усилията ни са насочени към това планирането и проектирането на болницата да бъдат максимално прозрачни, а МЗ да задвижи споменатите по-горе реформи. 

Явор Пенчев, зам.-министър на здравеопазването: Асен Василев лъже

Асен Василев лъже, твърдейки, че само строителството ще струва 4000 евро на кв. м. Разчетите на консултантите на ЕЦБ - IDOM, сочат че парите за строителство на около 100 000 разгърната площ ще бъдат 253 686 593 евро. Втората лъжа на Василев е, че щяла да струва по негово време 100 млн. Толкова би струвала, ако беше реновирана Правителствена болница и се направи детска.

В момента сме на първия етап- прогнозно проучване за проектиране. Пуснато е какво трябва да се проектира и проектантските фирми трябва да подадат предложение колко би им струвало. И по този начин се определя цената в България.

От вчера имам чувството, че сме във филмов сценарий. Затънали в множество корупционни скандали, “борците” срещу корупцията от ПП се опитват да отклонят вниманието с измислена тема. Тема, която засяга живота и здравето на нашите деца - детската болница.

Парадоксалното в случая е, че размахват сметки, които самите те са поръчали. Споразумението между Здравната инвестиционна компания за детска болница и Европейската инвестиционна банка по фаза 2, за предоставяне на безвъзмездна техническа помощ, е подписано от г-н Николай Борисов, който е назначен като изпълнителен директор на ЗИКДБ от правителството на Николай Денков, с финансов министър Асен Василев.

Двама от тримата настоящи членове на Съвета на директорите на ЗИКДБ са назначени от партията, която днес атакува проекта.

Не е случайно, че лъжите предизвикаха гнева дори на Обществения съвет за детската болница, който не може да бъде обвинен в политически пристрастия. Твърдението, че болницата ще струва 1 милиард лева, е груба манипулация.

Реалната прогнозна стойност на строителството е 253 686 593,14 евро, на медицинското оборудване, обзавеждане и технологии е 109 355 463,28 евро, а на останалите дейности (проектиране, управление, надзор и др.) е 19 239 318,81 евро.

Тези прогнозни стойности включват:

- сграда с 450 самостоятелни стаи за деца по най-високите световно стандарти

- 20 операционни зали

- оборудването на цялата болница с най-модерната медицинска апаратура

- дневна и доболнична помощ

- европейски стандарти за качество и функционалност

- училище за децата, които се лекуват

- кухня, която да може да поеме изхранването на всички болни

Тези прогнозни данни не са от правителството, а от международния консорциум IDOM, нает от Европейската инвестиционна банка.

Това е независима оценка, направена по всички изисквания на ЕС.

В момента се прави пазарно проучване, което цели точно обратното - оптимизиране и прозрачност на разходите.

За първи път имаме ясен план, международен екип, европейско финансиране и политическа воля.

Хроника

Историята започва през 1978 г.

Идеята за изграждане на самостоятелна, изцяло детска, болница е още от 1978 г. Първоначално е мислено да се използва незавършената сграда на профсъюзите в Горна баня. Но това предложение отпада. През годините е имало и други идеи.
 
- През 2004 г. правителството на Симеон Сакскобургготски се похвали, че са осигурили 43 милиона евро безвъзмездна помощ за детска болница. Това се оказа не съвсем така и проектът е забравен.

- През 2019 година Министерство на здравеопазването се активизира. За детската болница бе избрано възможно най-подходящото място - в двора на Александровска болница. За скъсяване на сроковете за изпълнение е предпочетен изграден на етап грубо строителство недовършен болничен корпус (но не скеле, както твърдят някои). В това състояние недовършеното здание е от над 30 години. През февруари 2019 година сградата е обследвана и заключението на комисията е, че тя е функционално здрава и може да бъде преустроена в детска болница.

- В края на септември същата година е обявен конкурс на стойност 78 млн. лева и срок за изпълнение 42 месеца. Той е спечелен от консорциум “Детско здраве” с водещ партньор “Главболгарстрой”. Конкурсът веднага е обжалван от Камара на архитектите в България. Партийните и персонални амбиции на някои от членовете на КАБ са прикрити зад гражданската инициатива “За истинска детска болница”. Негови най-изявени активисти са арх. Петкана Бакалова и кандидатът за кмет арх. Борислав Игнатов. Архитектите искат анулиране на конкурса, второ - избор на друго място за болницата и най -важното за тях, ново проектиране. Съдът отхвърли жалбите им.

- През януари 2020 г. година е създадена “Здравна инвестиционна компания”, 100% собственост на Министерство на здравеопазването. Целта на тази държавата структура е да финансира и контролира изграждането на детската болница.

- През юни 2021 г. Стойчо Кацаров, реши детската болница да бъде в двора на болница “Лозенец”. Като дори в последният си ден обедини в едно съществуващия институт по Педиатрия с болницата. Проф. Асена Сербезова отмени заповедта за сливане.

- През 2022 г. бе взето решение Национална детска болница да се строи на терен в Горна баня.

Най-четени