В град Каолиново, Шуменско, ново църковно настоятелство прави пореден опит да съгради храм след близо 20 г. напразни усилия. Общинският съвет дарил наскоро подходящ парцел и това е трето място, на което местните хора се надавят да съградят храм. В Каолиново над 80% от хората са мюсюлмани и имат джамия, а към 130 християни се надяват да имат църква. Иначе, за да запалят свещ и се помолят, трябва да пътуват 7 километра до съседното село Тодор Икономово.
Първи дарител станала адвокат Теодора Минкова, защото инициаторите нямали пари за печат и вписване на договора за дарение на парцела в агенцията. Стратирали с нейните 100 лв. След това лични 1000 лв. по сметката внесъл кметът на Каолиново Нида Ахмедов. Очакват се и други благодетели, за да стартира градежът, казва Светлана Петкова, член на настоятелството.
Още през 2001 г. общината отредила терен за църква в централен парк. Мястото било осветено, направена била и първа официална копка. Когато общинският багер дошъл за същинска работа обаче, ударил на камък. Оказало се, че отдолу има масивна скала и няма как да се направят основи. После радетелите за храм имали възможност да превърнат сградата на старото училище в църква. Парцелът бил даден на пожарната служба и щял да бъде тесен за двете институции. Сега новият парцел е на добро място близо до центъра и срещу джамията. В това няма нищо лошо, защото от настоятелството са убедени, че и мюсюлмани ще им помогнат за съграждането.
Имали идея да купят сглобяем параклис, но ще им трябват много пари, да го платят наведнъж. Ще градят на етапи с дарения. Банковата сметка е обявена на страницата на общината. Арх. Яна Рафаилова ги зарадвала, че може да получат в дарение проект на църква от 70 кв.м. Толкова ще са напълно достатъчни за лелеяната „Свето Успение Богородично“, казват местните хора.
Снимка Архив
Странен накит променя средновековната история Златната Орда определяла политиката на европейците през ХІІІ-ХІV в.