Правосъдната министърка забавила искането за отстраняване на главния прокурор в опит да саботира среща на ВСС с представители на Европейската комисия
В началото на седмицата „Труд“ разкри, че правосъдният министър Надежда Йорданова е забавила умишлено внасянето във Висшия съдебен съвет на сигнала за отстраняването на главния прокурор Иван Гешев. В четвъртък, малко преди сигнала срещу обвинител №1 да е депозиран, Йорданова оправда по куриозен начин забавянето си. Правосъдният министър обясни, че отложила сезирането на ВСС заради нареждането на руския президент Владимир Путин за нахлуване на руската армия в Украйна. Истината, разбира се, е далеч по-различна.
В правителството на Четворната коалиция се е породило сериозно опасение, че Брюксел ще напълни с критики доклада за върховенството на правото у нас за 2022-ра година. Оказва се, че успоредно с внасянето в съдебния съвет на искането за отстраняване на главния прокурор, правосъдният министър Надежда Йорданова е насрочила заседание на Пленума на кадровия орган за следващия четвъртък - 10 март. И това изобщо не е случайно, защото още преди месец е било известно, че на 10 март членовете на ВСС ще имат среща с представители на Европейската комисия, отговорни за съдържанието на доклада за България. Така правосъдната министърка се надявала да саботира възможността съдебните кадровици да запознаят европейските експерти с множеството случаи на политически атаки срещу съдебната власт от последните месеци. Успоредно с това, самата Йорданова, която също ще има виртуален разговор с представители на Комисията, искала да изтъкне, че е поискала отстраняването на Иван Гешев.
Самото искане на Йорданова, материалите за което са започнали да се трупат в Министерство на правосъдието, още при служебния министър - пловдивския адвокат Иван Демерджиев, е в обем от 24 страници. Подобно на искането, което миналото лято внесе тогавашният служебен министър Янаки Стоилов и за което бе „възнаграден“ с девет-годишен мандат като конституционен съдия, то също се базира на публикации в медии, сред които на сайтове като „KletaMaikaBulgaria“. Сред другите аргументи на Надежда Йорданова да настоява за оставката на Гешев са прессъобщения на самата прокуратура, твърдения на недоволни от правосъдието лица и дори заради пост в личния профил на Иван Гешев в социалната мрежа Туитър, в който обвинител №1 изразява подкрепа за законосъобразни действия на органите на реда.
В сряда от прокуратурата определиха искането на Йорданова като несъстоятелно. „Фактът, че и това искане се базира на неверни твърдения, медийни внушения и фабрикувани сигнали, събирани продължително време в Министерство на правосъдието, сочи само и единствено за неправомерен политически натиск върху прокуратурата, преследващ нелегитимни цели“, обявиха във фейсбук страницата си от държавното обвинение. Оказва се, че в документа на правосъдната министърка има множество фактологически неточности и противоречия, които сочат, че авторът или не е запознат с правомощията на главния прокурор, или умишлено е допуснал тези грешки, с ясната цел да се нагнетява напрежение и да се атакува ВСС, който няма да има друг избор, освен да отхвърли внушенията на члена на ръководството на „Да, България“ Надежда Йорданова.
Сред деветте точки, които правосъдният министър сочи, като основание за предсрочното прекратяване на мандата на обвинител №1, има такава, която може да се свърже именно с политическата принадлежност на Йорданова. Едно от последните професионални поприща на трагично загиналия в тежка катастрофа журналист Милен Цветков бе като водещ на предаване, с което на аудиторията в социалните мрежи бяха представяни лицата на „Демократична България“. Днес, близо две години след гибелта на Милен Цветков, част от искането на Надежда Йорданова срещу Иван Гешев може да се тълкува като опетняване името на покойния журналист.
Милен Цветков загина на 19 април 2020 г., след като бе блъснат докато чакаше на червен светофар на бул. „Черни връх“. Подсъдим за шофирането с превишена скорост, довела до фаталния край на журналиста, е младежа Кристиан Николов, за когото експертизите доказаха, че е управлявал джипа на майка си след употреба на коктейл от наркотични вещества. На 11 май 2020 г., след силния обществен отзвук и призиви за радикални мерки срещу дрогирани и пияни шофьори, главният прокурор Иван Гешев издава своя заповед, с която дава методически указания на прокурорите да искат от съда по дела, по които подсъдими са именно дрогирани и пияни шофьори, да се стига до конфискация на автомобилите. По същото време Гешев отправя писмени предложения до представителите на партиите от тогавашния парламент да приемат законодателни изменения, които да регламентират с цел превенция - конфискацията на превозните средства на всички, които бъдат заловени да шофират надрусани или употребили сериозно количество алкохол. Подобна практика съществува в страни от Европейския съюз и е показала, че тя има добър превантивен ефект, като последствие от това случаите на дрогирани и пияни шофьори е намалял. В последните години у нас се забелязва тенденция на непрестанен ръст на употребили наркотици шофьори, въпреки това депутатите не бързат да приемат адекватни наказания. Вероятно до следващия трагичен инцидент, при който загине публична личност или дете.
А Надежда Йорданова дори има арогантността да иска оставката на Иван Гешев, защото главният прокурор е препоръчал на българските прокурори да търсят начин да санкционират „убийците по пътищата“, като просто искат от съда да ги „удари“ по джоба, като им конфискува мощния джип или спортен кабриолет, който са имали престъпната самонадеяност да шофират надрусани и/или пияни.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш