Бившата първа дама може да стане кандидат за вицепрезидент в тандем с Майкъл Блумбърг
"Аз никога не казвам "никога", защото вярвам, че на моята държава трябва да се служи, но това за което питате няма да се случи", така Хилари Клинтън отговори на въпроса на телевизионната водеща Елън ДеДженерис в началото на февруари, дали ще се кандидатира на предстоящите президентски избори като кандидат за вицепрезидент. Макар че тя коментира кандидатите на Демократическата партия и по-специално заяви, че „никой не обича” Бърни Сандърс - един от фаворитите в настоящата надпревара при демократите и нейн съперник във вътрешнопартийното състезание през 2016 г.
Този път г-жа Клинтън не коментира слуховете. Главният щаб на Майкъл Блумбърг отговори на пресата, без да потвърди, но и не опроверга информацията за вероятната кандидатура за съюзник на г-н Блумбърг: „Ние сме съсредоточени върху праймеризите и дебатите, а не върху слуховете за вицепрезидент“.
Според източника Drudge Report, наистина е обсъждана кандидатурата на Хилари Клинтън, след като анкетите, проведени от демократите, показват, че двойката Блумбърг - Клинтън има добри шансове в борбата срещу втори мандат на Доналд Тръмп.
През 2016 г., когато Хилари Клинтън се бореше с Доналд Тръмп на общонационални избори, Майкъл Блумбърг открито се изказа в нейна подкрепа. „Нека изберем адекватен и компетентен човек с международен опит“, каза тогава милиардерът. Той подчерта, че понякога не е съгласен с госпожа Клинтън, обаче, страната трябва да се обедини, за да не пусне във властта „опасния демагог“.
За да вземе г-жа Клинтън за съюзник, регистрирана като жител на Ню Йорк, г-н Блумбърг дори планира да промени официалното си местожителство от Ню Йорк в щатите Колорадо или Флорида. Това е необходимо, за да могат избирателите на щата Ню Йорк да гласуват за тях, тъй като 12-та поправка в конституцията на САЩ забранява на избирателите да избират едновременно президент и вицепрезидент от техния собствен щат.
Според националните проучвания Майкъл Блумбърг е с рейтинг 14,2% и се нарежда на трето място по популярност сред всички кандидати, зад лидера на надпреварата - Бърни Сандърс с 23,6% и Джо Байдън, чийто рейтинг е 19,2%. Макар че, например, във Флорида, която е важна за общите избори, според скорошната анкета на St. Pete Polls, г-н Блумбърг е с рейтинг от 27,3%, и изпреварва г-н Байдън (25,9%) и е много пред г-н Сандърс (10,4%). Преднината му пред г-н Байдън до голяма степен е осигурена от по-голямата му популярност сред белите американци.
Анкетата на St. Pete Polls бе проведена в средата на февруари, след праймъризите в Айова и в Ню Хемпшир, където Джо Байдън беше особено неуспешен, заемайки съответно четвъртото и петото място и не получи нито един глас от делегатите на партията. Следващите вътрешнопартийни избори са в Невада и са насрочени за 22 февруари. Мистър Блумбърг няма да се бори в този щат. Първото място в анкетите там заема Бърни Сандърс (21,5%), второто - Джо Байдън (18,5%).
Новината за г-жа Клинтън не беше единственото гръмко събитие, което се случи в кампанията на Майкъл Блумбърг миналите седмици. На 13 февруари той се извини за пръв път по време на тази президентска надпревара за своята подкрепа на политиката stop and frisk „спри и претърси“, когато беше кмет на Ню Йорк. Практиката на stop and frisk позволи на полицията да спира всеки човек на улицата, да му задава въпроси, които представляват интерес и дори да го претърси.
„Спомняйки си за миналото, аз мога да кажа, че прекалено дълго я защитавах, защото не разбирах каква болка носи тя на младите семейства от чернокожи, тъмнокожи и техните деца. Трябваше да се задействам по-рано и да я прекратя. Не го направих и затова се извинявам“, каза той. Г-н Блумбърг се извини, след като аудиозаписът, направен през 2015 г., стана публично достояние и за който се твърди, че е направен по време на реч в Колорадо.
“95% от убийствата, а това се отнася както за убийците, така и за техните жертви, отговарят на едно и също описание. Можете просто да вземете това описание, да го размножите и да го дадете на полицията. Това са само мъже от расовите малцинства, на възраст от 16 до 25 години. Това е вярно за Ню Йорк и за почти всеки град", каза тогава Блумбърг, призовавайки "да поставят малцинствата до стената и да ги обискират", за да се намали броя на престъпленията с насилие.
Противниците на тази политика забелязаха, че в огромното мнозинство от случаите полицейските служители спират и претърсват чернокожи или латиноамерикамци. Практиката продължава и днес, но обхвата й е значително намалял: ако през 2011 г. бяха извършени над 685 000 такива обиски, то през 2017 г. те са по-малко от 11 000.
През 2017 г. 90% от арестуваните бяха афро-американци и латиноамериканци на възраст над 14 години до 24 години. В 70% от случаите разпитите и разследванията не разкриха нищо незаконно. Според статистиката, чернокожите американци, са едва 13% от населението, но те са отговорни за повече от половината от всички убийства в страната.
(Превод за ”Труд” – Павел Павлов)