Край на експеримента с приватизация на пенсии

Вестник “Труд news” разказа за професора, който получава две пенсии, но общият им размер е по-малък, отколкото ако взимаше само една държавна пенсия.

Парите на осигурените да бъдат прехвърлени, поискаха от “Възраждане”

Оказва се, че получаването на две пенсии често е по-малко от една

Държави сменят пенсионните си системи

“Прекратяване на експериментите с приватизацията на пенсионните вноски и връщането им в пълен размер там, където им е мястото - в държавното обществено осигуряване (ДОО)”, поискаха то “Възраждане” с декларация, която депутатът Димо Дренчев прочете от трибуната на Народното събрание.

Той заяви, че преди около месец в пресата е получил гласност случай на професор и преподавател от Софийския университет “Св. Климент Охридски”, който при пенсионирането си е бил изненадан от определената му пенсия, защото се е оказала по-ниска от прогнозите, които е направил на базата на таблиците с коефициентите на сайта на Националния осигурителен институт. По думите на Дренчев намалението на държавните пенсии е заради вноските в универсалните пенсионни фондове. Случаят на професора получи гласност преди малко повече от месец благодарение на “Труд news”. В конкретния случай въпреки плащането на осигуровки върху доход по-висок от средния, при взимане на две пенсии - от универсален пенсионен фонд и от държавното обществено осигуряване (ДОО), професорът получава по-малко пари, отколкото ако беше избрал да има само една държавна пенсия.

“Частичната приватизация на пенсионните вноски, проведена през 2000 година, уврежда интересите на българските граждани. На първо място намалява пенсионните им доходи, заради парадокса - две пенсии са по-малки от една. На второ място ги излага на инфлационни инвестиционни рискове, от които ДОО ги пази, и трето - влошава финансовото състояние на ДОО, защото отклонява от системата средства в размер на 1,3% от БВП на година”, заяви Дренчев. В тази си част проведената преди 25 години реформа в пенсионната система се провали в официалната си цел да направи старините на българските граждани достойни, добави той.

По данни на Международната организация на труда от 30 страни, в които е проведена частична приватизация на пенсионните вноски, 18 вече са се отказали частично или напълно от нея - това са повече от половината, включително и страни от Източна Европа като Полша, Чехия и Унгария, с които ние традиционно се сравняваме, отбеляза от трибуната на Народното събрание депутатът от “Възраждане”.

Частните фондове взимат под форма на такси и удръжки от бъдещите пенсионери по 300 млн. лв. на година и тази сума се увеличава непрекъснато, посочи още депутатът. В момента средната натрупана сума по партидата на човек, осигуряващ се допълнително в универсален пенсионен фонд, стига за изплащане на едва 13 минимални държавни пенсии за стаж и възраст, срещу което основната му пенсия ще се намали завинаги с 12%, ако се пенсионира сега. През следващите години процентът на намалението на държавната пенсия ще нараства докато достигне една четвърт, посочи Дренчев. Той отбеляза, че вече над 100 хил. българи са напуснали универсалните пенсионни фондове и се осигуряват изцяло в държавното обществено осигуряване.

Вместо да затвори тази дупка, както това направиха в Полша, Чехия и Унгария, управляващите обмислят вдигане на пенсионната възраст и повишаване на осигурителните вноски с 3% - мерки, които ще налеят със сигурност много пари в частните осигурители фондове, но ще изцедят допълнителни средства от бизнеса и силите и здравето на работещите, заяви депутатът. Колко още трябва да се вдига пенсионната възраст в страната с най-ниската продължителност на живот, попита той и посочи, че 25 години неуспешни експерименти с пенсионерите стигат.

Едва 18,8% взимат пожизнено втора пенсия

Частни фондове дават по близо 50 евро

При гарантирано изплащане сумите са по-малки

Средният размер на пожизнените втори пенсии е 51,51 евро.

С влизането ни в еврозоната и изплащаните пенсии от частните универсални пенсионни фондове ще бъдат обърнати от левове в евро. В резултат средният размер на пожизнените пенсии ще стане малко над 50 евро. Но едва 18,8% от хората, които вече са достигнали пенсионна възраст и получават пари от универсалните пенсионни фондове, имат достатъчно натрупани пари в тях за пожизнена пенсия, показват последните официални данни на КНФ.

Пожизнените втори пенсии са три вида - без допълнителни условия, с период на гарантирано изплащане и включващи разсрочено изплащане. Пожизнени пенсии без допълнителни условия взимат само 144 човека, а средният размер на получаваната от тях пенсия след 24 години дейност на пенсионните фондове и правене на осигуровки е 100,75 лв., което прави 51,51 евро. При пенсиите с период на гарантирано изплащане, ако пенсионерът почине преди изтичането на този период, парите ще бъдат получавани от наследниците му. Тъй като има гаранции, че парите ще бъдат изплащани поне няколко години, размерът на тези пенсии е още по-малък - средно 45,60 евро. Такива пенсии взимат 718 души. 

При третия вид пенсии има период, през който пенсионерът получава по-големи суми на разсрочено плащане, а след това пожизнено взима значително по-малко. Средният размер на тези пенсии е 257,06 лв., което прави 131,43 евро. Този вариант за получаване на парите са избрали 4976 човека.

Смяна на шофьорска книжка разкрива измамника

Взимат пенсии с фалшиви документи

Липса на отчети е сигнал за схемата

Много хора искат да получат пенсия без да имат основание за това.

Опити за получаване на пенсия с фалшиви документи разкриват служители на НОИ. Случаи от практиката на поделението на НОИ във Видин са описани в Информационен бюлетин на институцията. Най-честата схема е използването на фалшиви документи за доказване на осигурителен стаж и представянето на неистински експертни решения при искане за отпускане на инвалидни пенсии.

В един от случаите е установено, че за 19 човека са подадени осигурителни данни към НАП без правно основание. Поради липса на годишни финансови отчети за извършване на дейност от фирми, в които би трябвало да са осигурявани, и отсъствие на подадени годишни данъчни декларации за корпоративен данък, данните, че хората са били осигурявани на сравнително висок доход са заличени. Така е предотвратено неоснователно зачитане на осигурителен стаж и е отказано отпускане на пенсия. За периода от януари 2022 г. до началото на юни 2025 г. във Видин има 53 разпореждания за възстановяване на неправомерно получени пенсии в размер на 111 275 лв. От тях вече са възстановени 24 433 лв.

Класически случай от практиката е казусът, при който човек подава заявление за отпускане на пенсия за инвалидност поради общо заболяване, към което прилага експертно решение на ТЕЛК. То е потвърдено от медицинската комисия в НОИ и поисканата пенсия е отпусната. Същевременно от МВР за човека постъпват документи за извършен медицински преглед, резултатите от които сочат, че отговаря на изискванията за физическа годност към водачите на МПС. Приложените от МВР документи напълно противоречат на определения процент трайно намалена работоспособност в експертното решение на ТЕЛК. В резултат НОИ оспорва решението на ТЕЛК пред Национална експертна лекарска комисия, следва отмяна на решението и връщане за ново освидетелстване. В резултат човекът не получава инвалидна пенсия.

Работят по документи 30 дни за по-големи обезщетения

Пълнят портфейли с фиктивни уволнения

18 лв. на ден при напускане

Някои хора започват фиктивно работа, за да бъдат уволнени и да получат по-голямо обезщетение.

Получаване на пари от държавното обществено осигуряване чрез фиктивна работа, последвана от уволнение, е част от схемите за източване на държавния бюджет. Случаи от практиката на НОИ във Видин са описани в Информационния бюлетин на институцията.

Зачестяват случаите на хора, подали заявление за отпускане на парични обезщетения за безработица, след като са упражнявали трудова дейност при осигурител за около 30 дни. Наред с това при последния осигурител се сменя основанието за прекратяване на трудовия договор. Целта е придобиване на право на обезщетение за безработица за по-дълъг период и с по-висок размер, пише в бюлетина на НОИ.

Юристи обясниха пред “Труд news”, че основанието за прекратяване на трудовия договор е от съществено значение за размера на обезщетението за безработица и срока, през който то ще бъде получавано. Ако човек напусне работа по собствено желание, ако трудовият договор бъде прекратен по взаимно съгласие между работник и работодател, както и ако човекът бъде уволнен заради виновно поведение, получава само минималния дневен размер на обезщетението за безработица за срок от четири месеца, без значение върху какъв доход са плащани осигуровките му. За настоящата година минималното дневно обезщетение е 18 лв. Ако човек бъде съкратен, изплащаното дневно обезщетение е значително по-голямо - 60% от среднодневния осигурителен доход за последните 24 месеца, но не по-малко от минималното и не повече от максималното дневно обезщетение, което сега е 107,14 лв.

Ако човек например е осигуряван върху 1500 лв. при 22 работни дни в месеца среднодневният му осигурителен доход е 68 лв. и при съкращение има право на обезщетение за безработица по 40 лв. на ден.

Най-четени