11 претенденти в битка за опонент на Тръмп
При републиканците няма интрига
Процесът по избор на президент на САЩ започна вчера с първичния вот в щата Айова. На тези предварителни избори демократи и републиканци трябва да пресеят претендентите за поста и да посочат своя кандидат за Белия дом.
При републиканците изненада не се очаква. Макар освен настоящия президент Доналд Тръмп в партията да има още двама претенденти - Джо Уолш, радио водещ и бивш конгресмен, и Бил Уелд, бивш губернатор на Масачузетс, рейтингът на Тръмп сред републиканците е неоспорим. Дори в някои щати партията не планира да провежда първични избори.
Големият въпрос е кой ще е кандидатът на Демократическата партия, който ще се изправи срещу Тръмп на 3 ноември. А претендентите са цели 11.
За момент като фаворит за гласуването в Айова се очертава сенаторът Бърни Сандърс. Сериозни шансове да влязат в битката за Белия дом имат още колежките му сенаторки Елизабет Уорън и Ейми Клобучар, бившият вицепрезидент (при Барак Обама) Джо Байдън, както и бившият кмет на Саут Бенд Пийт Бутиджидж.
Битката на първичните избори е за делегати, които които гласуват за претендентите на националната конвенция (партиен конгрес), на която ще бъде определен противникът на Тръмп. Във всички щати кандидатите, спечелили над 15% от гласовете на първичния вот, получават такъв брой делегати, който да е пропорционален на техния резултат от вота.
Броят на делегатите, които има даден кандидат, е решаващ, защото този, който е получил мнозинство (най-малко 1991 от общо 3979 делегати), ще бъде номиниран на конгреса.
Статистиката показва
Вотът в щата е показателен за победителя на демократите
Статистиката от 1976 г. насам показва, че вотът в Айова е показателен за това кой ще е претендентът на демократите за Белия дом. Победа на определен претендент на Демократическата партия в този щат обикновено завършва с неговото издигане за кандидат за президент.
На миналите избори през 2016 г. Хилъри Клинтън победи в Айова и в крайна сметка се изправи срещу Доналд Тръмп. Преди това през 2008 г. Барак Обама бе фаворитът на първичния вот в щата, а след това бе избран за кандидат за президент.
Същата е статистиката и за Джон Кери (кандидат през 2004 г.) и Ал Гор (през 2000 г.). Джими Картър печели два пъти Айова (през 1976 г. и 1980 г.) и е издигнат за най-висшия пост.
Има обаче и изключение - Бил Клинтън губи първичния вот в Айова през 1992 г., но е избран за кандидат за президент и изкарва два мандата.