Салена Зито - журналистката "шепнеща в ухото" на Тръмп, която бе до него при стрелбата в Бътлър

Свистящият шум можеше да бъде сбъркан с фойерверки, но Салена Зито притежаваше пистолет и познаваше звука му.. Това бяха изстрели, летящи над главата ѝ в посока на Доналд Тръмп. Четири на брой.

Зито беше в Бътлър, Пенсилвания, на 13 юли миналата година, защото беше местна журналистка, а Тръмп беше нейният ресор. Тя беше описала изненадващата му победа през 2016 г., загубата му през 2020 г., политическото му изгнание, неочакваното му завръщане.

Минути по-рано тя беше зад кулисите и разговаряше с президента за кампанията му за преизбиране, а той беше оптимистично настроен. Сега тя стоеше само на четири фута от най-важния момент от кампанията му, вероятно и от живота му.

Докато кръв се стичаше по бузата му и агенти на Тайните служби щурмуваха сцената, Тръмп вдигна юмрук във въздуха и извика „САЩ!“. Сред хаоса Зито беше притисната към земята от охранител. Шокираното ѝ лице беше показано на живо по Fox News. Дъщеря ѝ, фотограф и зет ѝ бяха до нея, също на земята.

„Знаех, че съм свидетел на историята“, казва Зито пред The Times. "Но също така имах работа за вършене. Това означаваше да подадем статия на следващия ден, в която да съобщим, че Тръмп е разкъсал речта, която е планирал да произнесе на Националния конгрес на републиканците по-късно същата седмица. "Речта ще бъде много по-различна, много по-различна от тази, която щеше да бъде преди два дни“, казал той пред Зито. „Това е шанс да обединим цялата страна, дори целия свят.“

„Ако е имало някакво съмнение“, казва Зито за шансовете на Тръмп за преизбиране преди това, „Бътлър сключи сделката.“

Зито пише за този ключов момент в новата си книга „Бътлър“. Тя вече е продала правата на базираната в Пенсилвания Pensé Productions, която планира да направи филм за този ден и десетилетието ѝ, в което отразява Тръмп, първо като репортер за местния си вестник, а сега като журналист на пълен работен ден за Washington Examiner.

През последните десет години Зито изобразява електората на MAGA с обич – подход, който според критиците я прави твърде симпатична и уютна за президента. Но това ѝ дава и предимство: тя правилно предсказа победата на Тръмп през 2016 г., когато всички вярваха, че ще загуби, което ѝ спечелва прякора „шепнещата на Тръмп“.

„Не че съм особено брилянтна, това е свързано с това откъде идвам“, споделя тя. „Гледала съм как тези избиратели се движат отляво към централно-дясно с Тръмп. Хората в Западна Пенсилвания решават изборите и те не са разбрани от масовите медии.“

В статия от 2016 г. за The Atlantic Зито обясни защо Тръмп - нахален и богат плейбой от Ню Йорк, кандидат на републиканците - печели демократите от старата школа на работническата класа. „Пресата го приема буквално, но не сериозно; поддръжниците му го приемат сериозно, но не буквално“, написа тя.

Способността ѝ да чете пулса на MAGA означава, че самият Тръмп е изразил привързаност към нея, което е изненадващо, като се има предвид презрението му към медиите. Зад кулисите преди митингите си той понякога я нарича „моята Селена“, а от втората си встъпване в длъжност са разговаряли два пъти по телефона и често си пишат съобщения, твърди тя пред The Times.

„Идва на шквал“, казва тя за неговите текстови съобщения. „Но винаги е с цел.“

Миналия месец, говорейки пред група работници в стоманодобивен завод в Уест Мифлин, Пенсилвания, президентът каза за Зито, която беше в тълпата: „Тя разбира хората и мен по-добре от нас.“

Зито се засмива, докато казва, че екипът по комуникации на Тръмп ѝ е изпратил текстово съобщение преди това събитие: „И така, Салена, дали би искала да се качим на Air Force One?“

Отначало Зито се поколебала, мислейки за логистиката на всичко това.

„Заводът е в задния ми двор. На девет мили е от къщата ми“, казва тя.

Трябвало да пътува до Вашингтон, за да хване полет с Air Force One до завода и след това да се върне в столицата, която е на четири часа път с кола от родния ѝ град Мърисвил. Но поканата идвала от президента и тя я приела.

Първоначално Зито седяла в конферентна зала на Air Force One, докато прессекретарят на Белия дом, Каролайн Ливит, не дошла да я вземе.

„Каролайн каза: „Не, не, не, Салена, върни се тук, президентът иска да се качиш и да седнеш с него“, спомня си Зито. „Влязох в изпълнителния апартамент, седнах срещу президента Тръмп и пътувах с него през целия път.“

"Той просто беше много щастлив за мен“, разказва Зито за разговора си с Тръмп. „Той каза: „Работиш наистина усилено. Нещото, което наистина харесвам в теб, Селена, е, че работиш наистина усилено.“

Зито казма, че тя и президентът винаги ще „бъдат свързани“, не само заради уникалната му привързаност към нея, но и заради родния ѝ край.

„Една от суперсилите на Тръмп е, че е най-любопитен към хората, които вършат работата: полицаи, портиери, козметици“, казва тя. „Той разбира, че на американския народ липсва такава свързваща тъкан с човека, който ръководи страната.“

Зито, която е израснала в Западна Пенсилвания и никога не я е напускала, се е запознала с журналистиката късно в живота си. В средата на тридесетте си години, докато е преживявала развод и е отглеждала две деца, тя е започнала работа за сенатора от Пенсилвания Арлен Спектър. Именно там, казва тя, е развила усет за местната политика и за обикновените хора, засегнати от нея. Хората я харесват.

„Работила съм в пречиствателна станция за канализация. Била съм момиче, рекламиращо шампоан, жена в кафетерия. Работила съм в детска градина“, казва 65-годишната Зито, баба на четири деца на възраст от две до девет години.

В крайна сметка тя става политически репортер, отразяващ стоманените райони за Pittsburgh Tribune-Review. За да заснеме правилно обектите си на снимане, Зито казва, че не избира „междущатски пътища или магистрали, а само странични пътища“, защото „бих пропуснала случващото се на място. Там виждате накъде отива страната.“

Ето защо Скот Сандър, собственикът и съосновател на Pensé Productions, казва, че иска да направи филм за живота на Зито, който се очаква да излезе следващата година. Сандър, който продуцира филми за „истински хора и истински истории“, похвали упоритостта на Зито в отразяването на сърцето на страната и нейните хора.

„Тя е живото въплъщение на типа журналист, който е отчаяно необходим и бързо умира“, обяснява той. „Тя е много умела във взаимодействието с хората и в откриването на истината за историята.“

Зито е обвинявана от други медии в пристрастност в отразяването на Тръмп, фокусирайки се повече върху чувствата, отколкото върху фактите. През 2018 г. тя беше обвинена в измисляне на цитати и плагиатство на историите си - твърдения, които тя опроверга в статия за New York Post.

Тя казва, че много журналисти не харесват стила ѝ на отразяване на електората на Тръмп, защото „презират и не разбират кого отразяват“, добавяйки, че „е добре с обективността си“. (Подобно на мнозина в нейния щат, Зито се е колебаела в партийната си лоялност: тя става регистриран демократ през 1977 г., преди да премине към Републиканската партия през 1998 г.)

Но дори Зито не е избегнала обвиненията на Тръмп, че е журналист на „фалшиви новини“. След като интервюира новоизбрания губернатор на Флорида Рон ДеСантис през 2023 г., когато той се е стремял към собствените си президентски избори по време на кампанията си, Тръмп публикува гневно съобщение в Truth Social, обвинявайки я, че е написала „нелепа статия“.

Тя казма, че е намерила публикацията за „смешна“. Година по-късно Тръмп ѝ се обадил и ѝ дал личния си телефонен номер. Следващият път, когато тя се срещнала лице в лице с него, бил зад кулисите в Бътлър, минути преди да бъде застрелян. Тя казала на Тръмп, че е убедена, че Пенсилвания отново се е наклонила към червено, след като през 2020 г. се е застъпила за Джо Байдън.

„Интересно“, отговорил Тръмп.

До края на този ден Зито осъзнала, че ужасът в Бътлър – и реакцията на Тръмп към него – вероятно са му спечелили преизбирането. Попитана дали е било "просто фотосесия", или Тръмп наистина е бил непокорен и хладнокръвен пред лицето на смъртта, тя отговаря: 

"В деня след стрелбата Тръмп ми се обади. Той ми каза, че е трябвало да покаже сила и решителност, за да не се паникьоса американският народ“. Президентът искаше да се увери, че хората знаят, че всичко е наред, че страната ще бъде наред.“

Но, казва тя, Тръмп не може да забрави Кори Комператоре, 50-годишния пожарникар и баща на две деца, който беше убит в този ден.

„Не мисля, че това някога ще го напусне“, заявява Зито. „Има дълбока тъга в него. Нещото, което го е ударило най-силно, е, че някой е починал, защото е дошъл да го види.“

Зито се съгласява, че  може би сме се отдръпнали твърде бързо от този ден, тъй като почти убийството на бивш и бъдещ президент се е изгубило в нашия бързо променящ се новинарски цикъл. Но тя казва, че смята, че бързината и интензивността на Тръмп – публикациите в социалните медии, внезапните имиграционни акции, съкращенията на DOGE, неотдавнашната атака срещу Иран – са били обусловени от факта, че той почти е починал преди година в Бътлър.

Зито казва, че Тръмп вярва, че е имало „причина да бъде спасен“.

„Той вярва, че има това задължение като човек, който е бил спасен, да живее до този момент. Бързината, с която действа тази нова администрация, е отражение на този ден. Има тази неотложност на „сега“. Осъзнаването, че не винаги ни е гарантиран утре.“

Най-четени