И „Ливърпул“ вече е в скандал с расизъм

Ливърпул“ нахлу през парадната врата на расистките скандали. Фенове на отбора вдигнаха на стадиона в Генк плакат на белгийския си нападател Дивок Ориги. Застанал до купата на Шампионската лига, тъмнокожият футболист е показан гол. Но целта е да се покаже, че макар и замъглено, мъжкото му достойнство е особено голямо. Подобни снимки имат исторически корени от Америка. С тях афроамериканците искат да покажат сексуални намеци към белите жени.

УЕФА ще разследва „Ливърпул“, а европейският шампион сам изпрати свои офицери, за да бъде свален плакатът при победата с 4:1. „Осъждаме най-яростно обидния плакат, напълно неприемливо поведение – написа клубът в официалния си сайт. - Заедно с директорите на стадиона правим разследване кой го е вкарал.“

Ориги е култов герой за феновете на „Ливърпул“, след като вкара четвъртия гол при 4:0 над „Барселона“ миналия сезон и след това се разписа и във финала срещу „Тотнъм“.

Роберто Фирмино стана лидер по асистенции през тази кампания – 11, а „Ливърпул“ взе 25-а победа от последните си 30 официални мача – между тях са седем в Шампионската лига. Вторият гол на Алекс Окслейд-Чембърлейн в двубоя пък бе под №200 за „червените“ в Шампионската лига. Тимът е четвъртият от Висшата лига, стигнал тази кота след „Манчестър Юнайтед“, „Арсенал“ и „Челси“.

В другия двубой от групата „Наполи“ срази „Залцбург“ с 3:2 като гост. Норвежкият тийнейджър Ерлинг Хааланд стана първият футболист в турнира, вкарал шест гола в първите си три двубоя. С Дрийс Мертенс от „Наполи“ заби два пъти и вече има 116 попадения за тима във всички турнири – с едно повече от идолизирания в Неапол Диего Марадона.