ЕС ще търси “нова дефиниция” на отношенията
Джонсън обеща да търси компромиси срещу условия
Великобритания не иска надбягване “до дъното”
Не напускаме ЕС, за да подкопаем европейските стандарти и няма да се ангажираме с какъвто и да е дъмпинг, настоя Джонсън.
Европейският съюз е готов да договори крайно амбициозна сделка за бъдещите търговски отношения с Великобритания след като страната напусна ЕС, но това ще е предмет на конкретни стриктни условия. Това обяви европейският главен преговарящ за Брекзит Мишел Барние на пресконференция в Брюксел в понеделник, на която изложи приоритетите, които институциите ще преследват в следващите 11 месеца на преговори с Лондон. “ЕС ще преследва като цел запазването на нулеви тарифи и квоти за продуктите, влизащи на територията на Единния пазар” настоя Барние. Той подчерта, че Брюксел също така ще търси споразумение в областта на сферата на услугите с “широк обхват”, което да включва “дигиталната търговия, интелектуалната собственост и достъп до съответните пазари”.
“Най-важното нещо за нас е (б. р. - в отношенията след Брекзит) конкуренцията да остане открита и честна, посочи Мишел Барние като първо задължително условие за установяване на бъдещите отношения между ЕС и Великобритания. Преговорите между Лондон и Брюксел ще се водят в 12 отделни направления успоредно, за да могат да приключат на теория до края годината.
Броени минути след изявлението на европейския главен преговарящ, британският министър-председател Борис Джонсън посрещна хвърлената ръкавица с пространно изявление, в което настоя, че страната му няма да влиза в “надбягване до дъното” с Европа след Брекзит.
“Не напускаме Европейския съюз, за да подкопаем европейските стандарти и няма да се ангажираме с какъвто и да е търговски, социален или икономически дъмпинг”, настоя Джонсън. “Не е необходимо (б. р. - бъдещото) търговско споразумение да включва прилагането на европейски правила в областта на конкуренцията, държавните субсидии, социалната защита или опазването на околната среда, още повече че ЕС също няма да е задължен да отговаря на нормите ни в тези области”, подчерта още британският министър-председател.
“Политико” цитира говорител на Борис Джонсън, който е уточнил след изявлението, че Лондон има готовността да сключи споразумение с ЕС в областта на гарантирането на честна конкуренция, но това няма да налага двете страни да поставят правна рамка в тази област.
В речта си в Стария кралски колеж по мореплаване в Гринуич настоя на няколко пъти, че преговорната стратегия на екипа му ще е постигне споразумение за свободна търговия, подобно на това, което ЕС подписа с Канада, без общи правила за конкуренцията.