Депутатите в Европейския парламент (ЕП) ще решат днес, 8 юли, дали България е готова да стане пълноправен член на еврозоната от 1 януари 2026 г.
Гласуването ще започне около 13:00 ч. българско време, като за приемане на решението е необходимо обикновено мнозинство.
След като ЕП изрази позицията си, европейският Съвет по икономически и финансови въпроси (ECOFIN) ще заседава в Брюксел. Състоящ се финансовите министрите на всички 27 страни членки на блока, именно той трябва да вземе окончателното решение.
Заседанието на Съвета на финансовите министри се очаква да приключи около 16:00 ч. българско време.
В случай че всички гласувания минат успешно, Дания – която в момента председателства Съвета на ЕС – ще организира специална церемония в Брюксел с участието на финансовия министър Теменужка Петкова, за да отбележи официално приемането на България в еврозоната.
До подписването на договора за присъединяване страната ни би могла да се откаже, ако някое от предварително договорените условия не бъде спазено.
Какво ще се случи след приемането на еврото в България
Дата на въвеждане на еврото в Република България е датата, определена в Решение на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България.
От датата на въвеждане на еврото в Република България за период от един месец банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство на територията на Република България (период на двойно обращение на лева и еврото).
Българската народна банка обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.
През първите 6 месеца от датата на въвеждане на еврото в Република България кредитните институции, както и „Български пощи“ ЕАД (в населени места, където няма офиси или клонове на кредитна институция) обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.
Периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и в левове започва 1 месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в Република България.
За цените в евро се прилагат правилата за превалутиране, заложени в Закона за въвеждането на еврото, както и за закръгляване.
Въвеждането на еврото не може да води до увеличение на цените на стоките и услугите, освен когато това е обосновано от обективни икономически фактори, посочват от БНБ.