Половин милиард долара глоба за компания, отговорна за опиоидната криза в САЩ

Половин милиард долара глоба за компания, отговорна за опиоидната криза в САЩ

Компанията „Джонсън и Джонсън“ и нейните дъщерни дружества са отговорни за разрастването на кризата с опиати в щата Оклахома, постанови американски съдия. В решението си, определено като повратно, Тад Балкман нареди на дружеството да плати 572 милиона долара за справяне с проблема.

Това е първото съдебно решение в Съединените щати срещу юридическо лице, обвинено, че допринася за злоупотреба с болкоуспокоителни, водещи до пристрастяване. Съществуващият от години улеснен достъп до опиати се сочи като причина за възникването на национална епидемия от зависимости.

Щатът Оклахома настоя в съдебния иск, че години наред компанията е провеждала агресивна реклама, с която е преувеличавала ефективността на опиати, за сметка на омаловажаването на риска от пристрастяване.

Най-четени