Вече няколко десетилетия Съюзът на българските писатели прави обзор на издадените през предходната година и предоставени от автори и издатели книги. Тази година ръководството взе решение да съчетае традиционната си дискусия с още две прояви, за да приобщи млади хора към своята дейност, както и да огласи изявите на свои членове, които имат преведени и издадени книги в чужбина.
На 10 май 2024 г. беше осъществен проектът „Проекции в литературните пространства – 2024“ по програма „Събития“ на Столична Община, който включваше няколко инициативи.
В „Дом Дора Габе“ писателката Павлина Павлова се срещне с 15 ученици от Литературния клуб на СГСАГ „Христо Ботев“ с ръководител Жанет Думкова. Павлова представи новата си книга „Тадуф. Приказна повест“, след което нейното интригуващо пътешествие в дебрите на историята обхвана акценти от романите й „Петър Дънов – Спасителят“, „Боян Мага – синът на Симеон“, „Орфей – божественият“, „Самуил – с корона и без“, „Вазови – шапки долу!“. Учениците влязоха в диалог с авторката, защото много от фактите за тези велики личности им бяха неизвестни, а накрая си тръгнаха щастливи с нейните книги, които писателката им подари. Срещата се водеше от уредника на „Дом Дора Габе“ Добрин Добрев Финиотис.
Последва Годишната литературна дискусия, водена от Боян Ангелов – председател на СБП. Тя започна в Българския културен център, където шестима докладчици говориха за 202 заглавия от 67 издателства в различни жанрове. Ролята на анализатори беше поверена на: Николай Табаков – романистика; Светозар Казанджиев – кратка проза; Ива Николова – публицистика, мемоаристика, документалистика; Ненчо Славчев – поезия; Ангелина Жекова – хумор и сатира, литература за деца; Катя Зографова – литературна критика.
В експозето си Боян Ангелов обясни принципите на организиране и провеждане на Годишния обзор: „Ние не претендираме, че анализираме всички книги, които са излезли през 2023 г., а само тези, които издателствата са изпратили. Поканили сме всички издатели, но те си преценяват дали да участват. Каним специалисти в отделните жанрове и се доверяваме на тяхната оценка. В резултат на обсъждането се определят Годишните награди на СБП. Никога не сме се ограничавали с политически контекст или с определяне на лауреатите само сред наши членове. Ако се върнем назад, ще видим, че много от наградените книги са се превърнали впоследствие в приносни издания за нашата литература... СБП съществува в една видима изолация от националните медии. Надявам се, че ще дойде време, когато това ще се промени. Правим всичко възможно да популяризираме изд. „Български писател“ и в. „Словото днес“. Благодарим на БТА, вестник „Труд“ и БНР, че отразяват наши прояви. Наша мисия и задължение е да пазим паметта на писателите преди нас – успяхме да съхраним националните награди на името на класиците и даже учредихме нови награди. Благодарим на Министерство на културата, на Столична Община и на редица общини в страната, които ни подпомагат“.
След изчитането докладите публиката се включи в дебат – бяха изказани мнения „за“ и „против“. В продължение на три часа присъстващите обменяха мисли накъде върви съвременната ни литература. Тази ежегодна дискусия е важна за опознаването на автори от различни поколения, за генериране на нови идеи и популяризиране на четенето сред младите. СБП ще награди най-добрите автори на 22 май 2024 г.
В късния следобед започна трето събитие – многоезичен рецитал. В него участваха български поети, чиито творби са издадени в чужбина – те четоха на български и на съответни чужди езици. Публиката чу стихове на Джина Дундова-Панчева (английски), Катя Кремзер (немски), Добрин Добрев Финиотис (гръцки), Анжела Димчева (английски). Рециталът продължи с представяне на стихове от юбилейната антологията „София – златото на думите“ (изд. „Български писател“, 2023), с участието на Боян Ангелов, Димитър Милов, Иван Есенски, Петър Велчев, Надя Попова, Елена Костадинова.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш