Участват 194 държави приели Конвенцията за световно наследство
Несебър няма да бъде изваден от списъка на паметниците на Световното културно наследство на ЮНЕСКО, където е вписан още през 1982 година, каза министърът на културата Мариан Бачев. Запитан дали това може да се случи заради факта, че сесията под председателството на България в момента се провежда в Париж, вместо в София, той отговори. “Такава опасност няма, няма такава връзка въобще.
Несебър в момента не се обсъжда на настоящата сесия на ЮНЕСКО”, заяви Бачев, който е в Париж за 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя се провежда под председателството на България в централата на международната организация във френската столица от 6 до 16 юли. В нея участват 194 държави, приели Конвенцията за световно наследство на ЮНЕСКО.
“Има само положителен ефект от участието на сесията на ЮНЕСКО в Париж”, каза Бачев пред БНТ и поясни - “за да започне сесията на ЮНЕСКО в София трябваше да мине през сертифициране в Народното събрание още на 7 ноември 2024 г. Това не се е случило, нямаше как да си купим времето. Около 3-4 пъти щеше да е по-скъп такъв културен форум да се проведе в България, отколкото в Париж”.
През юли миналата година България получи потвърждение, че е избрана за домакин на престижния форум, по предложение на тогавашния министър на културата Найден Тодоров. В края на мандата си той отчете напредъка по подготовката на събитието, но след като го наследи на поста Мариан Бачев обяви, че има значително изоставане по подготовката на събитието.
Обратът настъпи през март, когато се разбра, че форумът няма да се проведе в София, а в Париж. Тогава от Брюксел премиерът Росен Желязков обясни защо се отказваме:
“Този ангажимент не е преведен в изпълнение от служебното правителство, не е финансово обезпечен. Базиран е на негативното становище на МВнР и службите към юли месец миналата година, когато нe застъпихме, заварихме една голяма нула. И във финансите, и в организацията и в подготовката.”
Както “Труд news” писа, “Старинен град Несебър” бе на ръба да загуби статута си през 2022 г. заради застрояване. През януари 2023 г. организацията изпрати у нас мониторингова мисия, съвместно с Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ИКОМОС). Мисионерите установиха значителна загуба на историческа автентичност и на културна значимост. Не бе открит и план за опазване и управление на старинния град. Мисията завърши с доклад с препоръки, сред които мораториум върху новото строителство до изготвяне и одобряване на плана, както и ограничаване на цялостните интервенции върху градската структура. В началото на тази година в границите на културното наследство се включва и акваторията около Несебър, тъй като значителна част от античния и средновековния град е под вода.