Репортерката от Би Ти Ви Теодора Трифонова - „Под прикритие“ с много лица

Теодора ТрифоноваТеодора Трифонова е в Би Ти Ви от 2010 г. „Тогава бях на 22 години, най-младият репортер в нюзрума. Не съм предполагала, че на тези години ще започна работа в най-голямата медия в страната. Случи се след сливането на Би Ти Ви с телевизия ПРО БГ, където работех по онова време. Първоначално в Би Ти Ви започнах като репортер в актуалните предавания на телевизията, а от три години вече съм част от екипа на „bTV Новините.“ Тя е завършила журналистика, а миналата година специализира три месеца в САЩ с 10 журналисти от цял свят след спечелен конкурс на Световния прес институт. В момента учи магистратура „Публична реч“ в НАТФИЗ.

Дръзкият „стажант лекар“ и „помощник готвач“, а всъщност репортер под прикритие Теодора Трифонова е автор на едни от най-шокиращите журналистически разкрития през последните години. Тя обаче има и тежки моменти в работата си.

С горчивина разказва за един от „неуспехите“ си да промени действителността - или поне да я промени навреме. „Преди две години, когато се запознах с големия Борис Гуджунов, го открих с бъбречна недостатъчност, в много тежко състояние и без никакви пари. Той беше горд човек, отказваше всякакви интервюта, но все пак успях да го убедя, че е важно да разкажем историята му. Както много други естрадни изпълнители от същото поколение и той нямаше право на пенсия въпреки всичко, което е направил за страната ни. След неговата изповед Министерството на културата инициира законодателни промени, които щяха да решат проблема. Минаха повече от девет месеца, през които неговото състояние се влоши. В деня преди да почине министерството му даде пожизнена и напълно безсмислена пенсия за заслуги. Той така и не разбра и си отиде огорчен.“

Но иначе резултатите от работата често й носят заслужено удовлетворение. Ето например един случай, който определя като най-големия коледен подарък, който е получавала. „Това беше ремонтът на детската клиника в „Пирогов“ след серия от разследващи репортажи, някои от които направих под прикритие като стажант-лекар там. Репортажите разкриха злоупотреби и корупционни схеми в лечебното заведение. На този фон мухи кръжаха необезпокоявано, а хирургичните инструменти се държаха в тенджери в детските отделения. След излъчването им беше сменено ръководството на болницата, а детската клиника беше ремонтирана.“

Ефект вижда Теди и след като цял месец работи под прикритие в софийските ресторанти и заведения за хранене. Впоследствие цяла България обсъжда скандализирано ужасите, които показа скритата камера в разследването „В кухните на ада". Днес репортерката на Би Ти Ви споделя през смях: „После в началото отказвах да се храня в заведенията. Сега вече ми се иска да вярвам, че като цяло условията в кухните са се подобрили. И че и аз съм имала някаква, макар и минимална роля за това.“

Мотивацията й за работа не е свързана с човешка суета и с това, че „майка ми ще ме гледа от малкия екран в Габрово и ще ми се радва“, допълва шеговито Теодора. „Моят двигател винаги е бил ползата от тази професия. Смятам, че зрителят очаква и отчаяно има нужда от смислени журналистически материали, които да разобличават властта в корупционни схеми и сделки с влияние. Аудиторията трябва да бъде уважавана, а уважението се гради със смислени репортажи или, както казва Марти Барън, главен редактор на „Вашингтон пост“, когото успях да интервюирам наскоро: „За да има успешна журналистика, всички трябва да си вършим работата така, както се очаква от нас - обективно, задълбочено и с вярност към фактите.”

Един от последните й репортажи е от Съединените щати. „С оператора Добромир Иванов влязохме на оръжейно изложение. В САЩ да си купиш пушка или пистолет е като да си вземеш мобилен телефон - лесно, евтино и достъпно. Допускаха се дори и деца, само срещу 12 долара вход. На такива изложения проверките за съдебно и криминално минало са фиктивни. За около 1000 долара можеш да се въоръжиш до зъби. Всеки втори в САЩ има пистолет, в обръщение са повече оръжия, отколкото е населението на страната. За всичко това разказахме в „bTV Репортерите“, в предаването „Епидемия от оръжия“.

Теодора Трифонова и Добромир Иванов бяха в САЩ покрай изборите за президент. „Общувах повече от два месеца преди изборите с щаба на Хилъри Клинтън - разказва Теодора. - Многократно бях уверявана, че ще получим акредитации, но два дни преди изборната нощ получих изненадващ имейл с отказ. Благодарение на други мои контакти, след десетки телефонни разговори и имейли успяхме да получим така желаните акредитации, което беше буквално час преди събитието. А в щаба на Хилъри Клинтън изведнъж се оказа, че има втори вид пропуски, които те допускат до сцената. Те обаче се дават само на най-големите медии от ранга на Си Ен Ен, Би Би Си и Ройтерс. Да си купиш място, откъдето ще предаваш, струва хиляди долари. След многобройни настоявания от моя страна към пресофиса на Клинтън накрая ни дадоха и вторите акредитации. Така ние с Добромир Иванов предавахме за Би Ти Ви буквално между Си Ен Ен и Ройтерс - безплатно!

Всички проучвания показваха, че Хилъри Клинтън ще спечели. С колегата Иван Георгиев, с когото отразявахме изборите, се бяхме разпределили в двата щаба на кандидатите. До последно с него предполагахме, че аз ще бъда в щаба на победителя.

В щаба на Клинтън журналистите бяха притихнали и не вярваха какво се случва. Никой не беше очаквал, че Америка ще осъмне с Доналд Тръмп като 45-ия президент на САЩ. И дори толкова вярваха в победата на Клинтън, че имаше огромна сцена, където тя трябваше да приеме изборната си победа. Бяха подготвени десетки килограми конфети и фойерверки, които трябваше да бъдат изстреляни, когато стане ясно, че тя е първата жена президент на САЩ. А в залата се разхождаха нейни симпатизантки във вечерни рокли, които чакаха с нетърпение да отпразнуват изборната й победа. След като стана ясно, че тя губи, цялото шоу беше събрано и демонтирано буквално за час. Последното, което свалиха, бяха американските знамена.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лица