„Ще настоявам основната пенсия от НОИ да не бъде намалявана средно с 20%, а с по-малко, за да може втората пенсия от частните фондове за родените след 1959 г. да бъде в по-голям размер. Това заяви социалният министър Деница Сачева при посещение в Банско. Тя се срещна в курортния град със служители в социалните институции и представители на неправителствени организации.
Министър Сачева заяви, че не е привърженик на постоянното отлагане на сроковете за прехвърляне на социалните осигуровки от частните фондове към НОИ, но и че ще направи всичко възможно несправедливото ощетяване да бъде избегнато:
"Да отпадне намаляването на коефициента на редукция за времето, в което вие не сте се осигурявали в универсални пенсионни фондове. Това ще бъде нещо, което аз ще отстоявам и ще настоявам затова да няма такава автоматична корекция за тези 20 години, в които вие сте осигурявали единствено и само в НОИ. Това вероятно ще се случи до края на този месец. Следващата седмица имаме среща с Асоциацията на пенсионните фондове. Изчакваме в момента да се даде и едно становище-законопроект за изменение на Кодекса за социално осигуряване, така че се надявам най-късно в началото на март да можем да го сложим за обществено обсъждане", поясни Сачева.
На срещата най.много въпроси бяха насочени към нея за услугите за възрастни хора с увреждания и за интегрирането на социалните и здрави услуги.
С колегите в Министерството на здравеопазването имаме принципно споразумение, че през следващия програмен период трябва да бъдат насочени повече средства за изграждане на хосписи, посочи социалният министър. Това е една тема, която касае сериозно темата за социалните услуги, особено когато говорим за възрастни хора с деменция, с различни психични разстройства, допълни Сачева.
В тази връзка министърът наблегна на необходимостта обществото да се обедини около Стратегията за развитие на човешките ресурси в социалния сектор. Очакванията към него са огромни, но инвестициите по отношение на хора все още не са равностойни по отношение на инвестициите в инфраструктура, допълни Сачева.
Тя посочи, че в следващите години трябва да се говори не само за развитие на професията социален работник, но и за промяна в учебните планове и програми. Обмисля се възможност социалните дейности да се изучават още в средното образование, тъй като за част от професиите, които могат да се изпълняват в социалния сектор не е необходимо висше образование.