Световната здравна организация обяви разпространението на коронавируса за пандемия. Това съобщи на брифинг в Женева генералният директор на СЗО Д-р Тедрос Гебрейесус.
? BREAKING ?
"We have therefore made the assessment that #COVID19 can be characterized as a pandemic"-@DrTedros #coronavirus pic.twitter.com/JqdsM2051A
— World Health Organization (WHO) (@WHO) March 11, 2020
"Заключихме, че болестта COVID-19 може да се разглежда като пандемия". В момента по света има над 118 000 случая на коронавирус в 114 държави. 4291 души са загинали", добави той.
"В момента хиляди се борят за живота си в болници и очакваме в следващите дни и седмици броят на заболелите и загиналите да нарастне", каза Гебрейесус.
"Пандемия не е дума, която може да се използва лекомислено. Не искаме да всяваме ненужен страх. Обявяването на пандемия няма да промени начина, по който СЗО ще продължи да се бори с коронавируса", добави той.
"Досега никога не сме виждали пандемия от коронавирус и то такава, която може да бъде контролирана. От началото на разпространението на вируса СЗО всеки ден призовава държавите да предприемат агресивни мерки. От 118 000 случая в 114 страни над 90% от болните са само в 4 държави. Две от тях са Китай и Южна Корея. И в двете страни епидемията беше значително овладяна.", каза още генералният директор на СЗО.
По данни на Световната здравна организация 81 страни в света все още не са обявили случаи на COVID-19, в 57 страни случаите са 10 или по-малко.
"СЗО няма да спре да повтаря: всички държави все още могат да променят хода на тази пандемия. Ако държавите открият, тестват, изолират, проследяват и мобилизират хората си, могат да предотвратят още по-голямото разпространение на COVID-19. Няколко държави демонстрират, че този вирус може да бъде потиснат и контролиран. Някои страни се борят с липсата на капацитет в болниците. Някои страни се борят с липсата на ресурси. Някои страни се борят с липсата на решение Благодарни сме за мерките, които се предприемат в Иран, Италия и Република Корея за забавяне на вируса и контрол на епидемията. Знаем, че тези страни оказват тежък натиск обществата и икономиките, си точно както направи Китай.", добави Гебрейесус.
"Всички държави трябва да постигнат фин баланс между опазването на здравето, минимизиране на икономическите и социалните щети и зачитането на правата на човека. Това не е само криза на общественото здраве, това е криза, която ще засегне всеки сектор - така че всички трябва да се включат в борбата с коронавируса. От самото начало казах, че страните трябва да предприемат подход на управление над цялото общество, изграден около стратегия за предотвратяване на инфекции, спасяване на живота и минимизиране на въздействието. Това може да се обобщи в четири ключови области. Първо, подгответе се и бъдете готови. Второ, откриване, защита и лечение. Трето, намалете предаването на заразата. Четвърто, иновации и постоянно обучение. Напомням на всички държави, че ви призоваваме да активирате и разширите механизмите си за реагиране при извънредни ситуации", каза директорът на СЗО.
От СЗО препоръчват на правителствата да прилагат решителни и безкомпромисни мерки при издирването на евентуални заразени и контактни лица. Опитът показва, че това не е скъпа мярка, но има голям успех при ограничаване на епидемията, особено в началните етапи на разпространение. COVID-19 е нова болест - това не е грип, и трябва да научим уроците от нея, посочиха от организацията.