Срещата за следвоенното възстановяване на Украйна на съюзниците ѝ Рим ще се сблъска с реалността, че подобна възможност изглежда по-далечна от всякога, след като Русия нанесе последния си смъртоносен въздушен удар по Киев, пише Bloomberg.
Двама са били убити, а 16 души ранени, след като стотици безпилотни самолети и балистични ракети са били насочени към украинската столица, съобщават местните власти в четвъртък. Тревогата за въздушно нападение е продължила почти 10 часа.
Втората поредна нощ на все по-безмилостни атаки идва след отказа на Москва за примирие. Тази седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп порица Владимир Путин за това, че „убива твърде много хора“ и обеща да изпрати още оръжия на Киев.
„Средствата на дипломацията са изчерпани“, коментира пред депутати в германският канцлер Фридрих Мерц, който възнамерява да участва в срещата в Рим. Той определи Кремъл като „престъпен режим“, който застрашава политическия ред в Европа - и заявява, че ще направи „всичко“, за да продължи помощта за Киев.
Всичко това забавя каквото и да било планиране на следвоенното възстановяване на Украйна, докато в четвъртък италианският министър-председател Джорджа Мелони е домакин на четвъртото издание на Конференцията за възстановяване на Украйна. Вместо това съюзниците ще се прегрупират за това как да съберат ресурси, за да компенсират несигурната подкрепа на САЩ във войната, която продължава вече четвърта година.
Възможният дългосрочен ангажимент се прояви в обсъжданията на Европейския съюз за създаване на фонд в размер на 100 млрд. евро в помощ на Киев. Тези средства могат да бъдат включени в предложението за следващия седемгодишен бюджет на ЕС, съобщават хора, запознати с обсъжданията. Ако бъдат приети, средствата ще започнат да се изплащат през 2028 г., заявяват те при условие за анонимност.
Украинският министър-председател Денис Шмигал подчерта, че настоящата финансова криза в опустошената от войната страна е много тежка. На онлайн среща в сряда, предшестваща конференцията, той заявява, че 2026 г. „е предизвикателство“ - с бюджетен дефицит от над 40 млрд. долара, който трябва да бъде компенсиран от външно финансиране.
Тези обсъждания се провеждат в момент, когато въздушните удари на Русия нанасят поражения върху украински цели. Рекорден брой - включително около 730 безпилотни самолета, както и балистични и крилати ракети - са били изстреляни по Украйна в нощта на вторник срещу сряда.
Кой няма да присъства в Рим?
Тази атака дойде точно след като Тръмп се отклони от често пестеливия си език по отношение на Путин, като даде знак, че ще изпрати оръжия на Украйна - дни след като доставките бяха спрени - и заяви, че „не е доволен“ от руския лидер.
„Той убива твърде много хора, така че изпращаме някои отбранителни оръжия в Украйна и аз го одобрих“, коментира американският лидер пред репортери на заседание на кабинета във Вашингтон във вторник.
Тръмп няма да присъства на срещата, въпреки че е бил поканен, съобщават запознати. САЩ ще изпратят Кийт Келог, специален пратеник за Украйна.
Макар че през последните три години Конференцията по възстановяване на Украйна не е събирала пълен списък от лидери, френският министър-председател Еманюел Макрон и британският министър-председател Киър Стармър също ще останат настрана. Вместо това двамата ще се присъединят чрез видеовръзка от Обединеното кралство, където френският президент е на държавно посещение.
Макрон изненада европейските си съюзници този месец, когато наруши тригодишното мълчание с телефонно обаждане до Путин, основно за да обсъди ситуацията Иран. И макар Париж да потвърди ангажимента си към военните усилия в Украйна, този ход породи притеснения, че други приоритети подкопават единните усилия за изолиране на Кремъл.
Геополитическите промени се отразиха и на следвоенното финансиране. BlackRock Inc. спря търсенето на инвеститори, които да подкрепят многомилиарден фонд за възстановяване тази година след преизбирането на Тръмп. Фондът, който трябваше да бъде представен в Рим, беше близо до осигуряването на първоначална подкрепа от субекти, подкрепяни от Германия, Италия и Полша, съобщи Bloomberg News този месец.
През януари BlackRock реши да преустанови преговорите с институционални инвеститори, тъй като интересът отслабна на фона на повишената несигурност относно бъдещето на Украйна.
Но Германия, която през първите години на войната често е критикувана за предпазливата си подкрепа, остава непоколебима. Мерц, който встъпи в длъжност през май, потвърди във вторник, че правителството му води преговори със САЩ за осигуряване на системи за противовъздушна отбрана Patriot за Украйна.
Берлин е готов да предостави на Киев две допълнителни системи Patriot, включително ракети-прехващачи, и да покрие изцяло разходите за така необходимите доставки, предаде Bloomberg News миналата седмица.
Мелони, която поддържа близки връзки с Тръмп, е гласовит поддръжник на Киев в рязък контраст с американския лидер. Въпреки че разполага с по-малко фискални възможности от Германия, Италия подготвя 12-ия си пакет военна помощ за Украйна, съобщават официални лица, като стойността му се оценява на стотици милиони евро.