Дружествата се съмняват в прогнозираните от КЕВР цени за газа и тока
Очакват газ по 115 лв. за MWh
Много клиенти на топлофикациите в страната ще се откажат от парното заради предстоящото вдигане на цените от 1 юли и през следващата зима ще се отопляват на ток или с дърва. Тези опасения изразиха представители на различни топлофикации по време на обществено обсъждане в КЕВР на повишението на цените на парното и тока. За да не се откажат хората от парното, топлофикациите предложиха да бъдат въведени компенсации за хората заради скъпото парно, каквито дават на бизнеса заради скъпия ток.
Увеличението на цента на парното в Плевен с повече от 45% от 1 юли ще доведе до това хората да се отопляват с ток, каза Йордан Василев, директор на “Топлофикация Плевен”. Затова според нето трябва да бъдат въведени субсидии, някакви компенсации за битовите абонати на топлофикациите, за да има по-плавно покачване на цените. Същото притеснение, че абонатите ще се откажат от парното, изрази и директорът на “Топлофикация Бургас” Христин Илиев. В Бургас също е предвидено поскъпване на парното с над 45%.
На тези притеснения на топлофикациите експертите от КЕВР отговориха, че цените, които ще бъдат определени за парното, са пределни и всяко от дружеството може да продава и на по-ниски на някои от абонатите си, за да не се откажат от парното.
Това че можем да определим по-ниски цени е добре, но само ако дружеството има финансови възможности, каза Михаил Ковачев, изпълнителен директор на “Топлофикация Разград”. За клиентите цените са високи, но не и за нас, допълни той. Според него трябва да бъдат определени квоти за ползвана топлинна енергия от битовите абонати, които да бъдат покрити чрез субсидии. Основният разход на топлофикациите е газът, а дружествата не могат да влияят на цената му. Затова трябва да се намери начин за подпомагане на клиентите, но това да не е за сметка на дружеството, каза Михаил Ковачев.
Трябва да си даваме сметка, че парите идват отнякъде и въпросът е от кого да вземем, за да компенсираме потребителите на топлофикациите, коментира председателят на КЕВР Станислав Тодоров.
Представителите на топлофикациите изразиха несъгласие и с прогнозите на КЕВР за цените на газа и тока. Според прогнозите на КЕВР, които са използвани за определяне на цените на парното, цената на газа за периода от 1 юли 2022 г. до 30 юни 2023 г. ще бъде средно 114,77 лв. за MWh, а цената на електроенергията, която произвеждат топлофикациите и продават на пазара, ще бъде средно 427,46 лв./MWh.
Имам притеснения, че тази цена на газа няма да бъде постигната, каза Йордан Василев, директор на “Топлофикация Плевен”. Цената на тока на сегмента “Ден напред” на борсата в четвъртък беше 347,90 лв. за мегаватчас. Прогнозната средна цена от 427,46 лв. означава ли, че се очаква нов скок на цената на електроенергията, попита той.
Токът за домакинствата поскъпва средно с 3,3%
КЕВР смята, че не сега е моментът
Крайното решение за новите цени на парното и тока ще бъде взето на заседание на КЕВР на 1 юли, каза председателят на регулатора Станислав Тодоров.
Цената на тока да битовите абонати да не се определя само на база потреблението на електроенергия, а да бъде от два компонента - за достъп и за количество потребление, предложиха от “Електроразпределение юг”. Да се въведе цена за достъп до електропреносната мрежа и за битовите абонати, поиска г-жа Димитрова от дружеството. Такава е практиката в другите страни, мотивира искането си тя.
Действително това е европейската практика и пътят, по който трябва да вървим, коментираха експерти от КЕВР. Но според представителите на енергийния регулатор сега, когато има голям скок на цените, не е моментът за такава промяна.
Комисията за енергийно и водно регулиране предлага цената на електроенергията за битовите потребители от 1 юли да бъде повишена средно с 3,3%. За клиентите на “Електрохолд Продажби” (ЧЕЗ) разчетите показват увеличение на крайната цена с 2,39%, за “ЕВН България Електроснабдяване” - с 3,46%, а за клиентите на “ЕНЕРГО-ПРО Продажби” - с 4,56%. В тези цени са включени цената на електроенергията и цените за мрежовите услуги. На заседанието на КЕВР стана ясно, че енергийният регулатор използва инфлацията за 2020 г., за да индексира разходите на електроразпределителните дружества, която е значително по-малка от инфлацията за 2021 г. Това няма да позволи на доставчиците на електроенергия за бита да изпълнят инвестиционните си програми.
Крайните нови цени на тока и парното ще бъдат определени от КЕВР на 1 юли.
Земеделци минават на твърдо гориво
Земеделските производители, които са клиенти на “Топлофикация Петрич”, са шокирани от новата цена на топлинната енергия, която трябва да влезе в сила от 1 юли. Това стана ясно от думите на Анастас Калинов от “Топлофикация Петрич”.
Доматите и краставиците от оранжерии и по 10 лв. за килограм да ти продават пак няма да могат да си избият разходите, но на тази цена никой няма да ги купи, продължи той. Затова фермерите панират да минат на отопление с твърдо гориво.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш