Днес почва общонационално обсъждане на законодателния пакет
Специално за „Труд”
Унгарското правителство е подготвило законодателен пакет от мерки за борба с незаконната имиграция. Пълният текст на пакета, ще бъде представен на широката публика в четвъртък, 25 януари, след което в продължение на три седмици ще бъде подложен на общонационално обсъждане и публичен дебат. Всеки гражданин, всяка обществена организация или сдружение ще могат да вземат отношение и да правят предложения по законопроектите.
Новите законови мерки, ако бъдат приети от парламента - най-вероятно към края на февруари, ще изискват от всички организации и физически лица, поддържащи нелегалната имиграция, да разкриват данни за финансирането си, което получават от чужбина.
„Целта на пакета от законопроекти е да наложи волята на огромното мнозинство на унгарския народ и да въведе строги мерки срещу онези, които организират и финансират нелегалната имиграция. Лицата и организациите, които финансират организирането на имиграцията, са поне толкова опасни, колкото и лицата, които организират самата имиграция. Те застрашават сигурността на Унгария, поради което срещу тях трябва да бъдат предприети особено строги мерки, предвидени в предлаганите разпоредби“, подчерта Шандор Пинтер, министър на вътрешните работи на пресконференция миналата сряда, след заседанието на кабинета.
Законодателният пакет, който съдържа три проектозакона, изисква от организациите, които улесняват имиграцията, да се регистрират и да докладват за всяко свое действие във връзка с организирането и улесняването на имиграцията. Те ще трябва да заплащат 25% данък върху средствата, получавани от чуждестранното си финансиране. Приходите от този данък ще бъдат изразходвани от правителството за поддържане защитата на държавната граница.
В допълнение, лица, които организират или подпомагат организирането на нелегална имиграция, могат да бъдат подвеждани под наказателна отговорност.
„Резултатите от общонационалното обсъждане трябва да получат законов израз с ясен набор от правила за гражданите, нелегалните имигранти и тези, които организират незаконната имиграция. Въз основа именно на тези законови разпоредби, на официалните държавни органи ще се възложат съответни правомощия за възпиране на нелегалната имиграция и съблюдаване на правовия ред в страната“, уточни Шандор Пинтер.
„Спазването на новите разпоредби ще бъде наблюдавано от прокуратурата, а при установяване на нарушения, ще бъдат повдигани обвинения, които ще се разглеждат от съда. Законопроектът предвижда още чуждестранни граждани, които подпомагат нелегалната имиграция, да бъдат експулсирани от Унгария“, добави министърът.
Говорителят на правителството Золтан Ковач пък нарече „Стоп Сорос“ предложения законопроект. В отговор на журналистически въпрос дали новото законодателство може да засегне Джордж Сорос, говорителят на правителството заяви: „Ако се окаже, че Сорос извършва такива дейности, т.е. активно участва в организирането на незаконна имиграция, то новите разпоредби ще бъдат прилагани и към него, както и към всеки друг.”
Междувременно, 11 имигранти бяха задържани преди дни в Калошемйен, източно от Нийредхаза, след като успяха да пресекат унгарската граница с лек самолет. „В момента разследващите органи установяват дали те могат да бъдат считани за бежанци. Ако не са обхванати от Женевската конвенция, те ще бъдат третирани като незаконни нарушители на границата”, посочи министър Пинтер, добавяйки, че вероятно най-лесното решение за тях е да бъдат екстрадирани обратно в Украйна, откъдето се смята, че са дошли.
Янош Лазар, министър, отговарящ за работата на кабинета на министър-председателя, заяви на пресконференция миналия четвъртък, че организациите, участващи в организирането и улесняването на нелегалната имиграция, трябва да оперират по по-прозрачен начин. Затова именно правителството въвежда задължителната регистрация, която, ако тези организации и лица не я съблюдават, ще бъдат глобявани, а също ще им бъдат налагани ограничения от имиграционните власти, включително и експулсиране от страната.
На журналистически въпрос кои точно организации визира, той отговори: „Ако трябва да ви посоча пример, бих казал, че сътрудниците на Хелзинкския комитет могат да попаднат в тази категория“. Но ако бъде приет, законът ще има действие от момента на влизането му в сила, подчерта министър Лазар. Това може да бъде добра възможност за тези организации и за Джордж Сорос да спрат да подкрепят нелегалната миграция в Централна Европа. Ако Сорос спре финансирането на нелегалната имиграция в бъдеще, законодателството няма да може да се прилага спрямо него и неговите организации. „Що се отнася до евентуалното експулсиране на Джордж Сорос, никой не иска да го изгони от Унгария. Законите обаче трябва да бъдат спазвани от всички и следователно всеки, който открито подкрепя и организира имиграцията в бъдеще, ще трябва да се изправи пред суровите мерки на закона”, допълни той.
Янош Лазар изтъкна, че другата цел на законопроекта е да спре различните неправителствени организации да използват предоставени на Унгария средства от ЕС, за подкрепа на незаконната миграция. Министърът съобщи пред представителите на медиите, че миналата година Унгария е предоставила защита на близо 1300 чужденци. „Помагаме на тези, които са застрашени; те трябва да бъдат разграничавани от икономическите мигранти. Унгария спира тези, които попадат в последната категория. От началото на тази година закрила са получили 50 души, а броят на лицата, които евентуално могат да получат статут на бежанци, може да нарасне между 500 и 1000 до края на годината“, посочи той.
Гюла Будай, депутат от партията ФИДЕС, каза на съботната си пресконференция в Будапеща, че законопроектът още не е публикуван за обществен дебат, а организациите на Сорос вече го атакуват.Според ежедневника „Мадяр хирлоп” организациите, които първи надигнаха глас срещу законопроекта „Стоп Сорос“, са същите, които атакуват имиграционната политика на правителството, организират и насърчават миграцията и са платени от Джордж Сорос. Това са унгарският „Хелзинкски комитет”, „Амнести интернешънъл” и организацията „Права за свободата на обществото” (Society Freedom Rights). Те са затънали до ушите в „мигрантския бизнес”, отказват да дават прозрачност на парите, които получават от чужбина. Тези организации подготвиха резолюция за Европейския съюз, в която клеветят Унгария и настояват страната да бъде осъдена заради законопроекта „Стоп Сорос“.
По данни на унгарската гранична полиция същите са организатори на демонстрациите покрай граничната ограда; те са тези, които от самото начало не съблюдават разпоредбите за закриване на определени гранични контролно-пропусквателни пунктове, скачат срещу транзитните зони и защитата на унгарските граници.
Правителственият законодателен пакет от различни позиции бе критикуван от опозиционните политически партии: „зелената” партия „Политиката може да бъде различна” (LMP), както и Демократическата коалиция на бившия премиер Ференц Дюрчани го атакуват като антидемократичен; докато крайно дясната партия „Йоббик” - като недостатъчно последователен. Официално бе съобщено, че Адам Миркоцки - депутат от „Йоббик”, е отправил обвинения от четири точки срещу Джордж Сорос:
• подготовка за опит за насилствена промяна на конституционния ред в страната;
• конспирация срещу конституционния ред на Унгария;
• организиране на размирици;
• подготовка за дестабилизация на страната.
В изявленията си Миркоцки просто изброява няколко цитата от изказвания на правителствени политици, които многократно са огласявали подробности за предполагаем „план Сорос”, насочен към дестабилизиране на Унгария.
Миналия вторник обаче, унгарската Национална следствена служба отказа да разследва повдигнатите от Миркоцки обвинения срещу Джордж Сорос. В мотивите си от пет страници следствената служба намира, че няма данни за престъпление, извършено от Сорос, нито пък за милиардите форинти, разходвани от правителството в кампанията си срещу Сорос.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш