Франция тръпне за дуела на най-добрите си нападатели

May 16, 2018 -- The Europa League final takes place between Olympique Marseille and Atletico Madrid at the Stade de Lyon, in Lyon, France. Graphic shows match preview with details of route to final, comparison of team statistics, probable line-ups, and previous head-to-head records.

Финалът на Лига Европа е специален за Франция. От една страна „Олимпик“ (Марсилия) ще е местната гордост в Лион. От друга националният селекционер Дидие Дешан ще види в директен дуел централните си нападатели в най-добра форма преди Мондиал 2018.

Антоан Гризман може би ще изиграе последния си мач преди трансфер в „Барселона“. Любимец и лидер на „Атлетико“, който остана в отбора, когато клубът не можеше да взима нови. От другата страна е Флориан Товен, ракетата носител на „Олимпик“. Човекът, на когото край Лазурния бряг се надяват, че ще е достатъчно добър да замени капитана Димитри Пайе, ако той не се оправи от контузия.

Гризман и Товен са френските нападатели, участвали в най-много голове през сезона във всички турнири. Асът на „Марсилия“ има 26 попадения и 17 асистенции. Гризман се е разписал веднъж повече, но головите му пасове са „само“ 13. Чак след тях се нарежда Килиън Мбапе от „Пари Сен Жермен“ (21 попадения и 16 асистенции).

Товен е играл малко повече от Гризман – 3981 минути срещу 3750. Нападателят на „Олимпик“ вкарва на всеки 2,6 удара, а звездата на „Атлетико“ - на всеки три. И още една статистика – Товен се разписва на всеки 93 минути, а сънародникът му – на всеки 94.

И двата съперника влизат във финала след два загубени мача за титлата. „Атлетико“ пострада от „Реал“ - падна на финалите в Шампионската лига през 2014 и 2016-а. А „Олимпик“ бе сразен без дори да вкара гол в дуелите за Лига Европа срещу „Парма“ (0:3 през 1999 г.) и „Валенсия“ (0:2 през 2004 г.).