142 сигнала за нарушаване на трудовото законодателство във Великотърновска област са подадени към КНСБ за година

142 сигнала за нарушаване на трудовото законодателство във Великотърновска област са подадени към КНСБ за година

Към Регионалния съвет на КНСБ- Велико Търново през 2020 г., са подадени общо 142 сигнала за нарушения, се казва в годишния доклад на местните синдикалисти. 

Най- голям дял имат сигналите за нарушения, свързани с неизплащането на работните заплати - 32%, следвани от жалбите за нарушения, свързани с работното време, почивките и отпуските - 26,3%.

13% са сигналите за неспазване на осигурителни права, също толкова са сигналите по повод нарушения за здравословни и безопасни условия на труд. Сигналите за нарушения, във връзка с използването на социални мрежи от работниците и служителите бележат 4%.

Изненадващ, според КНСБ, е големият брой нарушения, свързани с незачитането на платения годишен отпуск. В практиката на колективното договаряне увеличеният размер на отпуските се договаря по-лесно. Така, че тези нарушения поставят сериозни въпроси.

Основните проблеми, свързани с осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в предприятията, са свързани с работа при неблагоприятен микроклимат и липсата и/или използването на некачествени лични предпазни средства. Следват сигналите, свързани с недеклариране на трудови злополуки, санитарно битово обслужване, отговарящо на стандартите и липса на правила за физиологичен режим на труд и почивка.
КНСБ и през 2020г. констатира, че има ръст в нарушенията, свързани с работното време, почивките и отпуските. Най-често срещаните нарушения са свързани с нерегламентирано възлагане на допълнителна работа, неспазване на изискванията за седмична и междудневна почивка, липса на поименни графици и документи, отнасящи се до работното време на служителите.

На второ място са нарушенията на режимите за полагане на извънреден труд. По отношение на отпуските най-честото нарушение е свързано с едностранно разпореждане от работодателя на ползване на неплатен отпуск от работниците. Ползването на този вид отпуск беше предпоставка за получаване на помощ по одобрените от държавата мерки за справяне с Ковид-19 пандемията в затворените със заповед на държавен орган обекти.

32,4 % са нарушенията, които са констатирани с неизплащане на трудови възнаграждения след прекратяване на трудовото правоотношение с работника или служителя. Голям дял са и сигналите, подадени за работа без сключен трудов договор.

При сигналите за нарушения на трудовите права във връзка с използването на социалните мрежи, водеща категория е „Санкция, поради коментар във Facebook" - 37%, следвана от "Санкция, поради "статус" във Facebook" - 35%, "Санкция, поради изразяване на лично мнение по обществен въпрос във Facebook" - 28%.

Най-четени