5165 терена и сгради са в списъка, сред тях са и части от природни паркове, архитектурни обекти и парцели по границата
Да спре приватизацията на забранени обекти чрез Конституцията и законите на страната настояват от Зелено движение
За продан е включен имот на границата с Гърция
Част от римския амфитеатър на Сердика, в центъра на София, части от парковете “Витоша”, “Сините камъни” и Странджа”, както и терени по самата граница са включени в списъка на властта за приватизация на имоти с отпаднала необходимост. От “Зелено движение” настояха премиерът Росен Желязков да спре процедурата за раздържавяване, започнала с Решение на Министерски съвет №289 от 8 май 2025 г. От МРРБ казаха, че процес по приватизация не е започнал, за да бъде спрян. Казаха и че министерството на регионалното развитие е имало ангажимент само да събере данните от различни ведомства и да ги обобщи в т. нар. “Индикативен списък на имоти - държавна собственост, нуждата от които е отпаднала, базиран на информация, подадена от ведомствата и областните управители”.
МРРБ успя да публикува списъка на имотите на 24 юни, в който са включени около 5165 обекта. В него има и множество имоти изключителна публична държавна собственост, забранени за приватизация чрез Конституцията на България, Закона за защитените територии, Закона за водите, Закона за устройство на територията и др. закони, предупредиха от “Зелено движение”.
Най-фрапантните примери според природозащитниците са следните:
- БЕХ предлага да се приватизира част от римския амфитеатър на Сердика, разположен между Младежкия театър и Гьоте институт. Този амфитеатър е вторият по големина в Римската империя и е част от археологическия резерват “ Сердика - Средец”. Преди повече от 20 години БЕХ имаше намерение да вдигне там новата си офис сграда, припомниха от сайта Медиапул. Разкритието на амфитеатъра обаче осуети тези намерения. Оттогава мястото стои пустеещо, а държавата не може да вземе решение за възстановяването и запазването на този амфитеатър.
- Министерство на вътрешните работи предлага да се продадат горски имоти, разположени по билото на Беласица в природен парк “Беласица”, които са публична държавна собственост по Закона за защитените територии. Репортер на “Труд news” разговаря с шефа на парка, който се оказа, че не знае нищо за намеренията на МВР, но увери, че продажба няма да има. Става въпрос за бивши застави, който са полуразрушени.
- Министерство на образованието и науката предлага да продаде езерото в м. Карандила в Природен парк “Сините камъни”, публична държавна собственост по Закона за защитените територии и Закона за водите. Кореспондентът ни в Сливен направи проучване, в което се сблъска с много абсурдни казуси. Припомнено бе и че всички лагери преди години бяха вкарани в забранителен списък за приватизация, а причината бяха нездрави интереси към терените на които се намират.
- Министерство на вътрешните работи предлага да се продадат 20 декара от Природен парк Витоша и имот в Природен парк Персина, публична държавна собственост по Закона за защитените територии. От управата на парк “Витоша” признаха, че нищо не знаят, но бивши служители на МВР обясниха, че там са имали обекти.
- Министерство на отбраната предлага да приватизира черноморските носове Кротиря в Поморие и нос Червенка в Черноморец. Там пък се засягат интереси на собственици.
- Пак Министерство на вътрешните работи иска да продава имот в Природен парк “Странджа” на морския бряг в м. Поляните, Синеморец, както и имоти във вътрешността на ПП “Странджа” в землищата на Резово, Сливарово и Малко Търново.
• Министерство на отбраната ще продава имот от Западния парк в София, публична държавна собственост по Закона за устройство на територията като част от зелената система на града.
• МВР дори предлага да се продаде имот на самата граница с Гърция на граничния пункт между Ивайловград и Кипринос, който стига до пътя и в бъдеще собственикът на имота може да въведе такса за преминаването през него, казват от “Зелено движение”.
“Разпродажбата на имоти по границите на България и морския бряг е действие срещу националната сигурност”, казва съпредседателят на “Зелено движение” Даниела Божинова.
Мястото е любимо за сливналии и туристите
Езерото - общински язовир “Карандила” е сред любимите места на туристите. Язовирната стена е превърната в мост, по който може да се минава и от който се откриват прекрасни гледки. Снимка: “Канал 6” - Сливен
Росица Николова,
Труд news, Сливен
Пълно недоумение предизвика в Сливен включването на езерото в местността Карандила в списъка на държавните имоти, които са с отпаднала необходимост и ще бъдат обявени за продажба. Темата е особено чувствителна, тъй като езерото и районът около него са сред любимите места на сливналии и туристите.
Езерото се намира на най-високата част на известната местност, която е част от територията на Природен парк “Сините камъни”. Освен това заради изградената стена то е със статут на язовир, за което е издаден акт за публична общинска собственост през 2018 година, установи проверка на “Труд news”.
“Никога не сме имали намерение да го продаваме”, каза кметът Стефан Радев. През юни м. г. Общинският съвет реши да отдаде водния обект под наем. Става дума за площ от 15 дка, сред които 8 дка е самото езеро, а останалите са прилежащите терени. Мнението на болшинството съветници беше, че обектът има нужда от наемател, който да го стопанисва и да се грижи за него, тъй като той се намира сред обновен и привлекателен туристически район. Процедурата обаче не се осъществи заради неизправност на изпускателния кран на общинския язовир, обясниха от местната администрация. Ремонтът му тепърва предстои.
Още по-голямо недоумение предизвика фактът, че вносител на предложението за продажбата е Министерството на образованието и науката. Предположенията са, че вероятно става дума за трите бивши пионерски лагера в района, които не се използват от години. “Не е изключено навремето езерото да е било към някой от лагерите и при изготвянето на списъка да са използвани стари кадастрални данни”, предположиха запознати. Но дори и да е така, известен факт е, че преди повече от 15 години бившите пионерски лагери бяха включени в забранителен списък за продажба. Известно е също, че нотариалните актове за трите лагера на Карандила включват постройките, но не и земята - тя е държавна. Освен това най-близкият от тях се намира на 1 км от езерото, другият - на над 2 км, а третият е още по-далече.
“Кротирия” и “Червенка” са до морето
Мария Кехайова,
Труд news, Бургас
Площта на имота на нос Кротиря (на голямата снимка) е 56 декара.
Част от имотите, които областните управи са предложили на МС за продажба, са в местности по Черноморието, които не могат така с лека ръка, да се предлагат на който пожелае. Не е редно, само защото били държавни. Има много причини да смятаме така.
Това коментираха хора от региона, които са разбрали, че има имоти за продажба и в местностите “Кротирия” и “Червенка”. Те са в близост до морето и специално на “Червенка” има много вили - частна собственост, които са желани за лятна почивка. “Кротирия” пък е в района на Поморие и също е перфектна локация за морска ваканция.
“Редно е, преди тези имоти да се предлагат на търг, държавата да провери какви собственици има там. Дали има такива, които не са обезщетени, защото примерно са пропуснали процедурите. Преди да се пуснат квотите, трябва да се огледа и тогава да се продава. В противен случай, може да се направи извод, че този анализ е бил направен и е взето решение никой да не се обезщетява”. Това коментира пред “Труд news” кметът на Созопол Тихомир Янакиев. На същата позиция са и хора от региона, които припомнят, че в околните местности собственици са останали без обезщетения.
Иначе, от областната администрация са предложили на МС 220 броя имоти от региона за продажба. Става дума за поземлени имоти без сгради, имоти със сгради и апартаменти, каквито са Средец и Равнец.
“Към момента планираме да пуснем търгове общо за 8 имота, тъй като са постъпили искания при нас и компетентен да ги продава е областният управител”, казаха от областната управа.
Светлана Василева,
Труд news, Благоевград
“Никой няма да продава билото на планина Беласица, това са някакви съчинения”, каза за в. “Труд news” директорът на Природен парк Беласица Добриел Радев по повод изявления на “Зелено движение”, че ще се разпродава държавната граница в планина Беласица. Той разказа, че за списъка с предложенията за продажби на държавни земи научил от медиите. Никой не го е търсил по този повод, но и паркът не е собственик на земята, само националните паркове имат такива статути.
Той направил проучване на посочените обекти в медиите и установил, че това са предимно граничните застави, чиито постройки са порутени и неизползваеми отдавна. Да, те влизат в района на парка, но собственици на земите са Горските стопанства. В тези райони има върнати от съда много частни имоти на жители на граничните села, но работата в имотите им изцяло се съобразява с лесотехническите планове. Никой не може да си прави каквото иска, само защото е стопанин на някаква ливада или постройка в горския фонд, коментира Радев. Имотите, които МВР е предложило за продан, са гранични застави, които се намират близо до пограничните села в Петричко - Тополница, Ръждак, Самуилово и други. Само една от тях се намира в местността Папреница на 700 метра надморска височина - това е бившата застава Папреница. През нея минава маршрутът за връх Конгур. Сградите, са в лошо състояние, всичко е порутено.