2% от данъка върху доходите да отива в общините

Въпреки че общините усвояват добре европейските средства, те нямат пари да решават проблеми на местно ниво.

Това ще увеличи собствения им ресурс с 800 млн. лева за 2019 г.

Местната власт остава в капана на субсидиите

Два процента от данъка върху доходите на физическите лица, които постъпват в бюджета, да се преотстъпват на общините. Предложението е на икономисти от Института за пазарна икономика и е подкрепено от Сдружението на общините в България. То ще бъде представено на премиера Бойко Борисов след местните избори, защото този проблем не е чисто финансов, обясни икономистът Петър Ганев.

Изчисленията показват, че преотстъпването на 1/5 от приходите от подоходното облагане към общинските бюджети би увеличило ресурса им с близо 800 млн. лв. за 2019 г.

Промяната във финансирането на общините се налага, защото въпреки увеличението на местните данъци и новите данъчни правомощия на местната власт, структурата на общинските бюджети остава една и съща. Общините остават в капана на трансферите и субсидиите и трудно могат да провеждат адекватна местна политика, посочи Ганев. Той даде за пример Община Враца, която е сред отличниците по усвояване на пари от ЕС, но болницата й е пред фалит, защото общината няма пари да я поддържа и чака средства от изпълнителната власт.

Картината на общинските бюджети изглежда привидно добра през последните 10 години - има ръст на бюджетите, в последните 3 години дори има излишък. Ако към общинските бюджети бъдат прибавени европейските средства по различни оперативни програми се вижда, че ресурсът е по-голям с 1 млрд. лв. за 2018 г., отчете Петър Ганев.

По думите му София-град няма достатъчно пари да изгради инфраструктурата на новите квартали. Курортните общини обаче имат по-голяма финансова самостоятелност, защото имат много сделки чрез имотния пазар.

От своя страна главният икономист от ИПИ Лъчезар Богданов коментира, че икономиката ни се променя и сега от страната се изнасят двойно повече стоки в областта на електрическите съоръжения, автомобилните компоненти и части, медикаменти. В дела на износа намалява обаче ролята на стоманата, облеклата и текстила.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес