21 университета пред фалит заради дупка в бюджета

Безпринципно е направен бюджетът на висшите училища, а е нужен ръст на заплатите в сектора, посочи проф. Лиляна Вълчева.

Синдикати искат поне 1% от БВП за висше образование

Вместо 134 млн. лв. - 20 млн.

1% от БВП да отива за висше образование и да се спазват политиките в стратегията в сектора. За това настояват синдикати и искат 134 милиона лева, за да продължи политиката за увеличаване на доходи. В проекта на бюджет обаче е заложен само 20 млн. лв. ръст, обясни председателят на синдикат “Висше образование и наука”, КНСБ, проф. Лиляна Вълчева. Безпринципно е направен бюджетът на висшите училища, а е нужен ръст на заплатите, посочи тя.

“Винаги с държавата договаря само базовата заплата за асистент, спрямо нея се определят възнагражденията на академичния състав. Тази година смятахме да договорим 1680 лв. заплата за асистент, тъй като тя сега е 1500 - 1200 лв. е нето, което е безкрайно демотивиращо за младите хора. Затова мислехме за индексация от 12% - във второто тримесечие да направим заплатата 1680 лв., във второто - 1880 лв., а в последното тримесечие - 2180 лв. Това щеше да е сериозна крачка към продължаващата политика по доходи, изведнъж обаче тя е прекъсната в проекта за бюджет”, обясни проф. Вълчева.

По думите ѝ към момента 21 висши училища ще изпитат сериозни затруднения - червена лампа свети за НСА, Лесотехнически университет и др. Търсят се резерви в буферите, както подчерта проф. Вълчева.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование