Общо 25 500 пациенти са преминали през Спешното отделение на областната болница „Д-р Стефан Черкезов” от началото на годината. Това е огромна натовареност за персонала, на фона на все по-задълбочаващата се кадрова криза в здравеопазването, съобщи изпълнителният директор на здравното заведение д-р Даниел Илиев, който отчете 6-месечното си управление.
16 000 са болните, преминали през 18-те отделения в МОБАЛ.
"Немалка част от пациентите са здравнонеосигурени и това създава проблеми на здравното заведение, което поема разходите по тяхното лечение. Област Велико Търново е на едно от първите места на здравно неосигурени пациенти, които търсят медицинска грижа. Въпреки трудностите, които срещаме, областната болница ще завърши годината с положителен финансов резултат. Основните заплати на персонала са повишени с 20 %, има увеличение и на ставките за нощен и извънреден труд", посочи д-р Илиев.
Той допълни, че демографската криза и все по-голямата нужда от лекари и персонал, който важи за цялата система на здравеопазването, засяга и МОБАЛ. По данни на Националния статистически институт регионът е на първо място по недостиг на медицински сестри.
"Глътка въздух за областната болница са 22 специализанти, които работят във всички отделения. За съжаление, малко от тях ще останат тук на постоянна работа.За да продължи да работи успешно, болницата и екипът и имат нужда от подкрепа от страна на цялото общество.Създаването на Обществен съвет във Велико Търново например би могъл да доведе до значителен напредък в решаването на проблемите на здравеопазването. В него могат да влизат представители на бизнеса, на неправителствени организации и др.", коментира д-р Илиев.
Той посочи, че в навечерието на Коледа се очаква да бъде открито новото спешно-приемно отделение, на мястото на бившия кръвен център. От ръководството на болницата имат амбиция в него да бъде отворен и център за лечение на рани от съдов характер, които водят до тежки ампутации и увреждания.
"И тук нещата опират до кадрова обезпеченост, за да може пациентите да бъдат обгрижвани бързо и навреме. Да не забравяме, че в областната болница е единственото спешно-приемно отделение в цялата област", припомни д-р Илиев.
По думите му МОБАЛ е оборудвана с модерна апаратура, след изграждането на новия корпус, предстои енергийно обновяване на старата част по проект. Работи се и по въпроса за отваряне на отделение Уши-нос-гърло. Само липсата на лекари е пречка това да се случи, защото, за да заработи отделението, в него трябва да бъдат назначени на щат четирима доктори със специалност.
Д-р Илиев коментира и новината за отваряне на още една частна болница във Велико Търново и посочи, че това би могло допълнително да усложни проблема с липсата на лекари и сестри в държавната и петте общински стационара в старата столица.
"Не сме ние обаче компетентният орган, която разрешава или забранява отварянето на болнични заведения. При сегашните тенденции има реална опасност в България да има огромни болнични сгради, пълни с апаратура, в които няма да има кой да работи", изтъкна директорът на МОБАЛ.