380 деца без училищен покрив заради некачествен строеж

Родители на протест, община Варна сезира прокуратурата

Новата сграда на НУ „Васил Левски“ в квартал „Аспарухово“ се оказа опасна

За втора поредна година 380 деца от варненския квартал „Аспарухово“ ще бъдат командировани в други училища, тъй като тяхното е опасно, макар и съвсем ново. Това стана ясно след продължила близо час среща между кмета на града Иван Портних, заместниците му Христо Иванов и Пламена Маринова, главния архитект Виктор Бузев и родители на ученици от Начално училище „Васил Левски“. Майки, бащи и преподаватели от дни протестират в двора на школото, а вчера дойдоха и в Общината, след като стана ясно, че ремонт на сградата не може да бъде направен до 15 септември.

В края на миналата година децата спешно бяха изведени от класните стаи, тъй като покривът можеше да рухне всеки момент. Тогава от администрацията обещаха всички дефекти да бъдат отстранени до новата учебна година. Възложеното конструктивно обследване на сградата обаче установи, че те са много по-тежки от очакваното. И то в сграда, която още е в гаранционен срок. Построена бе през 2011 г. по схемата за публично-частно партньорство от пловдивската фирма „Стоянстрой“ ЕООД. За работата си по обекта и за изграждането на нова зала в Математическата гимназия с решение на тогавашния общински съвет компанията получи четири общински терена от общо 22 дка, а стойността на заменката бе изчислена на малко над 5,3 млн.лв. Строителен надзорник на проекта бе „Стройконтрол“ ООД.

Новото Начално училище „Васил Левски“ бе открито с пищна церемония през май 2012 г. от вицепрезидента Маргарита Попова. Целият квартал „Аспарухово“ се радваше, че дечицата най-сетне ще учат в модерна сграда, вдигната върху руините на старото порутено школо с външна тоалетна. Строителите тогава се похвалиха, че 3-етажното здание е с топлоизолация от най-висок клас, а вложените ултрамодерни материали са същите, като използваните при изграждането на олимпийските села в Лондон и Пекин.

Месеци след като фанфарите утихнаха, започнаха първите проблеми, припомниха учители на вчерашния протест. Заради течове в коридорите при всеки дъжд се налагало да слагат кофи. Отлепвали се плочки, падали корнизи и накрая училищното ръководство се принудило да опаше сградата с ленти, за да не пострада някой ученик. Строителят поправял козметично дефектите, а после те лъсвали отново, докато накрая третият етаж станал буквално неизползваем. „Тази сага се точи от 3 години и краят й не се вижда, а нашите деца и ние сме превърнати в заложници. Няма ясно разписан план кога и какво ще се случва. Отчаяни сме, затова протестираме“, обясниха гневни майки пред кмета Иван Портних. Те бяха категорични, че сградата може да се стегне до 15 септември, след като покривът се ремонтира през лятото. Общината обаче съди строителя за некачествената работа и планира да наеме друга фирма.

„Няма как процедурата да приключи до първия учебен звънец и няма да допуснем децата в опасна сграда“, заяви Иван Портних. Той представи пред родители план, според който до 30 октомври трябва да има готов проект и избран изпълнител. „Ако няма обжалване на обществената поръчка, строителните работи ще приключат в края на тази година“, уточни зам.-кметът Христо Иванов. Дотогава децата ще обитават 14 класни стани в съседната Морска гимназия „Св. Николай Чудотворец“, които общината ще ремонтира със свои средства, а най-малките от подготвителните групи ще бъдат командировани в близка детска градина, планират от администрацията. Родителите обаче яростно негодуват срещу продължаващата командировка, тъй като вече имат горчив опит. Смесването на гимназисти с малки ученици крие риск за сигурността им, а и миналата година търпяхме какви ли не несгоди - цял срок децата учиха втора смяна с нулеви часове, заради мръсни тоалетни някои се поболяха, не спестиха недоволството си майките.

На срещата в зала „Пленарна“ на общината те настояха публично да бъдат обявени имената на чиновниците, подписали акта за въвеждане в експлоатация на училището. „Ще ги съобщи прокуратурата“, обясни Портних. Той заяви, че на 14 юни Общината е сезирала Районната прокуратура, тъй като конструктивното обследване установило, че акт 15 на училището е фалшив. В него не били отразени направените значителни промени в конструкцията. А резултатите от тях вече са довели дори до огъване на стълбищните парапети. Експертизата показала още, че покривът с дебелина 16 сантиметра е неравен и на места почти двойно по-дебел, което претоварва плочата на стълбището, а хидроизолацията му е калпава. Затова само за 6 години сградата се е износила до такава степен, че има нужда от основна реконструкция. Горещият картоф е в ръцете на общинското ръководство, което ще продължи да обира негативите от действията на предишното.

Случаят не е единствен - и друга образователна сграда в квартал „Победа“, реконструирана уж основно по същото време от друга фирма с почти 6 млн. лева, плаче за нов ремонт, посочиха паметливи родители. Със задна дата те упрекват общината, че не е упражнявала никакъв контрол върху изпълнителите на такива големи поръчки, а с днешна - че действа твърде бавно. След много емоции и упреци протестиращите и кметът сключиха крехко примирие с обещанието да упражняват обществен контрол върху бъдещия ремонт. Но и в най-добрия случай децата ще влязат в класните си стаи не по-рано от втория срок на следващата учебна година.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование