9 посланици искат да са посланички

Автор: Труд
9 посланици искат да са посланички

В българския език трябва да има женски род за професиите, смята нежната дипломация

Трябва да има женски род за професиите в българския език, призова посланикът на Хърватия Лйерка Алайбег. Това стана в столичния хотел „Балкан” на организирана от Британското посолство по повод 8 март кръгла маса на високо ниво, посветена на равенството между половете. „В българския език не се използва възможността за разграничаване на жените от мъжете политици, съдии, посланици, дипломати и т.н. Не можем да кажем „г-жо съдийка”, а казваме „г-жо съдия”. Всичко е в мъжки род. На моя език можем да направим такова разграничение. Можем да кажем съдийка („судкиня”), „посланица” „министрица” и т.н.” каза пред „Труд” г-жа Алайбег. Тя смята, че в Европейския парламент трябва да има 50 на 50 разпределение между мъже и жени.

В рамките на същото събитие, вицепрезидентът Илияна Йотова връчи сертификати на победителките в конкурса „Посланик за един ден”. Участничките от цяла България, на възраст между 15 и 18 години, представиха в кратки текстове предложения за напредък в борбата за равенство между половете. Победителки бяха избрани от жени посланици на девет държави – Великобритания, Бразилия, Финландия, Израел, Мароко, ЮАР, Азербайджан, Хърватия и Нидерландия. Вицепрезидентът цитира доклад, според който ще са нужни 200 години, за да се постигне равенство във всяко отношение между двата пола.

Основна тема на дискусията бяха стереотипите и очакванията на обществото към момичетата, които не съответстват с това, което те самите искат за себе си, обясни бразилският посланик Ана Мария Сампайо Фернандес. Според нея променяме стереотипите първо в ума си.

„Мисля, че България е на добър път относно равенството на жените”, насърчи ни посланикът на Мароко Закия Ел Мидауи. „Най-важното е силата на младите жени. Сега те са много по-уверени отколкото аз бях на тяхната възраст”, каза представителят на Холандия Беа тен Тъшер.

Великобританският посланик Ема Хопкинс смята, че страната й и България имат общи проблеми относно правата на жените. Според нея няма равно представителство на дамите в политическия живот, няма превенция за насилието над жени и има разминаване в заплащането между двата пола за една и съща работа.

Според Ванеса Ивон Калверт, посланик на ЮАР, трябва да учим децата, че няма роли за мъже и за жени, че момичетата и момчетата могат да правят едни и същи неща. „Жените са майките, първите учителки, които ще научат децата да са бъдещите лидери. Когато обучаваш мъж, обучаваш индивид, когато обучаваш жена, обучаваш нация”, смята Калверт.

Посланик на Израел

Н. Пр. Ирит

Лилиан

Ïîñëàíèê Èðèò Ëèëèàí

Г-жа Лилиан е семейна с две деца, завършила е журналистика. Посланик е в България от 2014 г. В периода 1999-2004 е министър-съветник по културните въпроси на Посолството на Израел в Париж, съветник е в отдел „Израел-Египет”, Министерство на външните работи на Израел от 1996-а до 1999-а.

„Искам да се обърна към българските жени по повод 8 март:

Вярвайте в себе си! Вие сте много по-умни много по-важни от ролите, които понякога ви се дават от околните!”

Посланик на Финландия

Н. Пр. Пайви Блиника

02-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d1%84%d0%b8%d0%bd%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d0%b4%d0%b8%d1%8f

Г-жа Блиника е магистър по право от университета в Хелсинки, Финландия. В периода 1976-1977 г. учи Изследвания по право и езици в университет Упсала, Швеция. Посланик е в София от 1-ви септември 2016 г. Преди това е била генерален консул в Хамбург, Германия (2005-31.08.2009)

„Като представител на страната, в която жените получават право да гласуват и да бъдат избирани още в далечната 1906 г. , пожелавам на всички жени по света да имат равни възможности за постигането на един по-щастлив живот”.

Посланик на Великобритания

Н. Пр. Ема

Хопкинс

02-%d0%b0%d0%bd%d0%b3%d0%bb%d0%b8%d1%8fГ-жа Хопкинс е посланик на Великобритания у нас от 2015 година, когато наследява Джонатан Алън. Учила е Балканска история и има повече от 20 години опит в областта на върховенството на закона, европейското законодателство, вътрешните работи и международното право.

„Пожелавам на всички жени, особено на тези в България, да продължават да бъдат себе си и да настояват за равнопоставеност между половете, да са убедени, че това е нещо, към което трябва да се стремят и мъжете, и жените.”

Посланик на ЮАР

Н. Пр. Ванеса

Ивон Калверт

02-%d1%8e%d0%b0%d1%80

Г-жа Калверт е родена в Кейп Таун, Южна Африка. Омъжена е и има две деца. Много години е работила в неправителствени организации. Има магистърска степен в областта на публичната администрация. През 2013 г. е избрана за посланик на ЮАР в България.

„На всички жени по света, и на българските, пожелавам честит Ден на жената. Жените са майките, първите учителки, които ще научат децата да са бъдещите лидери”.

Посланик на Холандия

Н. Пр. Беа тен Тъшер

02-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d1%85%d0%be%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d0%b4%d0%b8%d1%8f

Г-жа Тъшер е родена в Хенгело, Холандия. През 1985 завършва магистратура по шведски език и литература в университета в Хронинген. Тя е заемала различни позиции по сътрудничеството за хуманитарната помощ, човешките права, Централна и Източна Европа, както и дипломатически позиции.

„Пожелавам на българските жени да имат подкрепящи ги съпрузи, които да поемат част от товара, който много от талантливите и успешни жени все още усещат, докато се грижат за деца, къща, готвене, чистене.”

Посланик на Крластво Мароко

Н. Пр. Закия

Ел Мидауи

02-%d0%bc%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%ba%d0%beГ-жа Мидауи е родена в град Таунат, Северно Мароко. Завършила е Висше училище по търговия в Алжир със специалност финансови и търговски науки, маркетинг и пазарно проучване. Работи в сферата на дипломацията от 1982 г. Омъжена е и е майка на 2 деца.

„Искам да пожелая на всички български жени щастие, успех, дълголетие и всичко най-добро, защото аз съм убедена, че те могат да са равни на мъжете, особено когато инвестират в своето обучение и развитието на способностите си”.

Посланик на Бразилия

Н. Пр. Ана Мария Сампайо Фернандес

02-%d0%b1%d1%80%d0%b0%d0%b7%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%8f

Г-жа Фернандес изрази готовност след встъпването си в длъжност да съдействие за побратимяване между град Карлово и град Барбасена в Бразилия. Инициативата започна през 2016 г. Фернандес харесва храната, историята, традициите и културата на страната ни.

„Най-важна е солидарността на жените една към друга. Не само в деня на жената, а всеки ден те трябва да са солидарни една с друга, да имат диалог, да си помагат, и да се разбират една с друга”.

Посланик на Хърватия

Н. Пр. Лйерка Алайбег

02-%d1%85%d1%8a%d1%80%d0%b2%d0%b0%d1%82%d0%b8%d1%8fГ-жа Алайбег е посланик в София от 2013 г. Завършила е право в университета в Загреб, специализирала е международно търговско право в Загреб, Ню Йорк и Вашингтон. Говори английски, немски, френски език. Била е лектор по международно право и член на Постоянния арбитражен съд в Хага.

„Поздравявам всички жени в България и в моята страна Хърватия по повод международния ден на жената и се надявам всички заедно да осъществим промяната.”

Посланик на Азербайджан

Н. Пр. Наргиз Гурбанова

02-%d0%b0%d0%b7%d0%b5%d1%80%d0%b1%d0%b0%d0%b9%d0%b4%d0%b6%d0%b0%d0%bdГ-жа Гурбанова е доктор на философските науки.

Назначена е за посланик в България на 12 януари 2016 г.

Преди това е заемала длъжността Директор на дирекция „Икономическо сътрудничество и развитие” на Министерство на външните работи на Република Азербайджан и отговаряше за насърчаване на икономическия дневен ред на страната си в чужбина, за партньорство с глобални и регионални икономически организации, за сътрудничеството с ЕС.

 

За 2018 г. приеха

национална стратегия

за равенство

Национален план за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2018 г. прие правителството в сряда. В документа са набелязани мерки за повишаване на заетостта сред дамите, както и за намаляване на разликите в заплащането между половете.

Сред приоритетните области в плана са и борбата с насилието, основано на пола, насърчаването на равенството между половете в процесите на вземане на решения. Предвидени са и мерки за насърчаване на работодателите да наемат безработни лица - самотни родители (осиновители) и/или майки (осиновителки) с деца до 5-годишна възраст.

Данни на Евростат за 2016 г. показват, че в Европейския съюз коефициентът на заетост при мъжете е 72%, а при жените – 61%.