Размерът на таксата “водомер” ще бъде определен с наредба
Искат подобна такса “електромер”
Нова такса за вода ще плащат хората в страната, дори в имота да няма потребление или да са на режим на водата. Това предвижда проект на Закон за водоснабдяването и канализацията, който вече е приет от Министерски съвет и предстои гласуването му в парламента.
Законът предвижда преминаване от сегашната цена на водата на база потребление, измерено в кубически метри, към двукомпонентна цена. Цената на водата ще се състои от цена за достъп и от цена на куб. метър за всяка една от водоснабдителните и канализационните услуги. Цената за достъп придоби известност като такса “водомер”. За въвеждането ѝ имаше предложения от няколко години, но сега проектът на закон вече е приет от правителството.
Водоснабдителни и канализационни услуги са няколко вида. Те са доставяне на вода за питейно-битови цели; доставяне на вода с непитейни качества; отвеждане на отпадъчните води от имотите на потребителите чрез канализационната мрежа; и пречистване на отпадъчните води. Предложението е за всяка една от тези услуги да бъдат плащани фиксирана така плюс цена на база потреблението.
В закона е записано, че доставяне на вода с непитейни качества е дейността по водовземане на природни води от водни обекти, съхранение, транспортиране на водата по водопроводи за вода с непитейни качества, доставяне до имотите на потребителите, ползващи вода с непитейни качества. Това означава, че дори, ако от чешмата в кухнята на имота тече вода, негодна за пиене, домакинстват пак ще плащат цена като за вода с питейни качества.
Промените ще доведат до задължението хората да плащат, дори когато не потребяват вода. Много хора купуват имоти с цел инвестиции и продажбата им след време. В много ваканционни имоти хората ходят само през малка част от годината и през останалото време нямат потребление на вода. Има имоти, чиито собственици живеят в чужбина. С промените във всички тези случаи ежемесечно ще трябва да бъдат плащани сметки за вода.
Електроснабдителните дружества от много време искат въвеждането на такса “електромер”, но засега Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) не приема исканията им. Сега за ВиК операторите въвеждат такса “водомер” със закон. Като и при двата варианта идеята на доставчиците на ток и на вода е домакинствата да бъдат задължени да плащат дори, когато имат нулево потребление. Целта е ВиК операторите да имат гарантирани приходи. На същото основание собствениците на бензиностанции може да поискат от всички собственици на автомобили да плащат такса за достъп - за възможността да заредят колата с гориво, дори да не използват автомобила.
Правилата за определяне на такса “водомер” и на цената на водата на база потребление ще бъдат определени с наредба, приета от Министерски съвет по предложение на КЕВР, гласи проектът на закон. Така с приемането на закона няма да е ясно какъв ще бъде делът на такса “водомер” от общата цена на водата за всяко домакинство.
КЕВР ще може да използва три метода за определяне на цените на водата, предвижда проектът на закон. Първият метод е “Норма на възвръщаемост (разходи плюс)”. При него цената на водата се определя за една година, като се гарантира определена възвръщаемост на капитала, вложен от ВиК оператора. Вторият метод е “Горна граница на цените”, при който КЕВР едновременно утвърждава цени на ВиК оператора за първата година и одобрява цени за следващите четири години, които ще се определят по правилата на наредбата за цените на водата. Третият метод е “Горна граница на приходите”, при който КЕВР утвърждава приходи на ВиК оператора за пет поредни години.
Разходите са за домакинствата
Дават срок от 10 години
Хората ще преминат към дистанционни водомери за студена вода, а разходите за подмяна са за тяхна сметка.
Домакинствата ще трябва да минат на дистанционни водомери за отчитане на потреблението на студена вода, предвиждат текстове от проекта на Закон за водоснабдяването и канализацията. При смяна на водомери или при инсталиране на нови ще трябва да бъдат слагани само устройства с дистанционно отчитане, които са по-скъпи от останалите. Разходите за поставяне на дистанционните водомери са за сметка на домакинствата.
За използваните в момента водомери в проекта на закон специално е записано, че периодичността на проверките на индивидуалните водомери е 10 години. Това означава, че на всеки 10 години те трябва да бъдат сваляни и тествани дали отчитат правилно. В момента честа практика е водомерите да се използват повече от 10 години и при ремонт в дома да бъдат сменяни. Но на база предложения закон, след 10 години ВиК операторите може да кажат, че всички водомери, които не са дистанционни и не са минали проверка, са негодни и показанията им няма да бъдат признавани.
Слагат таван на цената
Сметката на човек до 2,5% от средния доход
Социална поносимост на цената на ВиК услугите за всяка административна област ще определя КЕВР, предвижда проектът на закон. Тази социално поносима цена ще бъде определяна, така че при месечно потребление на вода за питейно-битови нужди от 2,8 куб. м на човек от домакинство, сметката за вода да не надхвърля 2,5 на сто от медианния доход на човек по данни на Националния статистически институт (НСИ).
Средният медианен доход се получава като всички хора в страната бъдат наредени по размер на дохода и се вземе доходът на този, който стои в средата на редицата. Медианният доход за всяка област в страната е различен. Но при определяне на цените на водата за настоящата година от КЕВР бяха пресметнали, че например социално поносимата цена на водата в София е 10,475 лв. за кубик, за Перник е 9,92 лв., а в Смолян е над 8 лв. за кубик. Това е значително над сегашните цени на водата за домакинствата. Това означава, че за София при трима човека в домакинството и потребление по 2,8 кубика на човек сметката за вода е социално поносима, ако е до 88 лв. на месец.
Във всяка къща следят всяка капка
Светлана Василева,
Труд news, Благоевград
Пет села в Пиринско вече са на воден режим заради продължителното засушаване. Това са благоевградските села Мощанец, Дренково и Бучино, както и селата Ореше и Крушево в община Гърмен. Докато местните се борят с безводието и оцеляват с бидони, държавата въвежда такса “водомер”, която предизвика остро недоволство не само в селата, но и в общинските центрове. “Вода нямаме, само зимата тече, а ще плащаме такса водомер? Това е абсурдно! Превърнахме се в държава на таксите”, коментират хората.
Негативни са настроенията и в по-големите населени места. Граждани посочват, че вече плащат за подмяна на водомери на всеки 10 години, водата често не е с добро качество, а цените растат. Новата такса се възприема като поредно натоварване без реално подобрение в услугата.
От друга страна водният режим тормози все повече места в региона. Причините за въвеждането на режимно водоснабдяване са предимно рязко намаленият дебит на водоизточниците през летния сезон или изчерпване на резервоарите поради липсата на валежи. В три благоевградски села режимът е резултат от масовото поливане на градини, довело до рязък спад в нивото на водата. В резултат - жителите имат вода само два пъти седмично и то за по няколко часа.
Критична остава ситуацията и в други общини. В Струмяни кметът вече е издал забрана за поливане, а във всяка къща се следи всяка капка. И в Сатовча положението е на ръба - не е валяло значимо от над месец, температурите са високи, а земята е напълно изсъхнала. Много от хората в селата се опитват да оцелеят чрез изграждане на собствени кладенци.
В село Дренково, например, в много от къщите вода не е текла от месеци. Жителите разчитат на бидони, собствени водоизточници или малкото останали изворни чешми.
“Донасяме от чешми, от Логодаж - има една, която постоянно тече, и оттам пълним, носим. Иначе тук е пълно безводие”, разказва местен жител.
“Вода има само зимата, когато не се ползва. Тогава тече. Сега - нито по реката, нито никъде.”
Авария на нов водопровод остави района на сухо за 30 часа
Намалява дебита на водоизточниците
Нивото на язовир “Тича” намалява сериозно през последните месеци и отново на дневен ред хората поставят риска от воден режим. Снимка: Телевизия Шумен
Цветелина Георгиева,
Труд new, Шумен
Изрична забрана питейната вода да се ползва за напояване, поливане на зелени площи, миене на улици, на моторни превозни средства, балкони, за пране на килими и пълненето на басейни влиза в сила от петък за 4 села в община Шумен. Заповедта на кмета проф. Христо Христов важи за селата Костена река, Друмево, Струйно и Кладенец.
До крайната мярка се стига заради информация от ВиК - Шумен за нарушено водоподаване в тези райони. Причината е продължителното засушаване и липса на валежи, което е довело до значително намаляване на дебита на водоизточниците. При нужда ще бъдат въведени и режими на водата.
От края на миналата седмица заповед да не се разхищава питейната вода е издадена и за селата Осмар, Златар и Суха река, част от община Велики Преслав. Ако някой бъде засечен да си полива градината с вода за пиене, ще получи и санкция по Закона за водите, става ясно от разпоредбата на кмета инж. Янко Йорданов.
Сходна забрана важи и за селата Веселиново, Риш, Александрово и Черни връх от община Смядово. Кметовете на общините Нови пазар и Каспичан забраняват разхищаването на водата за небитови нужди във всички населени места.
Междувременно язовир “Тича”, който захранва Шумен и Велики Преслав с питейна вода, е с все по-намаляващ полезен обем. Той вече е свит до 40,7% или 110,615 млн. кубика вода. Във вторник водата в Шумен беше спряна за ремонт на новия водопровод и режимът продължи повече от 30 часа. Шуменци са притеснени, че ги грози и сух режим, ако водата от язовира се харчи неразумно.
Към края на юли 2025 година обстановката с водоснабдяването в България остава напрегната. Общо над 60 общини и повече от 170 населени места в страната са в режим на водата, засягайки между 200?000 и 500?000 души. Причините са комплексни - ниски валежи, повишени температури и сериозни загуби по остарелите водопреносни мрежи. В някои райони, като Добруджа и Северозападна България, запълнеността на язовирите е под 25%, а в Южна България - включително Пловдивско - има критични случаи като Горна Студена, Буйновци, Ясеновец и други, където водата тече по график или е налична само за часове на ден. Липсата на интегрирано управление на водните ресурси, отложените инвестиции и фрагментирани отговорности между институциите допълнително влошават ситуацията, коментират експерти. Макар да се обсъждат стратегически решения - включително подмяна на мрежи, по-ефективно управление на загубите и нови регулации - на практика в най-засегнатите места хората вече се борят със сушата ежедневно.
Сушата мъчи стотици край язовир “Йовковци”
Нивото на язовир “Йовковци” тревожно намалява, показват данните на МОСВ.
Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново
Режим на водата въведе за няколко населени места кметът на община Елена инж. Дилян Млъзев. Въпреки близостта си до язовир “Йовковци”, който захранва по-голямата част от Великотърновска област, преди три дни пресъхнаха чешмите на потребителите на улиците “Усои” и “Новачкини” в Елена, както и в селата Майско, Кръмчевци и Буйновци.
Безводието тормози поредно лято стотици хора от над 30 селища в региона. В заповедта на кметовете на засегнатите общини изрично се забранява ползването на питейна вода за пълнене на басейни, напояване на земеделски култури, поливане на зелени площи, миене на улици, моторни превозни средства, селскостопански машини, балкони и други.
Ежедневният мониторинг за състоянието на водите на яз.”Йовковци” отчита тревожна тенденция към понижаване на обема. Данните сочат, че общият обем на водоема е 92,179 млн. куб. м., а разполагаемият е 43,370 куб. м. или 52,14% от полезния обем.
Като дългосрочно решение на проблема губернаторът на Великотърновска област Ивайло Здравков посочва използването на яз. “Александър Стамболийски” за питейно-битови нужди.
“Дейностите в тази посока са започнали”, уверява Здравков.
На експертна среща по проблема, свикана в Областната управа, управителят на ВиК “Йовковци” Илиян Илиев изтъква, че предстои изготвянето на предварително инвестиционно проучване, за коeто ще трябват около 3,5 млн. лв. Идеята е от водоема да се захранват общините Павликени, Сухиндол, част от Свищов и евентуално Севлиево.
И докато властите умуват как да се справят с кризата, граждани негодуват, защото дори и на режим, ще трябва да плащат такса “водомер”.
“Пак искат пари, а реално трябва работа. Належащо е да се сменят прогнилите тръби, които генерират огромни загуби, които са над 60%”, коментира Стойчо Ванев от Елена. “Важно е да се ограничи разхищението на вода. Да налагат драстични глоби и да има съд за тези, които си позволяват да крадат вода като с байпасни връзки са заобиколили водомерите си, за да поливат тревата в дворовете и да пълнят басейните си”, категорична е Стефка Драгостинова от Павликени.
През юли 2025 година девет села в три общини на област Пловдив са поставени на воден режим, според данни на ВиК. Най-сериозно засегната е община Асеновград, където шест населени места са с въведени ограничения. В село Червен, където живеят около 610 души, режимът е най-строг - водоподаването е спряно между 10:00 и 17:30 часа, както и през нощта, което създава сериозни затруднения за жителите. В селата Долнослав, Леново и Нови извор водата също е спирана през деня, което ограничава възможностите за нормален битов ритъм. В село Тополово, където населението надхвърля 2300 души, водоснабдяването се прекъсва нощем. Добростан е шестото село в община Асеновград, където режимът на водата действа както през деня, така и нощем, но засегнатите жители са едва 16. В Първомайска община са обхванати две населени места - Искра и Воден - с общо около 1500 души, при които също е въведен воден режим. В община Хисаря режимът засяга едно село, макар конкретното му име да не се посочва. Според справка на ВиК-Пловдив ограниченията, въведени в началото на юли, се очаква да продължат поне още два месеца, което ще засили натиска върху местното население, особено в най-засегнатите райони.