Кандидатстването започва от утре в Агенцията по заетостта
Довечера в 18.30 ч. ще проведем още едно онлайн заседание на МС, за да внесем актуализацията на бюджета за мярката 60/40. Оптимистичният вариант е, че тя ще струва около 1 – 1,5 милиарда лева. Това обяви премиерът Бойко Борисов на брифинг в Министерски съвет.
„Има още малко да се доработи, за да влезем за актуализация в парламента, да гарантираме мярката с пари. Министрите Горанов и Сачева незабавно изпращат решението в Европейската комисия, защото това е държавна помощ. В рамките на 24 часа ще ни върнат отговор и ще ни го разрешат, защото и преди това сме го говорили, но това е процедура, която трябва да бъде извървяна“, допълни министър-председателят.
От утре ще може да се кандидатства за компенсации по схемата 60/40 в Агенцията по заетостта, съобщи министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.
Тя обяви, че изплащането на компенсации на работодателите ще обхване секторите търговия на дребно, сухопътен транспорт, хотелиерство, ресторантьорство, питейни заведения, прожектиране на филми, организиране на конгреси, артистична и творческа дейност.
Първите, които ще могат да кандидатстват, са фирмите от секторите, които непосредствено са засегнати със заповедта на здравния министър. В срок до 7 дни кандидатстващите ще получат съответните решения, а след това в срок от пет дни и обезщетенията.
"С постановлението ще могат да бъдат подпомогнати и всички останали сектори със спад на приходите от продажби поне 20 процента. Ще се прави сравнение на оборотите от март тази година спрямо март 2019 г. За фирмите, създадени след март 2019 година, ще има отделен ред", каза още Сачева.
Ако работодател не може да заплати 40-те процента на служителя си, следва той да върне и 60-те, които е взел. Безработните и към момента могат да се регистрират и по думите на социалния министър го правят. Обмисля се възможността самонаетите лица да могат да кандидатстват по мярката за безлихвен кредит до 1 500 лева месечно.
Към 27 март общият брой на регистрираните безработни е 213 700, а от началото на кризата - 9 909.