Борис Джонсън напусна Общото събрание на ООН, за да се върне в Лондон

Борис Джонсън напусна Общото събрание на ООН, за да се върне в Лондон

Министър-председателят на Обединеното кралство Борис Джонсън прекъсна посещението си в Ню Йорк за Общото събрание на ООН, за да се върне в Лондон, където Камарата на общините се събира на първо заседание, след като Върховният съд определи като „незаконна“ пророгацията на парламента, предава телевизионният канал Sky News.

Медията подчертава, че Джонсън се завръща в родината си на фона на призиви за оставката му заради решението му да прекрати временно работата на парламента в Лондон.

След като Върховният съд на Обединеното кралство постанови, че решението на премиера Борис Джонсън за пророгация на законодателния орган е незаконно, председателят на Камарата на общините Джон Бъркоу настоя, че парламентът трябва да се „свика без забавяне“.

В изявление той подчерта: „Приветствам решението на Върховния съд, съгласно което пророгацията на парламента е незаконна. Съдиите отхвърлиха твърдението на правителството, че закриването на парламента за пет седмици е просто стандартна практика, за да се даде възможност за ново изказване на кралицата.Като стигнаха до заключението си, те потвърдиха правото и задължението на парламента да се събере в този решаващ момент... Като въплъщение на нашата парламентарна демокрация, Камарата на общините трябва да се свика незабавно. За тази цел сега спешно ще се консултирам с партийните лидери".

Най-четени