Вино и туризъм: Все повече изби в Северозапада предлагат емблематичният за района сорт Гъмза

Възраждането на региона преминава и през по-интензивното развитие на винения туризъм

Все повече изби в Северозапада предлагат емблематичният за района сорт Гъмза, твърди Катя Йончева. Тя е дегустатор, създател и съиздател на каталог за бг вино КА и ТА. Йончева има магистърска степен по икономика и по технология на виното.

Притежава WSET Diploma. Целият ù трудов път е свързан с виното, започвайки в най- големия за времето си български винпром. Тя е един от първите вносители на вино в България и първият на вина от Южна Африка. Участва в международни винени изложения и майсторски класове. Член на жури на престижни винени конкурси.

Йончева, разказва за „Труд news“ интересни неща за винопроизводството в България по повод отбелязване на празника Трифон Зарезан.

„Винопроизводството е традиционен отрасъл за северозападна България. През последните 13 години като дегустатор, съавтор и съиздател на каталог на бг вино КА и ТА, следя в детайли развитието на българското винопроизводство. Северозападният регион, който и родното ми място, заема специално място в сърцето ми. Категорично се наблюдава повишаване на качеството на произвежданото в него вино. През последните години се увеличи броя на избите в региона и се предлагат все повече услуги – дегустации, посещения на избите, вече има и хотели към някои от тях. Тази тенденция, се наблюдава в цялата страна и северозападна България не прави изключение. Виното е продукт със силно емоционална стойност и положителните спомените създадени на място в избата, са незаменими при създаването на лоялни клиенти. Организирането на отворени врати или други винени събития е още един начин за привличане на вниманието на винените любители от цяла България.

В полза на винения туризъм е и създадената винена карта на Западна и Централна Дунавска равнина, в която могат да се открият освен избите в региона и част от историческите и природни туристически обекти. Виненият турист е любопитен и рядко пътува, за да посети само една изба. В рамките на уикенд виненият турист посещава 3-4 изби и водещо е комбинирането на качественото вино с обгрижена и качествена харна.

Все повече изби в Северозапада предлагат емблематичният за района сорт Гъмза. Този свеж и плодов сорт е в унисон с модерния към момента стил вино – свежо, плодово и с
меки танини, което се комбинира отлично с различни храни, а не доминира. Този капризен сорт се произвеждат все повече и в по-голямо разнообразие от стилове вино, но запазва своята елегантност и ефирност, дори когато е отлежало в български или френски, черешови или дъбови бъчви.

Вярвам, че съживяването на северозападна България преминава и през по-интензивното развитие на винения туризъм. Регионът е изключително богат на отлично запазени исторически обекти – средновековната крепост „Баба Вида“, Крастата казарма , музей Конака във Видин и природни забележителности край Белоградчик -пещерите - Козарника, Магура, Леденика край Враца, белоградчишките скали, Ритлите и много други. Обединяването на избите в представянето си чрез различни инициативи е пътят, по който ще продължат и задълбочат своето присъствие на българската винена сцена.

Най-добрият пазар за българското вино е българският клиент и се надявам, че избите от
северозападна България ще намерят своето място с сърцето на българските винолюбители. С приемането ни в Шенген очаквам да привлечем и туристи и от пограничния район в Румъния. И Северозапада да стане една отлична винена туристическа дестинация, защото възраждането на региона преминава и през по- интензивното развитие на винения туризъм.“