Висше за газ, средно за бензин, иска нов закон

Автор: Труд
Висше за газ, средно за бензин, иска нов закон

Регистрират търговците на продукти от нефт

За контрола ще отговаря министърът на икономиката

Изисквания за минимален капитал и образование на шефовете ще бъдат въведени за всички търговци на горива. Допълнително ще има изисквания и към базите, където се съхраняват горива, както и към цистерните, с които се превозват. Това предвиждат текстовете от изцяло нов закон за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, който е внесен в парламента от Емил Димитров от Обединени патриоти и от депутати от ГЕРБ, ДПС, БСП и "Воля". Целта на промените е да се пресече незаконната търговия с горива и да се повишат приходите в държавната хазна.

Със закона ще бъдат въведени изисквания за търговия на едро и дребно с горива, за съхранение и транспорт на продукти от нефт, за пълнене на бутилки с втечнен нефтен газ (LPG), както и за дистрибуция на такива бутилки.

За да продават бензин и дизел на дребно, фирмите ще трябва да имат капитал от поне 20 хил. лв. за всяка бензиностанция, а едноличните търговци - активи от 20 хил. лв. за всеки обект. Освен това шефовете на фирмите и съответно едноличните търговци ще трябва да имат средно образование и поне 3 години осигурителен стаж.

За да търгуват с продукти от нефт, фирмите ще трябва да имат капитал от поне 3 млн. лв., а едноличните търговци - активи от 3 млн. лв. Освен това шефовете на фирмата, или съответно едноличният търговец, ще трябва да имат висше образование и поне 5 години осигурителен стаж. За съхранение на горива освен да отговарят на горните изисквания, фирмите ще трябва да разполагат със собствени или наети съдове за нефт или продукти от нефт с минимална вместимост от 100 куб. м. Съдовете за съхранение на биокомпоненти и добавки за подобряване качеството на горивата трябва да имат капацитет от поне 1000 куб. м., а за съхранение на втечнен нефтен газ минималният изискван капацитет ще бъде 500 куб. м. Това се предлага за да не може фирма без капацитет да бъде регистрирана за търговия с горива. Като в проекта са предложени минималните изисквания към складовете за горива от всички разглеждани подобни режими в други страни. Например в Гърция се изискват поне 13 000 куб. м. за търговия с петролни продукти и 500 куб. м. за втечнен нефтен газ.

Всички фирми и еднолични търговци, които имат бизнес с горива, ще трябва да бъдат включени в специален регистър. А контролът върху дейността им се възлага на министъра на икономиката като за целта към него ще бъде създадено специално звено.

 

Изисквания

200 хил. лв. за пълнене на бутилки с газ

02-1-3Фирмите, които искат да зареждат бутилки с втечнен нефтен газ (LPG) ще трябва да имат капитал от поне 200 хил. лв. Освен това шефовете на фирмата или съответно едноличният търговец ще трябва да имат висше образование и поне 3 години осигурителен стаж. Всички тези изисквания се въвеждат за да не може да се регистрират фирми на името на хора без никакво образование или имущество, от които след това държавата не може да събере никакви данъци, ако бъдат хванати в незаконни сделки с горива.

За дистрибуция на бутилки с втечнен нефтен газ (LPG) за фирмите ще се изисква капитал от поне 500 хил. лв. Освен това търговецът ще трябва да има поне 10 хил. собствени бутилки с газ с обем не по-малък от годишните продажби на LPG.

 

Емил Димитров, председател на комисията за борба със сивата икономика:

Очакваме до 20 % ръст на приходите в хазната

Даваме ясен знак, че се борим с контрабандата

03-1Това е първият закон в България, който полага основите за регулиране пазара а горива. Подобни нормативни актове има в почти всички страни от ЕС. Изследван е опитът в Унгария, Гърция и редица европейски страни. Законът ще разграничи сивия сектор от нелегалния пазар. Всички обекти, които са регистрирани и имат разрешителни от ДНСК могат да продължават да работят. Онези, които не са регистрирани ще имат шест месеца за регистрация. Ако не я направят, това означава, че сами се отказват от пазара.

За да няма дедесарски фирми и фирми-фантоми се изисква пет години осигурителен стаж и поне средно образование за всеки собственик на бензиностанция. Така ще е ясно, че няма да се правят прехвърляния от фирма на фирма на малоимотни. Средно образование вече се иска за шофьорите, които доставят гориво. Как един собственик на бензиностанция без средно образование би могъл да работи с апарат с фискална памет, би могъл да отчита ДДС, приходи, разходи и т.н.? Изискването за средно образование по никакъв начин не е дискриминационно условие.

Бензиностанциите внасят по 20 000 лв. и тези пари са си техни – ако се окаже, че са направили данъчни и финансови нарушения – да има как държавата да си събере парите.

Очакваме между 10-20 % годишен ръст на приходите от акцизи и ДДС от горива след приемане на закона.

Освен това за първи път ще има и консултативен орган, който ще регулира сектора. Няма да се разкриват нови щатове, става въпрос за отдел към министъра на икономиката, в който ще бъде единният регистър, в който всички легални търговци на горива представят документи и работят.

Представители на всички политически сили в НС се подписаха под проекта. Ако по време на европредседателството не приемем такъв закон, кога ще е по-подходящото време да го приемем? Така даваме ясен знак, че се борим със сенчестата икономика, контрабандата.

 

Предложение

500 хил. лева гаранция за старт на бизнес

Гаранция в размер до 500 хил. лв. ще се изисква от фирмите, които искат за започнат бизнес с горива. Като за търговия с горива се предлага гаранцията да бъде 20 хил. лв. за всяка бензиностанция, но не повече от 500 хил. за всички обекти на територията на страната. За пълнене на бутилки с втечнен нефтен газ ще се изисква гаранция от 20 хил. лв., а за дистрибуцията на тези бутилки - 100 хил. лв., предвижда законопроектът. Работещите в момента фирми ще имат срок от 6 месеца за да изпълнян новите изисквания. Фирмите и едноличните търговци, които осъществяват бизнес с горива без да имат регистрация, ще отнасят глоба от 25 хил. до 250 хил. лв.

 

Еврокомисията:

Облекчете правилата за облагане с ДДС

Европейската комисия официално уведоми България, че някои от разпоредбите за прилагане на ДДС нарушават правото на Европейския съюз и трябва да бъдат променени. Единият от случаите е свързан с факта, че в момента малките дружества, търгуващи с горива, са задължени да плащат авансово прекомерно високи суми, за да гарантират, че могат да платят дължимото от тях ДДС, посочват от ЕК. За големите дружества е достатъчно само да внесат гаранция в размер, равен на дължимото по сделките им ДДС. Комисията смята, че националното законодателство не е съвместимо с нормите на ЕС и с правилата за свобода на стопанска инициатива.