Картографирани са най-интересните подводни обекти
Водолази описаха и картографираха най - интересните подводни обекти по Южното Черноморие. Това се случва за пръв път у нас, а гмуркачите са от сдружение "Приятели на морето". Обектите, които са описани, са от акваторията на Несебър до пограничното село Резово. Те са обозначени в подробна карта, на която са отбелязани 28 от най-атрактивните за гмуркане места и обекти под водата, които представляват особен интерес за любителите на водолазния спорт.
Доброволците - водолази не само са снимали и картографирали, но са поставили 25 указателни табели на брега, на местата, откъдето желаещите могат да се гмуркат и да видят под водата уникални обекти и гледки.
Сред тях са феноменът „Каменната гора“ край Созопол, подводният параклис "Св. Анастасия" и статуята на светицата до остров Света Анастасия. Снимани и описани са потъналите кораби "Мопанг", "Пионер", "Родина" и "Напористи", останките от пет потънали кораба- плавателните съдове "Жак Фресине", „Шефак“, "Св. Никола", "Кампидолио" и „Сани“.
Обозначени са още обекти- рифовете "Рохи" до къмпинг „Нестинарка“, "Мармалята" до Китен, "Арапя" и близкия до него "Птичи остров", както и "Попският плаж" и "Гаргите" край Царево. Доброволците са снимали също и живописните скали „Малките Дарданели“ до село Варвара и "Каменните кораби" до курорта Синеморец, "Лафинските камъни" и "Перления плаж".
На уникалната карта са отбелязани "Гръцкото училище" в Созопол, заливите "Свети Стефан" в местността Буджака до Созопол, "Кастрич", недалеч от Синеморец и "Мириус" до нос Маслен нос, а също и скалното образование "Крокодила", подводният параклис "Св. Никола" и много други.
На картата са отбелязани и актуалните водолазните центрове, функциониращи по Южното Черноморие.
Осъществяването на проекта е реализирано с активното участие на водолазите: д-р Стефан Миринчев, Николай Желев, Стоян Димитров, Йонко Димитров и Павел Миринчев. Средствата за реализацията му са осигурени от фонда „Приятели на морето – Бургас“.