Много хора предпочитат да получават по-малки суми, но преди да достигнат изискваната възраст
Над 109 хил. нови пенсии за година
Все повече хора получават пенсия преди да достигнат стандартната необходима възраст за получаване на пенсия за стаж и възраст, става ясно от бюлетин на НОИ. Същевременно на все повече хора не им достига стаж, въпреки че имат необходимата възраст за пенсия.
Кодексът за социално осигуряване дава възможност при наличие на необходимия стаж хората да се пенсионират до една година преди да навършат необходимата възраст, като за всеки недостигащ месец пенсията се намалява с 0,4%. Военни, полицаи, балерини и хора, работили в условията на първа и втора категория труд, като миньорите например, също излизат в пенсия по-рано.
В резултат всеки трети (32,6%) от новите пенсионери през миналата година е получил пенсията си преди да достигне необходимата стандартна възраст - 62 години и 2 месеца за жените и 64 години и 7 месеца за мъжете. За сравнение, през 2023 г. 28,6% от новите пенсионери са били под посочената в Кодекса за социално осигуряване пенсионна възраст.
През миналата година броят на новите пенсионери с пенсии от държавното обществено осигуряване е 109 613, което е с 9400 (+9,4%) повече спрямо предходната година. Лични пенсии са получили 97 131 човека, което е увеличение с 9762 (+11,2%) спрямо предходната година. Наследствени пенсии са получили 12 482 човека, което е спад с 362 (-2,8%) броя.
Лични пенсии за стаж и възраст са отпуснати на 51 243 човека или на 52,8% от всички пенсионирали се с лични пенсии. Делът на тези пенсии намалява, през предходната година те са били 59,1% от всички отпуснати пенсии. По общия ред, след достигане на стандартната законова възраст за пенсиониране и при наличие на пълния брой изисквани години стаж през миналата година пенсия са получили 25 328 човека, или 49,4% от пенсионерите с нови лични пенсии за стаж и възраст.
Хората, които са се пенсионирали в условията на непълен осигурителен стаж, но при навършване на 67 години, през 2024 г. са 13 304 човека, а средният им осигурителен стаж е 21,7 години. Броят на тези хора през миналата година се увеличава, с които продължава тенденцията от предходните години. Оказва се, че все повече хора нямат необходимия стаж и трябва да чакат до 67 години, за да получат пенсия, която е в намален размер. Сред причините за това са невъзможност да си намерят работа, както и работа в сивия сектор.
Новите пенсионери с пенсии, отпуснати в намален размер, отпуснати до една година преди достигане на стандартната възраст за пенсия, са 7877 човека, като броят им нараства спрямо предходната година с 1040 човека, или с 15,2%. На тях не им достигат средно 11,2 месеца до навършване на стандартната възраст.
Военни, полицаи и пожарникари също получават пенсия преди да достигнат стандартната възраст за пенсия. През миналата година отпуснатите пенсии на хора от сектор “Отбрана и сигурност” са 1624, което е увеличение с 37,9% спрямо предходната година. През миналата година пенсии са получили и 14 балерини и балетисти, които също се пенсионират на по-малко години от стандартната възраст за пенсия. През 2024 г. пенсии за ранно пенсиониране за работа в условията на първа и втора категория труд са получили 3096 човека. Броят им е намалял с 2618 (-45,8%) спрямо предходната година.
Рязко нарастват и отпуснатите инвалидни пенсии. През 2024 г. 39 704 човека са получили лични пенсии за инвалидност поради общо заболяване, като техният дял в общия брой на всички новоотпуснати лични пенсии е 40,9%. Спрямо предходната година има увеличение на броя им с 9184 (+30,1%).
От НОИ са направили изчисления на каква средна възраст хората получават първата си пенсия.
Средната възраст на пенсиониралите се през 2024 г. с лична пенсия за стаж и възраст по общия ред, получили пенсия в намален размер за пенсиониране до една година преди да навършат стандартната възраст, получилите пенсии балерини и работили в условията на първа и втора категория труд е 64,22 години, а за предходната година е била 64,08 години. Увеличението се дължи на ежегодното повишаване на изискваната възраст за пенсиониране. Средният стаж на тези хора е 34,5 години, при 34,6 години за получилите пенсия през предходната година. Работилите при условията на първа и втора категория труд са се пенсионирали средно съответно на 61,5 и 61 години, а работилите при условията на трета категория труд - на 64,4 години. Хората, пенсионирани през 2024 г. с лични пенсии и работили в сектор “Отбрана и сигурност” са на средна възраст 54,8 години. Средната възраст на хората, получили пенсия за инвалидност поради общо заболяване е 54,11 години, като за мъжете тя е 54,82 години, а за жените 53,36 години.
Дават бележка от фирма с починал собственик
Лъжат за категорията труд
Експертите на НОИ разкриват случаи, при които хора се опитват да получат пенсия с фалшиви документи.
Редица документни измами с цел получаване на пенсия са разкрити от териториалното поделение на НОИ в Монтана, става ясно от бюлетина на Националния осигурителен институт. В един от случаите е представен фалшив документ за категориен стаж, подписан от мним служител във фирма. Човек подава заявление, че желае да му бъде отпусната пенсия за стаж и възраст при условията на втора категория труд. Към заявлението представя документ за удостоверяване на стаж (УП-3) от уж бивш работодател за периода от 1 ноември 1993 г. до 11 юли 1996 г. с посочен в него трудов стаж от втора категория труд. Но човекът не представя трудова книжка за стажа си през този период. При проверката се потвърждават съмненията, че представеният документ е фалшификат, а целта му е да допълни до 15 годините, необходими за отпускане на пенсия при условията на втора категория труд.
Установено е, че дружеството е с правна форма ЕООД, а в документа е с правна форма ООД. Подписите в полетата за “изготвил” и за “ръководител” са идентични. Оказва се, че фирмата е с прекратена, а едноличният собственик на капитала е починал. След сигнал до МВР оттам пристига информация, че въпросното УП-3 е инкриминиран документ, тъй като е подписан от човек, което към момента на издаването му не е имал никакви правни отношения с въпросната фирма и затова материалите са предадени на прокуратурата.
В Монтана са разкрити и случаи на издаване на документи от фирма, в които се посочват некоректни данни за условията на положения труд и се предлага неоснователно зачитане на стаж по първа или втора категория труд. Има и казуси, при които в издадените документи, удостоверяващи положен стаж, са вписани периоди, за които във ведомостите за заплати няма данни, че хората са работили.
28 пъти са вдигани пенсиите за 24 години
По-малките с по-голямо увеличение
Често политиците решават да не използват “швейцарското правило” за увеличение на пенсиите.
За период от 24 години пенсиите са били повишавани 28 пъти, става ясно от бюлетина на НОИ. В някои години пенсиите са били вдигани по два пъти, но има и години без никакво увеличение. Често политиците са сменяли “швейцарското правило” и са избирали друг вариант за индексация на пенсиите.
Добилото популярност “швейцарското правило” предвижда пенсиите да бъдат увеличавани всяка година с 50 на сто от ръста на средния осигурителен доход и с 50 на сто от инфлацията за предходната година. По това правило пенсиите ще бъдат повишени и от 1 юли тази година.
Но през последните години са използвани разнообразни схеми за увеличение на пенсиите. През някои години политическото решение е било изобщо да няма увеличение на пенсиите (през 2010 г., 2011 г. и 2012 г.), през други години са прилагани диференцирани коефициенти на увеличение като по-малките пенсии са били повишени повече (два пъти през 2016 г. и през 2013 г.) или е извършвано преизчисляване с по-висока тежест на увеличението на осигурителния стаж (от 1 април 2009 г., 1 юли 2017 г., 1 юли 2018 г., 1 юли 2019 г. и 25 декември 2021 г.). През седем години пенсиите са били увеличавани по два пъти (2001 г., 2006 г., 2007 г., 2008 г., 2009 г., 2021 г. и 2022 г.).
Равносметката е, че за период от 24 години, при 28 пъти увеличение на пенсиите 14 пъти е използвано “швейцарското правило”, а също толкова пъти е използвана друга формула за индексиране на пенсиите. В един от случаите увеличението е било според годината на отпускане на пенсията, като по-старите пенсии са получили по-голямо повишение.
Губим 58 дни след инцидент
Най-чести инциденти в промишлеността
Отчетените в НОИ трудови злополуки през миналата година са със 114 повече в сравнение с предходната година. Злополуките на работното място са се увеличили с 89, а тези при отиване или връщане от работа са с 25 повече.
Нарастват случаите на трудови злополуки на работното място и по пътя за работа, става ясно от бюлетина на НОИ. През миналата година в НОИ са отчетени 2823 трудови злополуки, като 2376 са станали на работното място, а 447 при отиване или връщане от работа. Смъртните злополуки са 64, като 4 от случаите са с жени. От тях 53 са на работното място и при изпълнение на служебни ангажименти, а 11 са се случили при отиване или връщане от работа.
Загубените календарни дни от трудови злополуки са общо 164 478, като средно след злополука човек не може да работи 58,26 календарни дни.
Секторите с най-голям брой трудови злополуки на работното място или при изпълнение на служебни ангажименти, са “Преработваща промишленост” (598 броя), “Търговия; ремонт на автомобили” (406), “Транспорт, складиране и пощи” (340), “Строителство” (198), “Държавно управление” (103), “Здравеопазване и социална работа” (96), “Доставяне на води; Канализационни услуги, управление на отпадъци” (93), “Образование” (90), “Административни и спомагателни дейности” (75), “Добивна промишленост” (74) и “Хотелиерство и ресторантьорство” (56). Сред секторите с най-малко трудови злополуки са “Операции с недвижими имоти” (11) и “Финансови и застрахователни дейности” (10).
Работят само по документи
Искат да получават пари за безработица
Много са случаите, при които хора работят фиктивно, за да получат обезщетение за безработица.
Има случаи, при които хора работят само по документи, за да получат по-големи обезщетения за безработица, показва практиката на НОИ. Най-чести са случаите с работници, назначени на длъжности, които нямат нищо общо с дейността на фирмата (общ работник в счетоводна къща, мениджър продажби в ЕТ и т. н.) или не притежават нужната квалификация. Подаваните данни за осигуряване обичайно са за кратък период. Още по-фрапиращо е, че в някои от случаите през посочения период в осигуряване (обикновено между 1 и 3 месеца) хората ползват болничен, по който от НОИ им изплащат обезщетение.
В един от случаите човек е работил във фирма година и е освободен от работа по взаимно съгласие. Веднага след това той е назначен в друга фирма на длъжност “снабдител-доставчик”, а само два месеца по-късно е освободен поради изтичане на изпитателния срок. При проверка се оказва, че новият работодател няма наети други хора. След изискване на документи, доказващи извършване на работа като “снабдител-доставчик” на вендинг машини, са представени документи, които не доказват извършването на дейността. В крайна сметка данните за осигуряване при втория работодател са заличени. Отпуснато е обезщетение за безработица по последното основание за прекратяване на трудово правоотношение, което е “по взаимно съгласие”. Затова обезщетението е определено с минимален размер и срок.