Самото споразумение с България не споменава никъде конституционни изменения
Правителството няма да позволи идентичността на нашия народ да бъде потъпкана на никаква цена, казва министърът на външните работи на РСМ Тимчо Муцунски.
В интервю за телевизия „Телма“ външният министър на РСМ посочва, че последната дискусия в Европейския парламент (ЕП) е доказала, че конституционните изменения са само един елемент от всичко, което „България иска да ни наложи, за да повлияе на пътя към пълноправно членство в Европейския съюз (ЕС)”.
„Споразумението за добросъседство създава задължения и за двете страни, между другото, едно от задълженията, които България е поела, е да насърчава и подкрепя пътя ни към Европейския съюз. Очевидно е, че това е клауза от споразумението, която България решава да наруши. Самото споразумение не споменава никъде конституционни изменения и си спомням, че в момента, в който това споразумение беше подписано, България го отбеляза като историческо. Трябва да се придържаме към международното публично право и да се придържаме към принципите и да желаем да живеем в регион, който наистина функционира в рамките на европейските ценности”, допълни Муцунски.
„Срамно е, че в тези времена, в които живеем, които са наистина сложни от гледна точка на сигурността, особено когато вземем предвид руската агресия срещу Украйна, нашата съседка България си позволява да функционира в такъв наратив, в който извършва политическа агресия срещу страната ни по отношение на идентичността и националните характеристики на македонците, които живеят и функционират в страната. И от тази гледна точка, аз винаги призовавам за рационалност, за умереност, но също така искам да кажа, че ние като правителство, с огромната подкрепа, която имаме от нашите граждани, няма да позволим на всяка цена да бъдат потъпквани идентичностните белези на нашия народ”, заяви Муцунски.
Той увери, че като държава ще направи всичко възможно, за да гарантира, че средствата от Плана за растеж няма да бъдат загубени. Припомняйки, че средствата са обвързани с проведените реформи, той оцени, че страната е сред по-добрите в това отношение, но също така е факт, че по обективни причини някои от реформите все още не са осъществени.
„Това не означава, че тези средства ще бъдат загубени, както често се съобщава на обществеността, защото ЕС е създал механизми, така че ако определени реформи се забавят, средствата няма да бъдат загубени. Министерството по европейските въпроси, заедно с други институции, включително и ние, често се координира с ЕС и работим по осъществяването на голяма част от тези реформи. Обективно някои от тях са блокирани поради процедурни пречки, например в Парламента – Изборния кодекс, но вярвам, че като държава ще направим всичко възможно, за да гарантираме, че тези средства не се губят и че можем да използваме повече от тези средства за проекти, насочени към по-добър живот, по-добър стандарт на живот, инвестиции в определени инфраструктурни проекти”, каза Муцунски.