В интервю за Wall Street Journal украински и западни източници предупредиха, че произведените в САЩ системи за противовъздушна отбрана с голям обсег MIM-104 Patriot изпитват все по-големи затруднения при прихващането на удари от руски балистични ракети, което повдига въпроси относно практичността на бъдещите дарения на тези системи като помощ. Украински служител, пожелал анонимност, е информирал изданието, че руските балистични ракети са демонстрирали по-високи нива на маневреност, което им позволява да избягват не само прихващане, но и откриване, пише Military Watch Magazine. Въпреки че не е уточнил класа на въпросната ракета, вероятно става въпрос за 9K720, изстреляна от системата „Искандер-М“, която е използвана успешно за неутрализиране на системи Patriot многократно от март 2024 г. насам. Тези съобщения далеч не са безпрецедентни, като говорителят на украинските ВВС Игор Игнат е подчертал на 26 май недостатъците на системата, прихващайки атаки от нея, отбелязвайки:
„Ракетите „Искандер“ извършват маневри за избягване в последната фаза, осуетявайки изчисленията на траекторията на „Патриот“... Освен това, „Искандер“ може да пуска примамки, способни да заблудят ракетите Patriot.
На 14 юли президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща да изпрати още системи Patriot в Украйна, като впоследствие уточни , че могат да бъдат изпратени до 17 системи. Въпреки че се очакваше сериозният недостиг на системи Patriot в Съединените щати и изчерпването на европейските арсенали да гарантират, че в обозримо бъдеще няма да са възможни големи доставки за Украйна, президентът повдигна възможността европейски клиент, като Швейцария, да се съгласи доставките му да бъдат забавени, за да може доставките да достигнат Украйна по-бързо. Patriot е най-ценният военен актив на украинска служба, като всеки струва 2,5 милиарда долара. Ефективността на разходите за изпращане на системите все повече се поставя под въпрос както поради високата им уязвимост, така и поради много по-високата цена на изстрелването на ракети земя-въздух на стойност 4 милиона долара за прихващане на руски балистични ракети, които струват под 1 милион долара. Фактът, че обикновено се изстрелват два прехващача, за да се прихване една ракета, прави изчислението на ефективността на разходите особено неблагоприятно, дори ако системата може да се използва за надеждно прихващане на целите.
За първи път беше потвърдено, че Patriot е видял унищожена единица от система „Искандер-М“ на 23 февруари 2024 г., а последвал удар унищожи друга система близо до местността Сергеевка на следващия месец, 10 март, оставяйки сухопътните сили в региона уязвими . Впоследствие, през втората седмица на юли 2024 г., нови кадри потвърдиха унищожаването на две батареи в района на Одеса, а на 11 август беше съобщено, че още три пускови установки и радар AN/MPQ-65 са били унищожени при удари с „Искандер-М“. По-нататъшни успехи за „Искандер-М“ продължиха да следват. Въпреки ограниченията си, поддръжниците на Украйна в западния свят имаха малко алтернативи за доставка на системата, освен да оставят източноевропейската държава напълно изложена на руски удари, като решението за изпращане на системи Patriot беше взето в края на 2022 г., след като големият арсенал на страната от съветски системи за противовъздушна отбрана С-300 беше силно изчерпан по време на военни действия с руските сили. Руските успехи в значителното разширяване на мащаба на производството на „Искандер-М“ допълнително изостриха ситуацията за украинската противовъздушна отбрана, както и закупуването от руските въоръжени сили на севернокорейски балистични ракети с подобни усъвършенствани възможности, като например КН-23Б.