Екип от изследователи съобщи, че археолози са открили огромната гробница на неизвестен фараон в египетски некропол - това е второто откритие на царска гробница тази година, съобщава The New York Times.
Екипът от египетски и американски археолози откри гробницата, чиято възраст изследователите оценяват на 3600 години, на близо 23 метра под земята в Абидос, един от най-старите градове на древен Египет. Градът, разположен на около 300 мили южно от Кайро, е бил място за погребения на ранните фараони, а в планината Анубис на юг от града се е развил некропол.
Изследователите откриват гробницата в планината, в основата на висока пустинна скала, където силните ветрове носят пориви от пясък. На някои места около некропола пясъкът е погребал структури на дълбочина над 16 или 19 метра.
Погребалната камера има украсен вход, няколко стаи и извисяващи се 16-метрови сводове, направени от кални тухли. Тя превъзхожда по размери гробницата, открита в Абидос преди повече от десетилетие, която тогава беше обявена за първото материално доказателство за „изгубената“ династия на царете там.
Archaeologists in #Egypt have discovered a tomb belonging to an unknown pharaoh, at #Abydos, around 300 miles south of Cairo https://t.co/k1X5JWpcwD pic.twitter.com/a8lchPASv2
— Arab News (@arabnews) March 27, 2025
Сходствата между новооткритата гробница и откритата през 2014 г., която е принадлежала на цар на име Сенеб-Кай, са накарали археолозите да заключат, че все още неизвестният фараон може да е бил по-ранен член на т.нар. династия Абидос.
В новооткритата гробница изрисувани сцени върху измазана тухлена зидария украсяват входа на варовиковата гробна камера и изобразяват богинята Изида и нейната сестра Нефтис, които често са били свързвани в двойка при погребалните ритуали.
В новооткрития обект обаче няма разпознаваеми скелетни останки и подобно на гробницата, открита тази година близо до Долината на царете, тази в Абидос е претърпяла сериозни щети през вековете.
В Абидос грабителите на гробове са почистили гробницата до голяма степен. Голямата ниша в погребалната камера за канопични буркани - съдове за органи, обикновено поставени в позлатена кутия - стои празна. В околностите на Абидос археолозите са открили керамика и надписи, които показват, че по време на късноримския период преди около 1700 години хората са копаели в гробниците, за да извличат намиращите се в тях варовик, гранит и кварцит.
И въпреки че името на владетеля в новоразкопаната гробница някога е било видимо в жълтите ивици на йероглифните текстове, действията на древните грабители на гробове са го направили нечетливо.
Макар че не е известен обхватът на земята, контролирана от погребаните тук, „изглежда, че царете от династията Абидос са управлявали само района около града, а не целия Египет“, казва Матю Адамс, археолог, който работи по проект в района. „Но използването на титлата „цар“ подсказва, че те са имали стремеж към нещо по-голямо.“