В Сливен искат да имат отново обсерватория, телескопите и биноклите се пазят и чакат учениците

В Сливен искат да имат отново обсерватория, телескопите и биноклите се пазят и чакат учениците

Да бъде възстановена астрономическата обсерватория в Сливен, реши общинският съвет на последното си заседание по предложение на кмета Стефан Радев. До 31 май необходимата документация ще бъде изпратена в просветното министерство.

Идеята се обсъжда през последните месеци и среща подкрепата на ученици, учители и родители.  Ако от МОН дадат зелена светлина, Сливен отново ще се върне в семейството на 7-те обсерватории в страната. Още повече, че телескопите, биноклите и фототехниката са съхранени, въпреки че "старата" обсерватория бе закрита преди 25 години.

Предложението на общината е новата структура да работи като Център за подкрепа на личностното развитие /ЦПРЛ/, каквито възможности дава законът, поясни председателят на постоянната комисия по образование и култура Лидия Димитрова.  Предвижда се той да бъде настанен в сградата на едно от иновативните училища, където има свободни помещения.  От местния бюджет ще бъдат осигурени пари за ремонта. Дейността, като на всички такива центрове в страната, ще е финансирана от държавата.

Едва ли някоя от съществуващите обсерватории има съдбата на сливенската. След закриването й, дейността е преминала към бившия пионерски дом, сега - също ЦПЛР.  Учениците продължили да печелят призови места в национални олимпиади, двама стигнали и до международно участие. Важно е да се отбележи, че астрономията не е самостоятелен учебен предмет. От специалистите, които провеждат обучението, се изисква много вдъхновение и компетенции, за да запалят младите по тази наука и то за сметка на своодното им време , подчертаха учители. Явно е било така, защото и след преминаването към бившия пионерски дом, наградите продължавали да валят. От ППМГ „Добри Чинтулов“ са изчислили, че в този период Сливен е бил осми сред 35 градове по масово участие в състезанията по астрономия, включително и на международно ниво.  Но след това последвали съкращения в бившия пионерски дом. Групи по астрономия пак се сформирали, ако имало интерес.  Подготовката на учениците за националните олимпиади все пак продължавала. "Но пращахме децата при нашия астроном Иванка Гецова, която след съкращенията в Сливен вече бе започнала работа в Националната обсерватория и планетариум във Варна. Тя продължи да работи със сливенските деца, когато новите й ангажименти позволяваха. Случвало се е да изпращаме ученици за подготовка и в обсерваторията в Ямбол, защото е по-близко", каза още Лидия Димитрова. В града в момента има обучени специалисти, които да започнат работа в новата обсерватория. Според Димитрова, бъдещето е обнадеждаващо, защото някогашните национални и международни състезатели по астрономия от Сливен - вече докторанти, университетски преподаватели или тепърва израстващи в научното поприще, са заявили гореща подкрепа за предложението на общината и желание да помагат в работата с децата.  

 

Най-четени