Двойно повече туристи бедстват в планината

Преместването на пострадали е бавно и трудно.

Със 1121 са се увеличили спасителните акции за 4 години

Най-сигурният начин да подадете сигнал е на 112

Директорът на ПСС Емил Нешев пред “Труд news”: Хората се надценяват и подценяват условията

Изкълчени глезени, падания от високо и дезориентация са най-честите причини пострадали да търсят помощ от Планинска спасителна служба (ПСС). Инцидентите се увеличават с бързи темпове. С оглед на прогнозата за дъждовно време с гръмотевични бури в планините за идните дни планинските спасители предупредиха да не подценяваме рисковете.

За миналата година ПСС е оказала помощ в общо 2777 случая и 193 акции на 225 пострадали. През 2021 г. броят им е бил 1656, което е с 1121 повече. Това са средно 7-8 случая за ден.

В началото на годината бе спасено момче, което пропадна и заседна в стръмен скален участък, без възможност да продължи надолу или да се изкачи нагоре. Държа се на ръце с опасност след всяко непремерено движение да падне от скалата в Пирин. В опит да впечатли със селфи турист падна и от Смолянските водопади. От 600 метра от вр. Тодорка полетя и ирландец, който по-късно почина в болница.

Най-много са случаите в Рила, следва Стара планина.

Пред “Труд news” директорът на Планинска спасителна служба Емил Нешев обясни основните причини: “Те могат да се обобщят с едни и същи проблеми - надценяване на собствени възможности и подценяване на условията в планините”, заяви директорът. На лекция, посветена специално на опасностите на лятната планина, той посъветва туристите да правят застраховката си задължително с клауза за действия от спасителна служба.

Емил Нешев, директор на ПСС

“Често хора, които имат проблеми с навигацията ни викат да ги намерим и върнем в града. А фрактури на крайниците са най-честата причина за обездвижване на човек и е необходима помощта ни, но преместването става много бавно и трудно, с носилки”, каза Нешев.

“Температурите в планината лятото са много високи. Често хората се дехидратират, има опасност за възрастните от инфаркти и инсулти. Затова носете със себе си термофолио. То предпазва не само от хипотермия, но и изолира Слънцето, може да ви спаси от прегряване”, каза още планинският спасител. Посочи, че с колегите си отчитат като най-трудни акциите по издирване, а лятото често се случва да търсят загубили се опитни гъбари.

“Има тежки падания, затова ни е нужен лесен достъп до хеликоптер. Миналата година бяха 7 инцидентите, изискващи такава намеса. Сред тях бе този на Купена, при който мълния уби баща и едното му дете, а другото успя да ни извика за помощ”, каза Нешев.

Негови колеги предупредиха, че особено опасни са срещите с овчарски кучета. Те са от големи породи и се нахвърлят на глутница. “Много често овчарите ги няма или не могат да ги контролират. Ако сте близко до стадото ще ви атакуват. Опитайте се да не ги изпускате от поглед, отдалечавайте се назад, силен звук може да ги уплаши. Затова не се доближавайте до стада, а ги заобикаляйте отдалече”, казаха спасители.

Предупредиха, че по добре в планината да отидем с неподходящи хора, отколкото сами. Ако имаме нужда от помощ, най-сигурният начин да подадем сигнал е на тел. 112.

“Сигурен начин е 112, защото той работи с трите мобилни оператора. Ако вашият няма покритие, то разговорът на спешния телефон ще мине през друг. Във всички случаи той е най-препоръчителното нещо. А ако нямате никаква връзка, пуснете SMS, до близък човек или ПСС. В момента, в който телефонът се свърже съвсем леко с мрежа, то съобщението ви ще бъде изпратено. Системата чрез която 112 открива локация не зависи от това дали ви е включена локализация на телефона, така е и с ПСС”, каза Емил Нешев.

Не изключвайте телефона си, дори да няма обхват

Система за геолокация помага за откриването на хора

Ако търпите бедствие в планината, дори при липса на обхват, не изключвате телефона си. Чрез тази система за геолокация на мобилни телефони спасителите бързо достигат до издирвания човек. Това е миниатюрна мобилна клетка, с определени данни, взети от мобилния оператор, се свързва с въпросния телефон. Нейните честоти са като на мобилен оператор, но периметърът на действие е къс. Затова от ПСС ще се опитат да я закачат към хеликоптер. “Когато има пряка видимост районът, който се покрива става много по-голям”, обясниха от ПСС.

Такива преносими системи има само три в Европа. Това е една от причините спасителите да настояват батериите на телефоните да бъдат винаги заредени.

На Шуменското плато

Спасяваха туристка, запалена по снимането

Цветелина Георгиева,
Труд news, Шумен

Снимка: ОДМВР Шумен

Шуменското плато е изключително красиво, но крие и опасности, ако не познаваш терена или пък се подхлъзнеш. Миналата година жена на 47 г., запалена по снимането на природата, беше спасена по чудо, след като се подхлъзна и падна в силно пресечена местност, близо до скалния венец над Дивдядовските скали. В спасителната операция участваха и инспектори от сектор “специални тактически действия” при ОДМВР-Шумен, както и техни колеги от пожарната.

Жената сама успяла да подаде сигнал до телефон 112. Тя се захванала и държала за храст на метри от пропаст.

Чрез алпийски способи спасителите стигнали до нея. Повече от час продължило изтеглянето на жената. Тя и спасител са били извлечени под дъжд от падащи камъни.

Със затоплянето плъзват змии

Не се приближавайте с фотоапарат до мечка в Родопите

Най-големият страх на туристите в Родопите са мечките, които са повече от 200. Повечето от тях са в западната част на планината, където има стотици туристически пътеки. Животните вече не се боят и слизат по селата, където нападат овце и крави, преодолявайки електронните пастири. Реална е опасността мечки да бъдат срещнати в районите на с. Арда, Баните, Чепеларе, около Смолян.

Обикновено те избягват хората и ще се оттеглят, преди изобщо да сте ги видели, ако им дадете тази възможност.

“Мечките са с изключително изострени сетива и усещат хората. Трябва да им застанеш рязко на пътя или да усетят заплаха, особено, ако е са с малки, за да нападнат. Туристите не трябва да се навират в устата на звяра - да се приближават, за да направят снимки”, каза за “Труд news” началникът на ПСС в Смолян д-р Стефан Кисимов. Той предупреди, че хората с алергии трябва да вземат мерки, преди да тръгнат на разходка из планината, където има опасност от ухапване на различни насекоми. Другата заплаха са змиите. “Все още времето е студено, но скоро ще плъзнат. Туристите в никакъв случай не трябва да закачат змия, да я ръчкат и животното няма да ги ухапе. Змията не напада първа, тя бяга”, каза д-р Кисимов. Рисково за туристите е и събирането на гъби. Дори и да са ядливи, те могат да доведат до фатален край, ако са расли близо до отровни.

Марто Неделчев, инструктор към ПСС: Планирайте подходящ маршрут

Преходът в планината започва с планиране на маршрут къде искаме да отидем. Планирайте подходящ - какъв ще бъде теренът, каква ще бъде пътеката, условията в този момент на това място. Много важно е да го планираме по собствените си възможности. Много често се сблъскваме със ситуация на добре подготвени хора, избрали правилен маршрут, но са се загубили. Затова трябва да разполагате с GPS устройство, за да знаетe местоположението си и да не изгубите маршрута.

Най-често инциденти стават, защото хората, с които излизаме имат по-екстремна нагласа и взимат емоционални решения. Или ако отидем с хора, за които върхът е на всяка цена.

Понякога сме помагали на пострадали с по-голям опит от нашия, защото и рутината е много опасна, тя води до пренебрегване на рискове. Липсата на комуникация в групата също създава проблеми. Или пък се предоверявате на водач, на който сляпо вярвате и следвате и не си позволявате да споделите мнение, но и водачите бъркат.

В раницата трябва да има повече неща, отколкото ви трябват. Нужни са ви достатъчно течности, въглехидрати, защото дехидратацията и липсата на енергеия водят до замъгляване на съзнанието и взимане на грешни решения. Често е важно да носите и въже, което е леко, сортирана аптечка. Дори през лятото си носете термофолио, което може да ви спаси от охлаждане, но и от Слънцето при прегряване.

Телефонът да е със заредена батерия, челник с резервни батерии, но и не пропускайте да си направите планинска застраховка.

От ПСС-Банско са виждали какви ли не случаи

Туристи по джапанки и шорти изкачват върхове в Рила и Пирин

Светлана Василева,
Труд news, Благоевград

Разходката в планината не е като в градския парк. И през лятото преходите крият своите опасности, ако не си подготвен, казват спасителите от ПСС-Банско. Те са се нагледали на всякакви чудатости през годините. Туристи с джапанки, платнени маратонки, по шорти и тениски, без никаква подготовка и екипировка. А през лятото планината също е опасна. Времето се мени за минути, има маршрути, които не са за всеки турист, тръгнал на поход с тениска и маратонки, казват спасителите.

Наскоро имаше подобен случай на изчезнал млад мъж под връх Белмакен в Рила. Тръгнал през март месец тази година на разходка. Качил върха и на слизане се изгубил. Веднага е организирана спасителна акция за издирване, в която се включват планински спасители от отрядите в Самоков, Банско и София, служители на РД ПБЗН - Благоевград и МВР, на “Язовири и каскади”, кметът на гр. Белово Стойко Стефанов, хижарят от х. Белмекен Димитър и доброволци от екстремен клуб в гр. Белово с 6 моторни шейни и 3 дрона.

Открит е жив и в добро общо състояние в гората над село Радуил. Той е бил с неподходяща за условията в планината екипировка, облечен с анцунг и маратонки, заради което е имал измръзване, припомнят спасителите.

Затова и напомнят-планинарите да следват регламентираните летни пътеки. Например към Вихрен, да не излизат от тях, тъй като има опасни и рискови участъци. Препоръчително е да се ползва най-лекият достъп от едноименната хижа. Има дни, в които по шосето до нея има над 500 коли на мераклии. През Казаните преходът е по-труден, скалисто и стръмно е. При валежи е много опасно, особено при слизане. Опитните планинари обичат маршрута през Кончето. Но да не се замръква по пътя. Защото има ли мъгла, всеки може да се изгуби. Някои са се озовавали чак над Кресна.

Планински спасители от Велико Търново: Дори и телефонът може да привлече светкавица

Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново

Метеорологичните прогнози за следващите дни са за гръмотевични бури. Дори и телефонът може да привлече светкавицата. Това предупреждават планински спасители от Велико Търново.

“Ако се разрази буря, трябва да се слезе от високата част на планината и да не се застава под дърво. Човек не трябва да е прав, а колкото може по-свит, за да не привлича гръмотевиците. Времето в планината се променя много бързо”, предупреждават спасителите.

Те допълват, че при ухапване и ужилване, мястото трябва да се обездвижи и да се потърси лекарска помощ. Организираните групи е добре да разполагат с противоалергични препарати и да наблюдават за алергична реакция. Задължителни са и слънцезащитните средства.

“Шапка да се носи задължително. В планината се изгаря много по-бързо. Важни са и очилата, защото може да се получи кокоша слепота от силното слънце. Освен това районът около Велико Търново, Горна Оряховица, Дряново и Габрово е осеян с отвесни скали, дълбоки пещери и пропасти. Нека туристите преди да тръгнат на поход в планината, да се запознаят с особеностите на местността, да разполагат и с карти, на които са отбелязани опасностите”, изброяват спасителите.

Най-четени