Свалят лихвите за студентските кредити

Държавата предоставя финансова подкрепа при кредитирането на студентите и докторантите всяка година.

Максималният размер покрива таксите за обучение през целия период

За 14 години държавата е опростила дългове на бъдещи учени за над 13 млн. лева

Плащат от бюджета непогасената част при второ бебе

Законопроект за намаляване на лихвите по студентските кредити на студенти докторанти в България внесоха в деловодството на парламента депутатите от БСП.

“В момента лихвите по кредитите са 7% - таван, който е заложен от държавата, а нашето предложение е да паднат на 3%”, заяви председателят на комисията по младежта и спорта в 51-ото Народно събрание Габриел Вълков (БСП). Максималният размер на кредитите за заплащане на таксите за обучение се формира въз основа на дължимите такси за срок, равен на оставащия срок на обучение на кредитополучателя съгласно учебния му план.

В мотивите за новите текстове се казва, че един от основните фактори, ограничаващи по-широкото прилагане на този вид кредитиране за студенти и докторанти, е размерът на лихвения процент, който е фиксиран за срока на договора, но може да достига до 7.00% в зависимост от условията на търговските банки. В същото време проучване във връзка с кредитирането на студенти и докторанти в България дава информация, че половината банки, подписали типов договор по студентско кредитиране, предлагат продукти под формата на “студентски кредит” с годишен фиксиран лихвен процент в размер на максималната законоустановена стойност (7.00%), а всички останали - със стойности близки до максималната, обясняват още в мотивите си депутатите от БСП.

“Макар през последните години да се наблюдава положителна тенденция в броя на отпуснатите кредити, обхватът сред младите хора остава ограничен. Относително ниският дял на студенти и докторанти, които се възползват от този вид кредитиране, показва, че са налице фактори, които превръщат тези кредити в неприложими и неатрактивни, както и че все още има високо ниво на неизползвани възможности”, обясни още Габриел Вълков.

Действащия към настоящия момент Закон за кредитиране на студентите и докторантите предвижда, че държавата заплаща непогасената част от общия размер на задължението (главница и лихви) по договора за кредит при раждане или пълно осиновяване на второ или следващо дете в рамките на 5 години от изтичането на гратисния период. Максималният размер на кредитите за заплащане на таксите за обучение се формира въз основа на дължимите такси за срок, равен на оставащия срок на обучение на кредитополучателя съгласно учебния план на съответната специалност и образователно-квалификационна или образователна и научна степен.

Припомняме, че държавата предоставя финансова подкрепа при кредитирането на студентите и докторантите, като погасява кредитното задължение или част от него в случаите и при настъпване на смърт на кредитополучателя или при настъпване на трайна неработоспособност. В тези случаи държавата погасява задължението на кредитополучателя към банките, а кредитополучателят или неговите наследници не дължат връщане на сумата, която държавата е платила на банката.

По данни на Министерския съвет, за периода от 2010 г. до 31 декември 2024 година държавата е погасила задълженията на 48 починали кредитополучатели, на 248 кредитополучатели, които са родили второ или следващо дете, и на 17 кредитополучатели поради настъпване на трайна неработоспособност. Общият размер на опростените от държавата задължения на кредитополучателите, включващ лихвите и главниците, e 2 689 609,08 лв.

Държавата погасява неизпълнените части от задълженията на кредитополучателите по Закона за студентското кредитиране и при настъпване на предсрочна изискуемост на кредита в случаите, когато кредитополучателите не си погасяват задълженията към банките. Броят на предсрочно изискуемите кредити от 2010 г. до 31 декември 2024 г. е бил 1 588, с общ размер на 10 969 011,40 лв. Общият размер на платените от държавата кредити - опростен дълг и активирана гаранция за периода от 2010 г. до 31 декември 2024 г., е 13 658 620,44 лв.

За тази година правителството намали държавната гаранция по студентските кредити преди седмица и тя ще е не повече от 30 млн. лева, а през 2024 г. гаранцията бе до 40 млн. лева.

От прилагането на програмата за кредитиране през 2010 г. до 31 декември 2024 г. по нея са включени общо 22 503 студенти и докторанти.

Достъп до висше образование

Кой има право на финансиране и какви са изискванията

- Студенти и докторанти, които са български граждани

- Студенти и докторанти, граждани на друга държава в Европейския съюз, от Европейското икономическо пространство или на Конфедерация Швейцария

- Студентите и докторантите трябва да са в редовна форма на обучение

- Лицата да не са навършили 35 години 

- Кандидатстващите да не са отстранени или прекъснали обучението си

- Да нямат придобита същата образователно-квалификационна или образователна и научна степен

Най-четени