Опасностите от вейповете, дизайнерската дрога, употребата на райски газ, мерките за ограничаване на злополуките с деца с тротинетки и други индивидуални превозни средства, препоръчителното време пред екраните са само част от темите, които обхваща новото Практическо ръководство с насоки за рисковете, застрашаващи живота и здравето на децата, и за осигуряване на тяхната безопасност на обществени места, което беше представено днес, съобщиха от Министерството на труда и социалната политика.
"Искам да призова родителите да са по-внимателни и да спазват законите. Не е демонстрация на някакъв социален статус да се закупи скутер или електрическа тротинетка на детето. Не знам още колко инциденти трябва да станат, за да се разбере, че е опасно, особено когато децата не носят предпазни средства", заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който представи наръчника.
Основната цел на документа е да даде на родителите, учителите и хората, които се грижат за деца, информация по наболели въпроси. В документа има и съвети как да научат децата да се предпазват от опасностите.
"Ако предпазим поне един човешки живот, това означава, че сте свършили много важна работа. Онова, което е било опасност по наше време, когато ние бяхме деца, е коренно различно от това, което е днес", каза министърът.
Специално внимание той обърна на заплахи като вейпове, дизайнерска дрога и азотни балони. Гуцанов цитира и насоките в Ръководството за предпазване на децата от вредите от използването на дигитални устройства.
"От 0 до 2 години не трябва да има никакъв достъп до екрани. До 6 години той трябва да е не повече от 1 час, до 12 години – не повече от 2 часа. Много често родителите за да си осигурят малко спокойствие, дават таблет на децата и им казват "гледай тук", без да отчитат вредата за тях. Това се връща като бумеранг и то в много лоша посока", подчерта той.