Д-р Иван Томов, кардиолог: Силен смях и кашляне могат да спасят от инфаркт

Д-р Иван Томов, кардиолог: Силен смях и кашляне могат да спасят от инфаркт

Осигуряването на лечение преди втория час от началото на симптомите е животоспасяващо

При болка зад гръдната кост, която не преминава повече от 10 минути, звънете на 112

Инфарктът е най-тежката форма на исхемичната болест на сърцето. При него настъпва несъответствие между кислородната необходимост на сърдечния мускул и възможността за доставяне на определено количество кислород. Въпреки че е необичайно, той може да бъде причинен от спазъм на коронарна артерия, която доставя кръв в областта на сърдечния мускул. По време на спазъм коронарните артерии се свиват драстично, като намаляват или изцяло ограничават кръвоснабдяването към сърдечния мускул, обяснява д-р Иван Томов, кардиолог в Медицински комплекс „Доверие“.

Най-честата симптоматика е тежест и болка зад гръдната кост, по-рядко в лявата част на гръдния кош. Тази болка или тежест може да се пренесе към лява или дясна ръка и към шията. Може да слезе надолу към гастроинтестиналния тракт. Част от инфарктите дават симптоматика, която се покрива с язви и гастрити.

Към инфаркта има генетична предразположеност, затова хората с роднини, прекарали сърдечен инцидент, трябва да следят кръвното си налягане и да водят здравословен начин на живот, съветва д-р Томов. Това означава да се хранят балансирано, желателно е консумацията на кафе да се сведе до минимум. Намаляването на стреса в живота е първата стъпка за предотвратяване на инфаркта. Задължително е да бъде осигуряван достатъчно продължителен и качествен сън. Също така трябва да се поддържа добро ниво на холестерола в кръвта. Никотинът и алкохолът могат да повишат риска от инфаркт и други сърдечни заболявания.

Сърцето е най-важният орган в нашето тяло и за да го поддържаме здраво, трябва да инвестираме време и усилия в превенцията на инфаркт, напомня д-р Томов. Според него най-близкият лекар е самият пациент. Съществуват техники, които могат да помогнат и да подобрят моментното състояние, дори е възможно да предотвратят инфаркта.

Първата техника е силният смях, който вкарва повече кислород в организма и по този начин предпазва сърцето. Втората интересна техника е кашлянето, чрез което отново се поема голямо количество кислород. Силен противодействащ ефект има и лютивият чай, който съдържа важния капсаицин. Това вещество е мощен стимулант, който засилва сърдечната честота, подобрява циркулацията на кръвта и балансира аритмията.

Болката зад гръдната кост може да се появи в покой, при физическо усилие или емоционални напрежения, понякога след ставане от сън или след нахранване, както и да се провокира от студ. Тя е различна по сила и продължителност. При съмнение за сърдечна криза е важно човек да остане в легнало или седнало положение, да сложи, ако има, таблетка нитроглицерин под езика и ако болката не отзвучи до десетина минути, да потърси незабавно лекарска помощ. Обадете се на 112 или на близък, който да реагира навреме, преди да са минали животоспасяващите два часа от появата на първите симптоми.

Навременната лекарска намеса може да спаси живота и да намали здравословните щети след инфаркт. Тромболизата (разграждането на кръвни съсиреци, образувани в кръвоносните съдове, с помощта на лекарства) може да бъде осъществена най-благоприятно в първите два часа. Осигуряването на лечение преди втория час от започването на симптомите увеличава шансовете за пълно оздравяване.

След инфаркт е особено важно да се спазват указанията на лекарите за начина на хранене и на поведение. Големите физически и психически натоварвания, недоспиването, пушенето на голямо количество цигари, кафетата трябва да се избягват категорично след такъв инцидент, съветва д-р Иван Томов.

Най-четени