Еврокомисията откри наказателни процедури срещу България и още няколко държави от ЕС за ненавременно въвеждане на европейското законодателство, свързани с нарушенията на санкциите, наложени от блока.
ЕК призовава държавите въведат изцяло правилата за криминализиране на нарушаването на европейските санкции. Процедурите засягат общо 18 държави - България, Белгия, Чехия, Германия, Ирландия, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Кипър, Унгария, Малта, Австрия, Полша, Португалия, Румъния и Словения, заради това, че не са съобщили за пълно въвеждане на европейските правила.
Правилата предвиждат уеднаквяване на определението за престъпления и наказанията при нарушаване на санкциите на ЕС. Целта е да се предотврати заобикалянето на санкциите, включително тези, приети след руското военно нападение срещу Украйна.
"Уеднаквяването на националното наказателно законодателство в тази област ще улесни разследването и наказателното преследване на нарушителите", пояснява комисията.
Държавите от ЕС имаха срок до 20 май приложат правилата. ЕК днес изпраща официални уведомителни писма до съответните държави, които разполагат с два месеца, за да отговорят и да завършат въвеждането на правилата. При липса на задоволителен отговор комисията може да продължи процедурата и да издаде мотивирано становище, се посочва в съобщението.
За България ЕК откри и още две наказателни процедури: за безопасността при превозите и за насърчаване на възобновяемата енергия.
От Брюксел настоятелно призовават държавите от ЕС да предоставят пълни данни за прилагане на мерките, свързани с променените правилата за превоз на опасни товари по шосе, с железници и по вътрешни водни пътища. ЕС измени посочените правила, за да отговарят на най-новите международни изисквания и на данните от научни изследвания. Промените се прилагат за всички вътрешни и международни превози в ЕС и целят постигането на висока безопасност.
Комисията призовава също държавите от ЕС да въведат промените в правилата за насърчаване на възобновяемата енергия. В това направление са открити процедури за нарушение срещу общо 26 държави.